Rawpowders

Ūmus kasos uždegimas ir alkoholis – užburtas ratas

„Mano vyras neseniai persirgo ūmiu kasos uždegimu. Neilgai trukus išsirašęs iš ligoninės jis nustojo laikytis dietos, bet blogiausia, kad vėl pradėjo išgėrinėti. Jam gydytojai prisakė, kad nustotų gerti, bet jis aiškinasi neva degtine malšina vis užeinančius pilvo dieglius. Jei jis gertų saikingai, gal nieko blogo? Kas jam bus, jei nenustos išgėrinėti?”

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centro gydytojas pilvo chirurgas Saulius Jurevičius:

– Ūminis pankreatitas, kasos uždegimas, yra viena sunkiausių pilvo chirurginių ligų. Dvi pagrindinės ūmaus kasos uždegimo priežastys yra tulžies akmenligė arba gausus alkoholio ir riebaus maisto vartojimas.

Ūminio pankreatito eiga gali būti lengva, o gali būti ir sunki. Pirmu atveju liga gali praeiti per dvi – tris dienas, gydymas irgi nebūna sudėtingas. Sunkios eigos pankreatito atveju, kai vyksta kasos nekrozė, kasos audinio, aplink kasą esančio riebalinio audinio nekrozė, gydymas gali trukti ir tris – keturis mėnesius. Lengvo pankreatito atveju, kaip taisyklė, chirurginis gydymas nereikalingas. Sunkaus pankreatito atveju neretai tenka operuoti – šalinti nekrotizavusį audinį. Neretai tenka ir ne vieną kartą operuoti. Sunkaus nekrozinio pankreatito atveju mirštamumas siekia net iki 40 procentų atvejų. Kokios šios sunkios ligos išeitys? Jei žmogus greit pasveiksta, nereikia operuoti, labai grubių pakitimų kasoje gali ir nelikti. Bet jei ligą sukeliantis faktorius, kaip antai, alkoholio vartojimas, išlieka, tai iki trečdalio atvejų pankreatitas gali kartotis. Neretai kasos uždegimas kartojasi ir tais pačiais metais. Jei ligą sukeliantis faktorius – alkoholio vartojimas – išlieka, kartotis kasos uždegimui tikimybė yra didelė. Net jei pirmą kartą pavyko persirgti lengviau, kitas epizodas paprastai būna daug sunkesnis.

Kadangi alkoholis yra viena dažniausių ūminio pankreatito priežasčių, mes, gydytojai, jo persirgusiems kasos uždegimu nerekomenduojame vartoti visiškai. Žmogus turi galimybę rinktis: arba nori būti sveikas, arba ne. Arba laikosi dietos ir abstinencijos, arba nesilaiko. Kas bus su tokiu ligoniu, kuris nesilaiko nei dietos, nei nustojo išgėrinėti, labai sunku prognozuoti, bet aišku kaip dieną, kad gerai jam nebus. Gali kartotis ūminio pankreatito epizodai. Gali liga pereiti į lėtinį kasos uždegimą. Bet ir taip atsitikus, gyvenimo būdui vis viena taikomi tie patys apribojimai, o gydymas priklauso nuo kasos būklės ir ligos eigos, todėl kiekvienu atveju – skirtingas. Bet jei žmogus žino, nuo ko susirgo, natūralu, kad žino ir ko nedaryti, kad nesirgtų. Viskas yra labai paprasta.

Panašiai yra ir su tulžies akmenlige. Jei žmogus pasveiko nuo kasos uždegimo, bet akmenligė niekur nedingo, mes rekomenduojame tulžies pūslę su akmenimis šalinti. Jei yra provokuojantis veiksnys, jį reikia naikinti. Lygiai ta pati analogija su kitu veiksniu – jei žmogus susirgo kasos uždegimu todėl, kad vartojo alkoholio, šį ligą provokuojantį faktorių irgi privalu pašalinti.

Taip, yra toks paradoksas, kad kai kurie pacientai pankreatito skausmus malšina alkoholiu. Žinia, alkoholis yra vartojamas ir kaip antidepresantas, ir analgetikas, bet jis turi ir žalingą poveikį.

Žmogus geria todėl, kad jam skauda. O skauda dėl to, kad jis geria. Užburtas ratas. Tikrai nemanau, kad tai geriausia išeitis, tinkamiausias gydymo būdas skausmui malšinti.TAIP PAT SKAITYKITE