Nobel biocare

Transplantuotų žmonių sportinės žaidynės – kitąmet, ruošiamasi jau dabar

2014 metų liepą Lietuvoje vyksiančių Europos žmonių su transplantuotomis širdimis ir plaučiais žaidynių organizaciniai darbai – jau vyksta.

„Lietuvoje viešėję Europos žmonių su persodintomis širdimis ir plaučiais federacijos (EHLTF) atstovai, apžiūrėję sportinių žaidynių vietas, VUL Santariškių klinikų Širdies chirurgijos centrą išvyko patenkinti“, – sako asociacijos „Gyvastis“ prezidentė Ugnė Šakūnienė. Būtent ši asociacija ir bus žaidynių organizatorė. Kitąmet į Vilnių turėtų atvykti apie 250 sportininkų ir antra tiek lydinčiųjų. Žaidynių dalyviai rungsis 8 rungtyse, tarp jų – tenisas, badmintonas, krosas, važiavimas dviračiais, plaukimas ir t.t. Žaidynių dalyviai ir juos lydintys asmenys Lietuvoje viešės 5 dienas – dalyvaus sporto rungtyse, jiems bus suorganizuotos kelios ekskursijos. Pagrindinis tokių renginių tikslas – donorystės idėjos viešinimas. „Tai puiki proga atkreipti visuomenės dėmesį į organų donorystę, gyvenančiuosius po transplantacijos pakviesti pradėti sportuoti, judėti, rūpintis savimi“, – sako U. Šakūnienė.

Organizacinis darbas jau pradedamas. Reikia kruopščiai suplanuoti svečių atvykimą, apgyvendinimą, maitinimą, logistiką. Ir tą darbą dirbs komanda, kurią sudarys  „Gyvasties” taryba ir aktyvas – 12 žmonių. Artėjant žaidynėms, į pagalbą bus kviečiami ir savanoriai.

Kas yra EHLTF žaidynės?

Šaltinis: http://www.ehltf.info/joomla/index.php/en/ehltf/our-games

Šios žaidynės vadinamos gyvenimo švente. Jos organizuojamos kas dveji metai vienoje iš valstybių narių ir susideda iš 20 lengvosios atletikos rungčių, taip pat tenisas, stalo tenisas, tinklinis, badmintonas, dviračių sportas, golfas ir plaukimas. Nuo kuklios pradžios 1989 metais, žaidynės tampa vis labiau populiarios ir pastaraisiais metais sulaukė beveik 600 dalyvių ir rėmėjų iš asociacijos (EHLTF) narių.

Pagrindinis žaidynių tikslas – parodyti organų donorystės ir transplantacijos naudą, parodyti plačiajai visuomenei transplantuotų žmonių grįžimą į visavertį ir aktyvų gyvenimą, karjerą ir profesinę veiklą. Žaidynės skiriamos siekiant kuo plačiau informuoti žmones apie organų donorystę ir skatinti recipiento reabilitaciją po transplantacijos per sportą ir gerą fizinę būklę.

Žaidynės taip pat turi ir socialinę reikšmę: žmonės su persodintomis širdimis ir plaučiais dalinasi bei keičiasi informacija ir patirtimi su transplantuotais bičiuliais iš visos Europos.

1994 metais žaidynės vyko Helsinkyje, 1996 metais – Lausanne (Šveicarija), 1998 – Bad Oeynhausen (Vokietija), 2000 – Sandefjord (Norvegija), 2002 – Klagenfurt (Austrija), 2004 – Dublinas (Airija), 2006 – Neapolis (Italija), 2008 – Vichy (Prancūzija) ir 2010 metais Växjö (Švedija). Pernai  žaidynės vyko Apeldoorn, Olandijoje. 2014 m. šios žaidynės turi įvykti Lietuvoje, Vilniuje (liepos mėnesį).

Peter Hansen ir kiti ankstesni idėjos sumanytojai didžiuotųsi žinodami, kad žaidynės, kurias jie pradėjo prieš daugelį metų, dabar yra ypač svarbios Europos transplantuotų žmonių gyvenime.
Kaip viskas prasidėjo Martin Liuter King garsūs žodžiai: „Aš turiu svajonę“ buvo puikus šūkis Peter Hansen, olandui su transplantuota širdimi, kuris 1989 metais drauge su Olandijos Nacionalinės širdies transplantacijos federacija „Harten Twee“ iš kaimyninių šalių į Gorselį (Gorssel) Olandijoje žmones su persodintomis širdimis pasikvietė sporto savaitgaliui.

Tokia buvo šių žaidynių pradžių pradžia – „kažkas ypatingo“ buvo pradėta, ir kitais metais Prancūzijos Širdies transplantacijos asociacija surengė kitas žaidynes.

1991 metais Didžiosios Britanijos širdies transplantacijos asociacija žaidynes surengė šalia Londono Hayes, Middlesex. Šioms žaidynėms pirmininkavo Kim Pinfield ir pirmininko pavaduotojas Geoffrey Finnigan.
1992 metais Peter Hansen ir „Harten Twee“ vėl suorganizavo žaidynes, šį kartą Twente universiteto Enschede miestelyje, Olandijoje. Šios žaidynės išaugo iki beveik 200 varžovų iš 10 šalių, kuriose pagrindiniai organizatoriai buvo Jan Ras ir Pieter Haak.

Būtent čia Europos širdies transplantacijos federacijos steigimo idėja pirmą kartą buvo aptarta su Fernand Magdonelle ir Geoffrey Finnigan – pagrindiniais idėjos propaguotojais ir aktyvistais. Pasiūlymo projektas dėl federacijos steigimo buvo pateiktas 1993 metais susitikimo metu Briuselyje. Galutinė versija buvo parengta 1994 m. sausį Tignes (Prancūzija) ir pateikta visoms nacionalinėms asociacijoms, dalyvaujančioms 5-osiose Europos žaidynėse Helsinkyje, Suomijoje. Steigimo protokolas buvo pasirašytas Suomijoje 1994 metų  liepos 3 dieną.

Geoffrey Finnigan iš Didžiosios Britanijos buvo išrinktas pirmuoju Federacijos prezidentu.

Rasa  Pekarskienė
komunikacijos sk. vedėja
Nacionalinis transplantacijos biuras prie SAM
+ 370 5 279 60 96
rasa.pekarskiene@transplantacija.lt

TAIP PAT SKAITYKITE