REXSAN

V. P. Andriukaitis: Optimaliu atveju direktyva dėl tabako galėtų būti priimama gruodį

Sveikatos apsaugos ministras Vytenis Povilas Andriukaitis teigia, kad pirmininkaudama Europos Sąjungos Tarybai Lietuva sieks užkirsti kelią sprendimo dėl tabako produktų platinimą griežtinančios direktyvos vilkinimui. Ministras sako, kad Europos Parlamentas optimaliu atveju galėtų dėl jos balsuoti jau 2013 metų gruodį.

„Jeigu Airijos pirmininkavime pavyktų pasiekti generalinį susitarimą, tai būtų didžiulis laimėjimas ir tada Lietuvos pirmininkavimo metu būtų tikrai tikėtina, kad būtų galima ateiti iki balsavimo. Šiuo atveju mūsų pirmininkavimo užduotys iškils žymiai aiškiau, kada liepos mėnesį turėsime pažangos rezultatą iš Airijos pirmininkavimo. Mes bent jau tikimės pasiekti pirmojo bendro generalinio susitarimo, kad, tarkime, šalys narės visos sutinka ir yra jau sutariama su Europos Parlamentu dėl bendros sprendimo procedūros. Jeigu tai mums pavyktų, tai būtų tikrai laimėjimas – tuomet balsavimas liktų tiktai jau Graikijos pirmininkavime. Optimaliu atveju galėtų būti taip, kad ir balsavimas galėtų baigtis, tarkime, šių metų gruodžio mėnesį“, – spaudos konferencijoje antradienį sakė ministras.

Direktyvą Lietuvos pareigūnai antradienį aptarė su tarptautinių nevyriausybinių organizacijų atstovais.

„Vedėme diskusiją dėl tabako direktyvai taikomų instrumentų panaudojimo, tabako direktyvos sunkumų ir to, ko reikia siekti šiandien ir kokiu būdu reikia judėti į priekį, kad po Airijos pirmininkavimo Lietuvos pirmininkavime būtų galima jau turėti žymiai aiškesnį rezultatą, užkirsti kelią tabako direktyvos sprendimo vilkinimui“, – aiškino ministras.

Valstybinės sveikatos reikalų komisijos prie Sveikatos apsaugos ministerijos posėdyje dalyvavusi Aplinkos be tabako partnerystės direktorė Florence Berteletti Kemp (Florens Berteleti Kemp) sakė besitikinti, kad Lietuvos ministras atsilaikys prieš tabako pramonės atstovus, besipriešinančius planuojamoms naujoms taisyklėms.

„Lietuva pradės pirmininkavimą ir mes tikimės, kad Lietuvos sveikatos apsaugos ministras bus čempionas ir gins šią labai svarbią direktyvą nuo vienintelio veikėjo, kuris turi daug pinigų ir, kaip aš jau sakiau, nieko neduoda visuomenei, – tai yra tabako pramonę. Ir tie lietuviai, kurie tiki šia pramone, turėtų gėdytis“, – spaudos konferencijoje dėstė ji.

Pasak Nacionalinės tabako ir alkoholio kontrolės koalicijos prezidento Aurelijaus Verygos, siekiant sustabdyti direktyvos priėmimą propaganda skleidžiama ir Lietuvoje.

„Turbūt eiliniam gyventojui yra labai sunku įsivaizduoti, kokios jėgos yra sutelktos, kad šita direktyva nebūtų priimta. Ir kaip jau buvo paminėta šiandien susitikime tabako kompanijos per vienus metus Europoje išleidžia apie 5 mln. eurų vien tiktai lobizmui samdydamos apie šimtą pilną darbo laiką dirbančių žmonių, kad sustabdytų šitą procesą. Jau Lietuvoje skleidžiama labai daug tendencingos, melagingos informacijos, pavyzdžiui, teigiama, kad bus atleista apie 1300 žmonių, jeigu šita direktyva bus priimta, kai mes puikiai žinome, kad tiek nė nedirba visoje pramonėje“, – pasakojo jis.

„Bet politikai turi apsispręsti – net jeigu ir būtų kažkokie nuostoliai, visada mes atsiduriame ties apsisprendimu, kas mums yra svarbiau – ar keli šimtai tabako pramonėje dirbančių žmonių, kurie neabejotinai ir nebus atleisti, o jeigu taip ir būtų, rastų kitą darbą, ar keliasdešimt tūkstančių Lietuvos vaikų, kurie nepradės rūkyti, jeigu tos priemonės būtų įgyvendintos“, – spaudos konferencijoje kalbėjo A.Veryga.

Lietuvai šių metų antrąjį pusmetį teks koordinuoti derybas, kuriose bus tariamasi dėl plonų cigarečių uždraudimo, mentolio, kaip priedo, uždraudimo, elektroninių cigarečių reglamentavimo, nuotolinės prekybos tabako gaminiais reglamentavimo, rūkalų pakuočių žymėjimo.

Šiuo metu siūloma numatyti, kad suderinus atitinkamą Tabako produktų direktyvą, valstybės narės per 18 mėnesių turėtų parengti teisės aktus, reikalingus jos įgyvendinimui.

Naujoji Tabako gaminių direktyva įsigalios, jei jai pritars visos 27 valstybės narės ir Europos Parlamentas.

ESinstitucijų skaičiavimais, metinės ESviešųjų sveikatos priežiūros išlaidos, skirtos su rūkymu susijusioms ligoms gydyti, sudaro maždaug 25,3 mlrd. eurų, visuomenė 8,3 mlrd. eurų per metus netenka dėl darbo našumo sumažėjimo, susijusio su rūkymu. Dėl rūkymo prarasti gyvenimo metais ES išreikšti pinigais sudaro apie 517 mlrd. eurų kasmet. Parduodant tabako gaminius 2010 metais surinkta per 79 mlrd. eurų akcizo mokesčių.

Pasak V.P.Andriukaičio, be kitų dalykų, Lietuvoje būtina keisti akcizų politiką.

„Šiuo atveju visiškai aišku, kad netiesioginių mokesčių – akcizų – politiką reikia keisti. Reikia didinti akcizų augimo tempus – tiek tabakui, tiek alkoholiui, nes tabako ir alkoholio žala yra milžiniška“, – sakė jis.

ESrūko apie 28 proc. suaugusių žmonių, Lietuvoje – apie 30 proc. Kasmet ES dėl rūkymo miršta apie 700 tūkst. žmonių.

TAIP PAT SKAITYKITE