Mollers

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja saugotis žaibų ir maudytis atsargiai

Ugniagesiai gelbėtojai įspėja gyventojus šį savaitgalį saugotis nelaimių sukeliančių žaibų ir būti atsargiems maudantis.

Priešgaisrinės apsaugos ir gelbėjimo departamento (PAGD) teigimu, artėjantis savaitgalis ugniagesiams vėl kelia nerimą, mat šiltas penktadienis sutrauks nemažai žmonių prie vandens telkinių.

PAGD primena, kad praėjusį ilgąjį Žolinės savaitgalį ne vienerios maudynės pasibaigė tragiškai. Gelbėtojai iš vandens telkinių ištraukė šešis nuskendusius žmones ir išgelbėjo du skęstančiuosius. Šiemet gelbėtojai iš vandens ištraukė 128 skenduolius, iš jų aštuonis vaikus.

Kad būtų išvengta skaudžių nelaimių, departamentas ragina nesimaudyti nežinomose, nuošaliose vietose, nepalikti prie vandens be priežiūros mažamečių vaikų, neplaukti už plūdurų, neplaukioti ant pripučiamų čiužinių, padangų kamerų, savadarbių plaustų ar kitų priemonių, nesistengti suptis valtyje ir ją apversti, nesimaudyti iškart po valgio, išgėrę alkoholinių gėrimų.

„Pamatę skęstantį žmogų, šaukdami mėginkite atkreipti aplinkinių dėmesį ir kvieskite gelbėjimo tarnybas telefonu 112. Jeigu įmanoma, pamėginkite pasiekti skęstantįjį ranka, lazda, medžio šaka arba numeskite jam virvę. Įsidėmėkite, jog gelbėti skęstantįjį gali tik geras plaukikas, kuris išmano gelbėjimo būdus ir moka tai atlikti praktiškai”, – pataria PAGD.

Sinoptikai prognozuoja, kad šį savaitgalį gali smarkiai lyti, griaudėti perkūnija, pūsti stiprus vėjas, vietomis pereinantis į škvalą. Nuo žaibo iškrovos šiemet žuvo vienas žmogus ir kilo 72 gaisrai, kuriuose vienas gyventojas buvo traumuotas, o ugnis sunaikino 10 pastatų. PAGD taip pat pataria gyventojams, kaip elgtis perkūnijos metu.

„Jeigu perkūnija užklumpa jus maudantis ar žvejojant, tuoj pat lipkite į krantą, nes žaibui trenkus į vandenį, nukentėsite ir jūs”, – primena gelbėtojai.

Anot jų, negalima perkūnijos metu slėptis po pavieniais medžiais – per audrą geriausia slėptis krūmuose, o žaibuojant – pastate arba mašinoje, prieš tai įtraukus mašinos anteną.

„Nestovėkite atviroje vietovėje, ypač ant kalvos. Slėpkitės nuokalnėje, atsitūpkite, tačiau negulkite ant žemės. Nelaikykite rankose metalinių daiktų, nelieskite metalinių konstrukcijų. Nekalbėkite telefonu. Namuose ištraukite televizorių, vaizdo aparatūros, kompiuterių laidus iš elektros tinklų, išjunkite antenas. Jeigu perkūnija užklupo grupę žmonių, nesiglauskite vienas prie kito”, – ragina ugniagesiai.

Griaudžiant perkūnijai, patariama uždaryti langus, duris ir dūmtraukius, pasirūpinti, kad nebūtų skersvėjų, kurie gali pritraukti kamuolinį žaibą, nekūrenti krosnies, kadangi dūmai, išeinantys iš kamino, turi didelį elektros laidumą.

„Perkūnijos metu nebūkite prie elektros laidų, antenų, langų, durų, namo lauko sienų, už kurių auga dideli medžiai. Griaudžiant perkūnijai, nevažiuokite dviračiu ar motociklu. Palikite juos už 30 m ir pralaukite perkūniją. Susidūrę su kamuoliniu žaibu, elkitės ramiai ir nejudėkite, nesiartinkite prie jo, nepalieskite jo kokiu nors daiktu, nes jis gali sprogti. Nebėkite nuo jo, nes oro srovė gali jį pritraukti prie jūsų”, – pataria ugniagesiai.


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE