Nobel biocare

Uostamiestį aplankė vėžio „konsultacijų kabinetas“: ankstyva diagnostika – itin svarbi

Vėžio konsultacijų kabinetas

Lietuvoje kasmet nustatoma apie 18 tūkst. naujų vėžio atvejų. Prognozuojama, kad susirgimų skaičius per 10 metų dar išaugs iki 30 proc. Todėl edukacinis Europos Sąjungos (ES) kovos su vėžiu misijos turas tęsia kelionę po Lietuvą – šįkart „konsultacijų kabinete“ žiniomis ir patarimais medikai ir patys su vėžiu susidūrę pacientai dalijosi Klaipėdoje, paramos ir solidarumo renginyje – Vilties bėgime.

Europos Sąjungoje vėžys yra dažniausia mirties priežastis tarp žmonių iki 65 metų ir antra dažniausia tarp visų amžiaus grupių. Siekiant mažinti grėsmingą susirgimų mastą, Klaipėdos universiteto ligoninė (KUL) ir jos specialistai prisidėjo prie ES kovos su vėžiu misijos. Akcijos metu gyventojai domėjosi apie vėžio mokslinius tyrimus, prevenciją, diagnostiką ir inovacijas gydyme. O mažieji žaidimų pagalba mokėsi, kaip atrodo ir plinta piktybinės ląstelės, virstančios vėžiu.

„Sėkmingam vėžio gydymui labai svarbi ankstyva diagnostika, kurią dažnai skatina žmonių žinios apie ligą. Kartu su komanda norime skleisti žinią apie vėžį, jo rizikos veiksnius, stiprinti žmonių informuotumą apie ankstyvosios patikros programas ir prevenciją, šiuolaikinius gydymo metodus. Vėžys paliečia dažną šeimą. Norime išreikšti palaikymą sergantiesiems ir jų artimiesiems. Drąsiname ateiti pasikonsultuoti dėl savęs, dėl sau brangių žmonių. Atsigręžkime į savo sveikatą. Išgirskime, eikime pasitikrinti ir skatinkime šiuo pavyzdžiu sekti mus supančią bendruomenę“, – sakė KUL Onkologijos ir radioterapijos klinikos vadovė dr. Aista Plieskienė.

KUL, Šv. Pranciškaus onkologijos centro ir Pagalbos onkologiniams ligoniams asociacijos (POLA) atstovai konsultavo žmones bei žiniomis, patarimais dalijosi visą sekmadienį. Pokalbiai buvo nemokami, neformalūs ir anonimiški. Gydytojai ir slaugytojos suteikė žinių apie sveiką gyvenseną, rizikos veiksnius bei išsklaidė atrankinės patikros procesų stigmas. Patyrę specialistai taip pat kalbėjo apie veiksmingiausios vėžio kontrolės strategijos – prevencijos – galimybes. Nuotaikingais pasirodymais susirinkusiuosius džiugino Šv. Pranciškaus onkologijos centro šokių grupė „Šviesos banga“.

Pasak A. Plieskienės, KUL medikų žinių bagažas ir patirtis yra labai reikšmingi atliepiant visuomenei aktualius klausimus.

„Esame vienintelė gydymo įstaiga Vakarų Lietuvoje, kurioje dirba darni specialistų komanda, teikianti visa apimančią pagalbą onkologiniam pacientui – nuo ligos diagnozės iki kompleksinio gydymo bei reabilitacijos. Norime būti kartu su sergančiaisiais, jų šeimomis, padėti jiems visuose gydymo etapuose“, – kalbėjo A. Plieskienė.

Specialistės teigimu, KUL žengia kryptingus žingsnius, siekdama dar labiau plėsti ir skatinti ankstyvą vėžio diagnostiką. Ligoninėje veikia Lietuvoje vykdomos penkios onkologinių ligų prevencijos programos.

„Šiais metais pradėta vykdyti krūties vėžio prevencinė programa. Profilaktinei mamogramai, kuri yra svarbiausias krūties vėžio tyrimas, moterys turi galimybę užsiregistruoti ir pasitikrinti nelaukiant eilėje. Mūsų įstaigoje jau šešerius metus sėkmingai veikia į onkologinius pacientus orientuota „Žaliųjų koridorių“ sistema ir tokių pacientų atvejo vadyba. Tai skirta pacientams, kurie pirmą kartą kreipiasi į ligoninę dėl nustatytos onkologinės ligos. „Žaliasis koridorius“ leidžia pagreitinti ne tik piktybinių navikų diagnostiką, bet ir onkologinės ligos gydymo pradžią“, – pasakojo KUL Onkologijos ir radioterapijos klinikos vadovė.

Į su diagnoze jau susidūrusius kreipiasi ir Šv. Pranciškaus onkologijos centro Klaipėdoje direktorė Aldona Kerpytė.

„Centre mes teikiame nemokamą dvasinę ir psichosocialinę pagalbą onkologiniams ligoniams ir jų šeimos nariams. Ateikite, kartu mokysimės rasti stiprybę, įveikti vėžio ligą ir eiti nauju vilties keliu“, – sako A. Kerpytė.

Praėjusią savaitę „konsultacijų kabinetas“ jau lankėsi Vilniuje. Kita akcijos stotelė – Kaune jau gegužės 23-25 dienomis. Gegužės 30 d. akcija vyks Šiauliuose, o birželio 14-16 d. – Alytuje. Vėliau „kabinetas“ keliaus į Lenkiją ir Rumuniją.

TAIP PAT SKAITYKITE