Nobel biocare

Vaikų iš socialinės rizikos šeimų svajonė Kalėdoms – žieminiai batai ir šilta striukė

Lietuvos miestų ir miestelių socialinės rizikos šeimų vaikai dažniausiai Kalėdoms dovanų svajoja gauti žieminius batus ir žiemines striukes, antroje vietoje dažna svajonė yra didelė mašina arba žaislinis automobilis su nuotoliniu valdymu bei didelė lėlė, taip pat vaikai nori dovanų gauti mobilųjį telefoną ar MP3 grotuvą.
Tai atskleidė iniciatyvai „Vaikų svajonės“ surinktų duomenų analizę atlikusi tarptautinė farmacijos įmonė „Actavis“.
„Nagrinėdami skirtinguose šalies miestuose gyvenančių vaikų išsakytas svajones, atkreipėme dėmesį, kad gana daug, beveik trečdalis visų norimų Kalėdų dovanų yra avalynė, žieminė, sportinė apranga, įvairios mokymosi priemonės, reikalingos mokykloje, kėdės prie rašomojo stalo. Tai rodo gana liūdną situaciją, jog dar daug šeimų, ypač mažesniuose miesteliuose, negali pasirūpinti pačiais būtiniausiais dalykais, reikalingais kasdien namie, mokykloje, darželyje“, – komentavo „Actavis“ vadovė Baltijos šalims Giedrė Bieliauskaitė.
Vaikų psichologas Linas Slušnys sako, kad batai, striukė, kėdė nėra bloga dovana. Jis atkreipė dėmesį, kad batai, drabužiai gali būti tinkama vaikui dovana Kalėdų proga, jeigu dovanojama tai, ko įprastai neperkama – kokie nors gražūs batai, ypatinga striukė, kurios vaikas laukė, svajojo jau, pavyzdžiui, pusę metų. Tokiu atveju tikrai tai bus laukta, sušildanti dovana, pradžiuginanti vaiką. Net kėdė su ratukais gali būti dovana, jeigu jos vaikas labai nori ir laukia ir tai tikrai jam asmeniškai skirta.

Savo svajojamą gauti kalėdinę dovaną šiemet galėjo įvardinti daugiau nei pusėje šalies savivaldybių, kurios prisijungė prie iniciatyvos „Vaikus svajonės“, gyvenantys socialinės rizikos šeimų vaikai. Šiemet vaikų svajones įgyvendinti ėmėsi kelios dešimtys įmonių – „Actavis“ sutiko pildyti 105 vaikų svajones, „NFQ grupės kolektyvas“ – 47, „Vičiūnai Group“ – 39, „VG Line“ – 22, „Balux” – 20, „Vulcan.lt“ – 20, „Blue Bridge Bond” – 19, „Senukų prekybos centras” – 18, „UAB „LT Metal Partners” – 12, „Tieto Lietuva“ – 7, „Lauko Dangos” – 5, „Puma Baltic“ – 5, taip pat vaikų svajones pildyti pasišovė per 6000 privačių asmenų.

Pasak G.Bieliauskaitės, berniukai dažniausiai svajoja apie dideles mašinas, o mergaitės – apie dideles lėles. Vienas iš Molėtų berniukų labai vaizdžiai paaiškino, kodėl norėtų tokios mašinos:

„Aš mažų mašinėlių turiu, bet svajoju turėti didelį sunkvežimį, kad galėčiau vežti smėlį, žolę, pavežti kitus žaislus. Norėčiau, kad jis būtų labai didelis, kad jo kuzave tilptų katinas, jį irgi pavežčiau. Norėčiau, kad sunkvežimyje pasikeltų kuzavas ir išpiltų smėlį, katinas pats iššoktų. Tokią panašią labai, labai, labai didelę mačiau vežant smėlį ir mačiau, kaip smėlį pati išpylė ant kelio.“

Vaikai taip pat pageidauja mobiliųjų telefonų, nes, kaip daugelis sako, nori turėti, kadangi vyresnis brolis, ar sesuo turi, taip pat svajoja paskambinti kam nors ar sulaukti artimojo skambučio. Taip pat dažnai norėtų MP3 grotuvo, kuriuo galėtų klausytis muzikos. Retai, bet svajojama taip pat ir apie sidabrinius papuošalus, kosmetikos rinkinį, nes, kaip aiškina vaikai, nori puoštis taip, kaip mama puošiasi.
Šiemet per iniciatyvą „Vaikus svajonės“ dovanų Kalėdų proga gaus per 7200 vaikų iš socialinės rizikos šeimų daugelyje Lietuvos savivaldybių. 
***
Vaikų psichologo Lino Slušnio komentaras apie dovanas vaikams:
Vaikų psichologas Linas Slušnys atkreipė dėmesį, kad šiais laikais dažniausiai geidžiama dovana yra mobilieji telefonai, tačiau tai nelabai tinkama dovana vaikams Kalėdų proga.

Pasak jo, daugeliu atveju tai labai brangi dovana, kuri trikdo daugelio šeimų biudžetą. Tokios dovanos – tai daugiau tėvų svajonių (o kartais tiesiog kokios kaltės) pildymas ir retransliavimas į vaikus. Dovanodami brangius daiktus, suaugusieji iškreipia dovanos supratimą. Paprastai tai susiję su tėvams daromu spaudimu, jog “aplinkui visi jau turi, o tik aš likau viena be telefono ar planšetinio kompiuterio“.

L.Slušnio manymu, kompiuteris ar išmanusis telefonas turi būti dovana už nuveiktą darbą, paskatinimas ar padėka už pasiektus tikslus.

Vaikų psichologo teigimu, planuojant Kalėdų dovanas vaikams svarbiausia neįsivelti į lenktynes, kas padovanos brangesnę dovaną, nes ne dovanos kaina yra svarbiausia. Dovana turi būti šilta ir miela, laukta, svajota.

„Dažnai būna, vaikai svajoja apie labai brangias dovanas, tačiau skubant jas dovanoti sudaromas vaikui įspūdis, kad viskas įmanoma vienu pirštų spragtelėjimu, neformuojamas supratimas, jog didelių svajonių reikia siekti. Tokiais atvejais patartina Kalėdų proga dovanoti kokį nors mielą nebrangų žaisliuką ir pridėti pinigų, skirtų taupyti brangiai svajonei, įgyvendinti ją ateityje. Tokiu būdu ir sukuriama reikiama Kalėdų švenčių šiluma, ir padedama taupyti kompiuteriui ar telefonui, kurį ateityje įsigijęs dar labiau jį vertins ir brangins, o svarbiausia vaikas supras, kad dėl didelių svajonių reikia pasistengti“, – aiškino L.Slušnys. 

Paulius Tamulionis,
RsV agentūra „Idea prima”,
direktorius/partneris,
Mob. tel.: 8 686 08389,
El.paštas: paulius@ideaprima.lt

TAIP PAT SKAITYKITE