Mollers

Vaikų ir jaunimo psichikos sveikata – visos valstybės rūpestis

Sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė inicijavo susitikimą su vaikų psichikos sveikata besirūpinančiais specialistais. Aptarti psichikos sveikatos priežiūros paslaugų teikimo vaikams ir paaugliams klausimai, vaikų ir paauglių psichiatrų darbo ypatumai, psichikos sveikatos stiprinimo galimybės, psichologų ir psichologijos mokslų integracija, psichikos sutrikimų turinčių asmenų duomenų apsauga, visų už psichikos sveikatos puoselėjimą atsakingų valstybės sektorių bendradarbiavimo gairės.

„Vaikų ir paauglių psichikos sveikata mūsų šalyje kelia susirūpinimą, – teigė sveikatos apsaugos viceministrė Jadvyga Zinkevičiūtė. – Neramina šiuolaikinio pasaulio iššūkių poveikis jaunosios kartos emocijoms ir elgesiui: nestabilios nuotaikos, tarpasmeniniai santykiai, nestabili savivoka ir elgsena. Tai dažnai trukdo šeimos ir darbo gyvenimui, ilgalaikiams planavimams ir vaiko jausmų tapatybei. Vaikų elgesio ir emocijų sutrikimai siejami su socialine vaiko situacija, jų priežastys slypi aplinkoje: skurdas, diskriminacija, tėvų meilės stoka, nesirūpinimas, įžeidinėjimai, aplinkinių priešiškumas. Jau 23 metai, kai Lietuva – Europos Sąjungos lyderė pagal įvairaus amžiaus žmonių savižudybių skaičių. Nepaisant to, kad kasmet statistika rodo situacijos gerėjimą, nuolat išgirstame apie naujus skaudžius pasitraukimo iš gyvenimo atvejus, kurie sukrečia visą visuomenę ir nieko nepalieka abejingais“. Pasak viceministrės, šių problemų sprendimas tenka ne vien sveikatos apsaugai. Švietimo ir mokslo, Socialinės apsaugos ir darbo, Vidaus reikalų ministerijų, savivaldybių institucijų atstovai bus kviečiami tolesniam, konstruktyviam bendradarbiavimui. Nutarta iki kito susitikimo atlikti situacijos analizę, surinkti duomenis ir parengti siūlymus, kokių reikia imtis bendrų veiksmų, kad vaikų psichikos sveikatos klausimai būtų sprendžiami efektyviau valstybės ir savivaldos lygiu.
Lietuvoje šiuo metu dirba apie 450 psichiatrų., iš jų – 104 yra vaikų ir paauglių psichiatrai (psichikos sveikatos centruose yra užimti 31,36 etatai). Jau 15 metų nuo pat psichikos sveikatos centrų įkūrimo, priminių psichikos sveikatos centrų komandą sudaro: gydytojas psichiatras, gydytojas vaikų ir paauglių psichiatras, psichologas, socialinis darbuotojas ir slaugytojas. Mūsų šalis yra vienintelė ES šalis jau pirminiame lygyje turinti vaikų ir paauglių psichiatrą (nedaug yra Europos šalių, kur šiame lygyje dirba net suaugusiųjų psichiatras, dažniausiai jį pakeičia šeimos gydytojas, todėl, PSO duomenimis, net iki 65 proc. depresijų nėra laiku diagnozuojama).
Panaudojus ES paramos lėšas (daugiau nei 11 mln. Lt) Lietuvoje plėtojamos kompleksinės vaikų ir paauglių psichikos sveikatos priežiūros paslaugos (ambulatorines–konsultacines, dienos stacionaro, krizių intervencijos, stacionaro). Baigiamas 5 regioninių diferencijuotų kompleksinės psichiatrinės pagalbos vaikui ir šeimai centrų įsteigimas: .Lietuvos sveikatos mokslų universiteto ligoninės Kauno klinikose, Respublikinėje Šiaulių ligoninėje, Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikose, Respublikinėje Klaipėdos ligoninėje, Respublikinėje Panevėžio ligoninėje.
Diskusijoje apie vaikų psichikos sveikatos aktualijas dalyvavo Sveikatos apsaugos ministerijos Asmens sveikatos departamento Specializuotos pagalbos skyriaus vedėjas Arūnas Anužis; Valstybinio psichikos sveikatos centro direktorė Ona Davidonienė; VšĮ Karoliniškių poliklinikos Psichikos sveikatos centro vadovė, Lietuvos vaikų ir paauglių psichiatrų draugijos prezidentė, vaikų ir paauglių psichiatrė Virginiją Karalienė; VšĮ Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų filialo Vaikų ligoninė medicinos psichologė Valdereza Svetikienė.

SAM Ryšių su visuomene skyrius

TAIP PAT SKAITYKITE