Famisano

Tuberkuliozė: netausojant savęs – ilgi ligos mėnesiai

Tuberkuliozė uostamiestyje vis dažniau įsisuka tarp bedarbių. Būtent šiame socialiniame sluoksnyje pernai pirmą kartą per pastarąjį dešimtmetį užregistruotas rekordinis sergančiųjų skaičius.

Sunkiau gydyti pasiturinčiuosius

„Klastinga ir daug kantrybės reikalaujanti liga”, – taip oro lašeliniu būdu plintančią tuberkuliozę apibūdina Respublikinės Klaipėdos ligoninės vyriausiojo gydytojo pavaduotoja Tuberkuliozės filialui Virginija Daukšienė.

Pasak gydytojos, budrumo dėl šios ligos neturėtų užmigdyti palyginti nedidelis pacientų skaičius. Tuberkulioze lengva užsikrėsti.

V.Daukšienė atkreipė dėmesį, kad pernai uostamiestyje tuberkulioze daugiausia sirgo darbingo amžiaus bedarbiai. Per pastarąjį dešimtmetį toks ryškus pakilimas šioje socialinėje grupėje pastebėtas pirmą kartą.

„Bedarbių gyvenimo kokybė, mityba prastėja, žmones lydi nuolatinis stresas, neretai pradedama vartoti daugiau alkoholio”, – galimas ligos priežastis nurodė gydytoja.

Kasmet užregistruojamas vienas kitas atvejis, kai tuberkulioze suserga medikai, pedagogai, bibliotekininkai, pensininkai ar studentai.

Nors šia liga dažniau suserga mažesnes pajamas uždirbantys žmonės, tačiau ja gali užsikrėsti ir nejaučiantieji nepriteklių. Pavaduotoja prisiminė, kaip viena pasiturinti pacientė ilgai negalėjo patikėti nustatyta diagnoze. Verslininkė aiškino negailinti pinigų maistui, važinėjanti nuosavu automobiliu.

Tačiau, pastebi gydytoja, ji pamiršo apie poilsį ir savęs tausojimą.

„Paradoksas, bet asocialius ligonius išgydyti daug lengviau nei pasiturinčius. Be vaistų, benamiai gauna ramią aplinką, švarią lovą ir nuolatinį gerą maitinimą”, – palygino filialo vadovė.

Tuberkuliozė dažniausiai puola nusilpus organizmo imuninei sistemai.

Pasak gydytojos, didesnę tikimybę užsikrėsti turi artimai bendraujantys su sergančiuoju tuberkulioze. Dažniausiai tai būna šeimos nariai, bendradarbiai ar sugėrovai.

Baimė nepagrįsta

Tuberkuliozės filialas įsikūręs netoli klaipėdiečių pamėgtos poilsio vietos. Pižamomis vilkintys pacientai dažnai išeina už ligoninės ribų, net nueina iki parduotuvės kitoje gatvės pusėje. Tad ne vienam gyventojui neramu dėl tokios kaimynystės, o kartais net pikta dėl neva platinamo ligos užkrato.

V.Daukšienė tikino, kad didesnė tikimybė užsikrėsti bet kurioje kitoje uždaroje patalpoje, kur kosėjo ar čiaudėjo ligonis, nei vaikščiojant netoli ligoninės.

„Geriausia tuberkuliozės dezinfekcija – grynas oras ir saulė”, – teigė medikė.

Pasak gydytojos, į parduotuvę išleidžiami tik tuberkuliozės bakterijų neplatinantys pacientai.

Valstybė lepina dėmesiu

Pasak V.Daukšienės, gydantis tuberkuliozę būtina kantrybė – vaistus reikia vartoti mažiausiai pusmetį, nors sveikatos būklė pagerėja jau po kelių mėnesių. Tad būtina kasdien prisiversti gerti nemažą kiekį piliulių.

Bet gydytoja nežino kitos tokios ligos, kuriai valstybė skirtų tiek daug lėšų. Nedarbingumo pažymėjimą žmogus gali gauti 6–8 mėnesius, o prireikus jį gali pratęsti. Gydymas kompensuojamas, o priemokos būna minimalios. Vaistus vartojantys pacientai kas savaitę gauna maisto paketą su higienos priemonėmis. Šiuos argumentus medikė pateikia kai kuriems pacientams, kai šie pradeda spyriotis dėl gydymo.

Apie 80 proc. pacientų išgyja. Visgi juos dar kelerius metus būtina stebėti dėl galimo ligos atsinaujinimo. Nors mirčių neišvengiama, tačiau taip dažniausiai nutinka dėl gerokai pavėluotos pagalbos.

Nepasiduoda gydymui

Pastaruoju metu gydytojai pastebi, kad daugėja vaistų poveikiui atsparių ligonių. V.Daukšienė patvirtino, kad tuberkuliozės gydymas – ne išimtis. Kasmet daugėja atvejų, kai pacientas serga atsparia gydymui tuberkuliozės forma.

„Šventvagiška šią situaciją vertinti skaičiais. Net vieninteliam ligoniui tai yra didžiulė problema”, – pridūrė pašnekovė.

Užsikrėtę atsparia gydymui tuberkulioze pacientai ligoninėje praleidžia net iki poros metų, kai įprastai gydymas trunka apie pusmetį.

Pasitaiko atvejų, kai liga atspari būna ne tik tam tikriems vaistams, bet ir plataus poveikio antibiotikams, kuriais gydoma tuberkuliozė. Tokiais atvejais gydytojai neturi tokiam pacientui skirtų medikamentų.

Pastaruosius kelerius dešimtmečius vis nepavyksta sukurti naujų vaistų.

Pagerėjo diagnostika

Tačiau tobulėja diagnostikos technika. Tuberkuliozės filialas pagaliau įsigijo seniai išsvajotus šiuolaikinius aparatus.

Vienas jų tuberkuliozės diagnozę padeda nustatyti gerokai greičiau nei anksčiau – vos per porą valandų. Šis tyrimas taip pat padeda išsiaiškinti, ar tuberkuliozės bakterija atspari vaistams. Nuo to priklauso tolimesnis ligos gydymas.

Sergančiam atsparia ligos forma pacientui skiriamos didesnės vaistų dozės. Keleriems metams keičiasi ir pats žmogaus gyvenimas.

Tyrimas naujuoju aparatu svarbus ir diagnozės patikslinimui, kadangi tuberkuliozės požymiai yra panašūs į uždegimo ar virusinių kvėpavimo takų infekcijų.

Vietoj mėnesių – savaitės

Automatizuotas mėginių testavimo ir jautrumą antibiotikams nustatantis aparatas leidžia greičiau pradėti efektyvų tyrimą. Iki šiol pacientų tyrimų medžiaga buvo vežama į Vilnių.

Tyrimo atsakymo tekdavo laukti apie porą mėnesių. Dar kelių savaičių prireikdavo, kol paaiškėdavo tuberkuliozės mikrobakterijos atsparumas vaistams. Tad visiškas ištyrimas užtrukdavo beveik tris mėnesius.

„Kol neturi tyrimo atsakymo apie bakterijos atsparumą, negali keisti gydymo, nors išlaidos būna didelės, o paciento sveikata negerėja”, – aiškino gydytoja.

Įsigijus minėtą aparatūrą tuberkuliozės diagnostika pagreitėjo – tyrimų rezultatai paaiškėja per porą savaičių.

Tuberkuliozės statistika:

apie 80 proc. ligonių sudaro vyrai

apie 50–75 proc. pacientų – gyvenantieji iš nedidelių pajamų

pernai Klaipėdoje sirgo 48 proc. darbingo amžiaus bedarbių

ligoninėje pacientai vidutiniškai praleidžia 78 dienas

su atsparia tuberkuliozės forma ligoninėje tenka praleisti 136 dienas

dabar gydomi keturi pacientai su atsparia tuberkuliozės forma

Pernai užregistruoti tuberkuliozės atvejai Klaipėdoje ir Lietuvoje:

iš viso – 88 ir 1754

vaikams – 2 ir 120

mirė – 13 ir 196

Tuberkuliozės požymiai:

silpnumas

nuovargis

kosulys

neaukšta temperatūra

prastesnis apetitas

užsitesęs kosulys


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE