Rawpowders

Universali vakcina nuo gripo – dar žingsniu arčiau

Kiaulių gripo protrūkis, visame pasaulyje pareikalavęs daugiau kaip 14 tūkst. gyvybių, gali tapti esminiu raktu kuriant universalią vakciną.

Tyrėjai nustatė, kad keleto pacientų, 2009 metais užsikrėtusių H1N1 pandeminio gripo atmaina, organizmuose atsirado antikūnių, kurie saugo nuo kitų gripo atmainų, praneša telegraph.co.uk.

Mokslininkai mano, kad šis netikėtas įvykių posūkis gali tapti „šventuoju graliu” kuriant vakciną, apsaugosiančią nuo visų šios ligos atmainų. Tai taip pat reikštų kasmetinių varžybų, kas sukurs vakciną, saugosiančią nuo naujausios gripo atmainos, pabaigą, mat naujoji vakcina galėtų būti veiksminga visą gyvenimą.

„Šie rezultatai – tai tarsi šventasis gralis gripo vakcinos tyrėjams. Tai parodo, kaip sukurti vieną vakciną, kuri potencialiai sukurtų imunitetą nuo bet kokio gripo”, – tvirtina tyrimo autorius Patrickas Wilsonas iš Čikagos universiteto.

Emory universiteto medicinos mokyklos ir Čikagos universiteto mokslininkai tyrė devynis pacientus, sirgusius 2009 metų gripo atmaina. Vieni jų persirgo lengva forma ir negalavo vos keletą dienų, o kiti du mėnesius praleido ligoninėje. Mokslininkai tyrė šių pacientų, daugumos kurių amžius svyruoja nuo 30 iki 40 metų, kraują.

Komanda nustatė baltuosius kraujo kūnelius, kurie gaminto su gripo virusu kovojančius antikūnius, o tuomet pavienėse ląstelėse atskyrė antikūnių genus. Naudodami šiuos genus, mokslininkai ląstelės pasėlyje sukūrė antikūnius, iš viso – 86 jų rūšių, o tuomet bandė, prieš kurio tipo gripą jie veikia.

Penki antikūniai, kuriuos išskyrė mokslininkai, paveikė visas pastarojo dešimtmečio sezoninio H1N1 gripo atmainas, „ispaniško gripo” atmainą, plitusią 1918 metais, ir patogeninę H5N1 paukščių gripo atmainą.

Sezoniniuose gripo skiepuose yra trys nesuaktyvintos virusinės atmainos. Tačiau vakcinacija nuo bet kurios vienos H1N1 gripo atmainos paprastai nesaugo nuo jų visų, štai kodėl 2009 metais gripu susirgo tiek daug žmonių.

Kai kurie tyrėjų nustatyti antikūniai atakuoja „kamieninę” viruso dalį – proteiną, vadinamą hemagliutininu. Kadangi ši viruso dalis nekinta taip smarkiai, kaip kitos, mokslininkai siūlo jo pagrindu kurti vakciną, suteiksiančią visapusiškesnę apsaugą nuo gripo.

„Mūsų duomenys rodo, kad apsikrėtus 2009 metų pandeminio gripo atmaina, gali padaugėti apsauginių antikūnių, kurie retai aptinkami po sezoninio gripo infekcijų ar skiepų. Šie atradimai rodo, kad galima paskatinti šio tipo antikūnių gaminimą, jei imuninė sistema tinkamai stimuliuojama. Tai taip pat leidžia manyti, kad vakcina nuo gripo yra įmanoma”, – teigė mikrobiologas ir imunologas Jensas Wrammertas iš Emory universiteto.

Atskirti antikūniai gali padėti mokslininkams sukurti vakciną, kuri teiktų ilgalaikę apsaugą nuo plataus gripo virusų spektro. Tyrėjai dabar žada tirti žmonių, kurie buvo vakcinuoti prieš 2009 metų H1N1 gripo atmainą, tačiau nesusirgo, imuninę reakciją.


LRT

TAIP PAT SKAITYKITE