Natula

Vaikų dienos centro darbuotoja: sunkiau gyvenantiems vaikams reikia postūmio, kad kabintųsi į gyvenimą

„Vaikai iš nepasiturinčių šeimų į gyvenimą kabinasi sunkiau. Jie ir svajonių mažiau turi, ir vilčių. Todėl svarbu jiems padėti suprasti, kad gali būti ir kitoks gyvenimas, nei jų dabartinis“, – sako Pasvalio vaikų dienos centre dirbanti Edita Murauskienė. Pasak jos, šiems vaikams labai reikia, kad jais pasitikėtų. Pasitikėjimas, saugumas, įsiklausymas ir jų akiračio praplėtimas gali padaryti stebuklus – baikštų ir tylų vaiką užauginti į nuolat čiauškančią ir savimi pasitikinčią asmenybę.

Tokių pavyzdžių, sako Edita, dienos centre yra ne vienas. Įgiję daugiau pasitikėjimo savimi, šie vaikai drąsiau svajoja ir siekia didesnių tikslų gyvenime.

„Prieš maždaug metus, kai atėjau dirbti į dienos centrą, jame buvo labai užsidaręs ir baikštus berniukas. Šeima grįžo iš užsienio, vaikas sunkiai kalbėjo lietuviškai. Matėme, kad ne viskas yra gerai. Po truputį pradėjome su vaiku kalbėti, kartu suteikėme jam erdvės, žingsnis po žingsnio įgavome jo pasitikėjimą. Dabar to vaiko neatpažintumėte: įgriūna į dienos centrą čiauškėdamas, pasakoja visus nutikimus namuose ir mokykloje, daug laisviau bendrauja, nori dėmesio, būti pastebėtas. Tokiam vaikui į gyvenimą kabintis jau lengviau“, – pasakoja Pasvalio vaikų dienos centro socialinė darbuotoja.

Svajones užaugina įkvepiantys pavyzdžiai

Vaikų dienos centrą lankančių vaikų vertybės ir svajonės skiriasi nuo geriau aprūpintų vaikų. Jiems didžiausia vertybė gali būti blaivi mama, o pasaulio centras – tėtis, kuris juos augina vienas. E. Murauskienė pastebi, kad ir svajonės šių vaikų mažesnės.

„Jie kitokiame pasaulyje gyvena: mažiau įsivaizduoja, mažiau žino, mažiau yra matę, mažiau supranta. Todėl labai svarbu plėsti jų akiratį ir suteikti jiems motyvacijos. Didžiausia motyvacija šiems vaikams gimsta iš įkvepiančių pavyzdžių: susitikimų su žinomais žmonėmis, autoritetais. Taip pat drąsiau žiūrėti į ateitį padeda geri pavyzdžiai iš jų aplinkos, kai savo pastangų dėka sunkiau gyvenančioje šeimoje augęs vaikas gyvenime kažko pasiekia. Taip pat juos įkvepia galimybė pamatyti, kaip žmonės gyvena kitur – ar Lietuvos didmiesčiuose, ar užsienyje“, – kas padeda vaikų dienos centrą lankantiems vaikams siekti geresnio gyvenimo vardija socialinė darbuotoja.

Bet kokia išvyka – geriausia diena gyvenime

Edita pasakoja, kad dienos centre stengiamasi šiems vaikams parodyti kuo daugiau galimybių, laukiančių gyvenime. Čia jie išmoksta laisviau bendrauti, užsiima įvairiomis veiklomis – šoka, dainuoja, vaidina, kartu ruošia pamokas. Pagal galimybes stengiamasi vaikus kur nors nuvežti, kad jie pakeistų aplinką ir daugiau pamatytų.

„Net paprasčiausios išvykos šiems vaikams yra didelis įvykis gyvenime, nes šeimose dauguma jų neturi galimybių kažkur išvažiuoti, keliauti. Vasarą su vaikais buvome vandens parke Vilniuje. Kelias dienas tokia išvyka jie tik ir gyvena: klausinėja, kur važiuosime, kiek laiko būsime, kur eisime, ką pamatysime. Paskui sako, kad tai buvo geriausia diena jų gyvenime. Jų noras keliauti ir ką nors pamatyti yra didžiulis, tik galimybės mažos“, – sako Pasvalio vaikų dienos centro darbuotoja.

Siekdama suteikti šiems vaikams galimybę plačiau praverti duris į pasaulį ir aplankyti kitas šalis, organizacija „Gelbėkit vaikus“ kartu su BENU vaistine kviečia visus galinčius ir norinčius prisidėti prie geriausios dienos vaikų gyvenime sukūrimo – kelionės į užsienį. Padovanoti vaikams kelionę galima perkant vaistinėje akcijos lipduku pažymėtus produktus, akcijos ženklelį arba aukojant svetainėje www.benuvaikai.lt. Už pernai surinktus pinigus 20 organizacijos „Gelbėkit vaikus“ globojamų vaikų išvyko į kelionę po Latviją ir Estiją.

„Bet koks išvažiavimas vaikams suteikia labai daug emocijų. Jie atsipalaiduoja, krykštauja, džiaugiasi – išvyka padaro be galo didelį įspūdį“, – sako E. Murauskienė.

Pasak Pasvalio vaikų dienos centre dirbančios Editos, kelionės padeda jiems suprasti, kad už jų artimos aplinkos yra ir kitoks gyvenimas. „Pamatymas, kaip gyvena kiti, jiems taip pat labai gera motyvacija siekti daugiau. Mat gyvendami gana uždaroje aplinkoje ir turėdami nedideles galimybes, šie vaikai tiesiog neįsivaizduoja, apie kokią ateitį gali svajoti“, – apibendrina E. Murauskienė.

 

TAIP PAT SKAITYKITE