REXSAN

Tuberkuliozė – pavojinga ir sunki liga

Kauno miesto savivaldybės Visuomenės sveikatos biuro specialistai informuoja, jog viena svarbiausių problemų tuberkuliozės gydymo ir profilaktikos srityje – nepakankamas žmonių rūpinimasis savo sveikata.
Jeigu jaučiamas silpnumas, greitas nuovargis, svorio kritimas, apetito stoka, nežymus karščiavimas, prakaitavimas naktimis – būtina nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją. Vėlyvas sergančiųjų išaiškinimas ir nekokybiškas gydymas –  dvi pagrindinės sergamumo tuberkulioze didėjimo priežastys, dominuojančios ne tik pasaulyje, bet ir Lietuvoje.
Praėjo daugiau nei šimtas metų nuo šios ligos sukėlėjo atradimo (1882 m. kovo 24 d.), už kurį vokiečių gydytojas Robertas Kochas gavo Nobelio premiją. Tad kodėl ir šiandien, turint platų vaistų asortimentą, tuberkuliozės įveikti nepavyksta?. Vaistai tuberkuliozei gydyti buvo atrasti 1951 m., tačiau ši liga iki šiol išlieka viena iš sunkiausių ir labiausiai paplitusių ligų visame pasaulyje.
Pasaulio sveikatos organizacijos (toliau – PSO) duomenimis, kiekvieną sekundę pasaulyje kažkas naujai užsikrečia tuberkulioze. Apie trečdalis pasaulio gyventojų yra infekuoti tuberkuliozės mikobakterijomis. PSO teigimu, kas valandą pasaulyje registruojama 49 nauji užsikrėtimo atvejai ir 7 mirtys nuo tuberkuliozės. Kasmet pasaulyje užregistruojama 9 mln. naujų tuberkuliozės atvejų ir apie 1,7 mln. mirčių.
Kasdien nuo šios ligos miršta 5 tūkstančiai gyventojų, kas minutę miršta 2 vaikai. Ši problema susijusi ne tik su medicininiais, bet ir ekonominiais bei socialiniais veiksniais.
Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus duomenimis, Kauno apskrityje paskutinių penkerių metų laikotarpyje atvira kvėpavimo organų tuberkuliozė diagnozuojama nuo 250 iki 270 asmenų (sergamumo rodiklis 35 – 40 atvejų 100 000 gyventojų).
Kauno visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus duomenimis, Kauno mieste per 2007-uosius metus užregistruoti 132 sergantys atvira tuberkuliozės forma, 2008-taisiais  užregistruota 113 sergančiųjų. Šiais 2009 metais, iki  rugsėjo mėnesio, užregistruoti 79 susirgusieji. Kauno mieste  2006 ir 2007 metais atvira tuberkuliozės forma susirgo po 3 vaikus, 2008 metais ir 2009 m. iki rugsėjo mėn. atvira tuberkuliozės forma sergančių vaikų neužregistruota.
Tuberkuliozė – tai oro lašiniu keliu plintanti užkrečiamoji liga, kurios metu gali būti pažeisti įvairūs žmogaus organai, dažniausiai – plaučiai. Šią ligą sukelia tuberkuliozės mikobakterijos (Mycobacterium tuberculosis), kurios atsparios aplinkos poveikiui – žemai temperatūrai, džiovinimui, rūgštims, šarmams, alkoholiui. Sukėlėjo gyvybingumas sumažėja saulės šviesoje (veikiant tiesioginiams saulės spinduliams žūva per 45 – 60 min.), virinimo temperatūroje (1000 C ) mikobakterijos žūva per 5 – 10 min.
Tuberkuliozės gydymas trunka 6 – 8 mėnesius. Vieno ligonio išgydymas valstybei kainuoja vidutiniškai 6 – 7 tūkstančiai litų. PSO duomenimis, chaotiškai arba su pertraukomis gydoma tuberkuliozė tampa lėtine ir sunkiai pagydoma liga, vidutiniškai 55% tokių ligonių ir toliau platina ligos sukėlėjus, didindami gydymui atsparių tuberkuliozės bakterijų skaičių.
Nors tuberkuliozės epidemiologinė situacija per pastaruosius keletą metų stabilizuojasi, tačiau specialistus neramina tai, jog daugėja sergančiųjų atspariomis gydymui tuberkuliozės formomis. PSO duomenimis, Lietuva priklauso prie aštuonių valstybių, kuriose daugiausia žmonių serga vaistams atsparių formų tuberkulioze. Lietuvoje tuberkuliozė išplitusi labiau negu Latvijoje ir Estijoje. Padidėjusį sergamumą tuberkulioze lemia nevisavertė mityba, piktnaudžiavimas alkoholiu, narkomanija, rūkymas, AIDS, imunitetą slopinančių vaistų vartojimas ir kt. Tarp ŽIV infekcija užsikrėtusių asmenų, apie 3%  serga tuberkulioze. Analizuojant sergamumą nustatyta, kad vyrai tuberkulioze sirgo tris kartus dažniau nei moterys. Apie 75% darbingo amžiaus ligonių yra bedarbiai, 70% ligonių yra 30-55 metų amžiaus,
Pagrindinis pavojingos užkrečiamos ligos šaltinis yra asmuo, sergantis atvira kvėpavimo organų tuberkulioze. Toks ligonis skiria tuberkuliozės mikobakterijas kosint, skrepliuojant, garsiai kalbant, čiaudint, dažniausiai 0,5 – 1,5 m atstumu aplink save paskleisdamas sukėlėjus. Aktualu nepamiršti, kad vienas žmogus, sergantis atvira plaučių tuberkulioze, gali per metus užkrėsti iki 20 sveikų žmonių. Todėl labai svarbu tuberkulioze sergančius žmones kuo anksčiau išaiškinti ir skirti kokybišką gydymą. Taip pat ne mažiau svarbi ir pačių žmonių atsakomybė už savo ir artimųjų sveikatą.


Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE