Famisano

Trečdalis geriamojo vandens šulinių ar gręžinių užteršti nitratais

Visuomenės sveikatos centrai šalyje patikrinę 2,9 tūkst. geriamojo vandens šulinių ir negilių gręžinių nustatė, kad trečdalis jų užteršti nitratais.

Kaip pranešė Sveikatos apsaugos ministerija (SAM), iš pernai ištirtų 2,9 tūkst. mėginių 900 arba beveik 31 proc. viršijo nitratų ribinę vertę geriamajam vandeniui.

Daugiausia nitratais užterštų šulinių ir gręžinių – po 44 proc. – rasta Vilniaus ir Šiaulių apskrityse, 36 proc. nitratais užterštų šulinių buvo Panevėžio apskrityje.

Nitritais užteršta gerokai mažiau šulinių. Mėginių, kurie viršijo leidžiamą nitritų vertę, buvo 56. Daugiausia – 8 proc. – neatitikimų nustatyta Vilniaus, po 4 proc. Kauno ir Šiaulių apskrityse.

SAM duomenimis, geriamąjį vandenį iš šachtinių šulinių ir negilių gręžinių Lietuvoje vartoja beveik ketvirtadalis gyventojų. Patikrinimai rodo, kad gruntiniame vandenyje dažnai randamos normas viršijančios nitratų ir nitritų koncentracijos, ypač pavojingos nėščiųjų ir kūdikių sveikatai.

Į šulinius, negilius gręžinius vanduo patenka iš arčiausiai žemės paviršiaus esančio vandeningo sluoksnio, todėl jo kokybė priklauso nuo šulinio vietos, įrengimo ir priežiūros, netoliese vykdomos ūkinės veiklos. Dažniausias gruntinio vandens teršėjas – dirbamų žemių tręšimas organinėmis ir mineralinėmis trąšomis, netoliese esančios fermos ar lauko tualetai

Pranešama, kad nitratai ir nitritai ypač pavojingi naujagimiams ir kūdikiams iki 6 mėnesių amžiaus. Jų organizme dar nesusiformavusi azotinių junginių nukenksminimo sistema, todėl naujagimiai ir kūdikiai gali sunkiai apsinuodyti ir netgi mirti.

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE