Ką reiškia būti gerais tėvais? Kaip atsakingai lavinti vaikus ir įdiegti jiems šeimos vertybes? Kaip suprasti savo vaiką? Kaip elgtis, jei jūsų paauglys greitai praranda savitvardą, nebenori lankyti mokyklos ir susidėjo su neaiškiais draugais? Su tokiais ir panašiais klausimais susiduria dauguma tėvų, auginančių vaikus.
Rasti atsakymus į šiuos klausimus padeda Šeimų universitetas, organizuojantis nemokamus mokymus tėvams. Kalbamės su ne pirmus metus Šeimų universitete savanoriaujančia moderatore, verslininke Asta Laukaitiene, jau užauginusia du vaikus.
Kokie pagrindiniai Šeimų universiteto tikslai ir principai?
Pagrindinis Šeimų universiteto principas: tik geri tėvų tarpusavio santykiai padeda vaikams užaugti harmoningomis, pilnavertėmis asmenybėmis.
Besimokydami daugelio dalykų mokyklose ar universitetuose taip ir nesužinome, ką reiškia būti gera mama ar tėčiu. Todėl Šeimų universitetas puikiai užpildo šią nišą. Susirinkę į mokymus tėvai diskutuoja, remdamiesi atvejo analizės metodu. Šis metodas buvo pradėtas taikyti Harvardo universitete, kaip efektyviausia suaugusiųjų mokymo priemonė.
Jeigu ateitų koks protingas dėdė ir mokytų mus, kaip susikalbėti su įnoringu paaugliu, greičiausiai pritariamai palinguotume galvas ir išėję gyventume po senovei… O čia gauname aprašytą realią kokios nors šeimos situaciją – jų vaikų amžius bei įvairios problemos panašios į diskusijon susirinkusių šeimų.
Todėl analizuodami atsižvelgiame į esamus faktus ir išgryniname problemas. Jos dažnai gilios ir ne taip akivaizdžiai matomos. Diskusiją veda Šeimų universiteto savanoris – moderatorius, kurio patirtis bei įžvalgos dažnai padeda grupei išsiaiškinti tikrąją priežastį. Tuomet visi „įjungiame“ savo kūrybiškumą ir ieškome realių, nestandartinių sprendimų, kaip galėtume padėti tai šeimai.
Tai labai brangus laikas, kai sutuoktiniai būna kartu. Ne šalia, bet kartu. Taip padėdami kitiems, nejučia padedame ir sau!
Kas paskatino Jus tapti savanore? Minėjote, jog padėdama kitiems, kartu padedate ir sau. Kokią dar dvasinę prasmę ir naudą įžvelgiate šiame darbe?
Dėl savanorystės – nemėgstu verkti ir dejuoti, kaip viskas Lietuvoje blogai. Esu žmogus, kuris nori pakeisti ką nors iš esmės. Todėl, kai tik išgirdau apie Šeimų universiteto misiją, iškart supratau, kad mes su vyru, padarę tikrai nemažai klaidų, galime pasakyti jauniems tėvams: „Mokykitės ir būkite geresniais tėvais“. Nieko nėra gražesnio, kaip išauginti sveiką, laisvą ir laimingą žmogų.
Dažnai tėvai sako, kad labai myli savo vaikus. O ar susimąsto, kaip nesąmoningai juos luošina, programuoja? „Neimk, neliesk, tu mažas, pienas nuo lūpų dar nenuvarvėjęs; susitvarkyk MAN kambarius, greit kad MAN pamokas paruoštum; jei nestosi ten, nemokėsiu už tavo mokslus“ ir taip toliau.
Kodėl tokia liūdna Lietuvos statistika? Mes su savo vaikais per dieną praleidžiame 5–7 minutes! O išsiskiria gerokai daugiau negu pusė šeimų! Tik ieškodami žinių, diskutuodami, skirdami laiko saviugdai, galime pakeisti esamą padėtį. Ir tai akivaizdžiai veikia. Sutuoktiniai pradeda kalbėtis tarpusavyje. Ir ne vien „patogiomis“ temomis. Po truputį pradeda vaikus suprasti, besąlygiškai mylėti, nustoja juos auklėti ir tiesiog padeda jiems bręsti! Šeima tampa pagrindiniu gyvenimo projektu ir prioritetu.
Nepatogios temos? Kokius tabu žmonėms dažniausiai tenka peržengti?
Vidinis nepasitenkinimas šeimoje, nepagarbus elgesys, intymumo stoka, dėmesio trūkumas, žmonos kontrolė, vyro pasyvumas, nuovargis, darboholizmas, vieniši apleisti vaikai, brolių ir seserų konkurencija, paauglių vakarėliai, ankstyvi lytiniai santykiai, tikėjimo, konkrečiau, krikščioniškų vertybių, perdavimas. Šiame kontekste ypač išryškėja besąlygiškos meilės svarba. To mokomės visą gyvenimą. Mylėti kitą taip, kaip save patį. Elgtis su kitais taip, kaip norėčiau, kad su manimi elgtųsi.
Kodėl ir kokiems žmonėms rekomenduotumėte apsilankyti Šeimų universitete? Kodėl Šeimų universitetas yra būtent ta vieta, kurioje jie gaus tai, ko jiems iš tikrųjų reikia?
Jeigu jau sukūrėme šeimą, turime rasti laiko ir ją puoselėti. Kodėl daugelis pradeda ieškoti sprendimų, kai santykiai ima byrėti?.. Kodėl dažnai, tik prasidėjus paauglystės problemoms, tėvai susimąsto: „ką mes praleidome, ko laiku nepastebėjome“?.. Šeimų universitete supranti, kad mokytis niekada nevėlu! Ir jau geriau po dešimt metų išmokti pažinti ir suprasti savo vaikus nei sulaukus rimtos paauglystės krizės graužtis, kodėl nieko nepadariau. Vos viena valanda per savaitę gali pakeisti jūsų šeimos gyvenimą.
Nuoširdžiai džiaugiuosi, kad Lietuvoje sėkmingai prigijo Šeimų universitetas ir kasmet vis daugiau tėvų ryžtasi tobulėti. Beje, auga ir savanorių moderatorių komanda, kuri gauna labai stiprius mokymus.
Šeimų universiteto saviugdos programa – tai unikalus ir labai efektyvus būdas čia ir dabar skirti laiko svarbiausiems dalykams kiekvieno žmogaus gyvenime – mylimam sutuoktiniui ir vaikams.
Kalbino Dominykas Norkūnas
Daugiau informacijos apie Šeimų universitetą – www.seimu.lt. Mokymai tėvams kol kas nekainuoja, nes projektą „Darni šeima ir tvari mokyklos bendruomenė – ateities Lietuva“ finansuoja Europos socialinis fondas. Skubėkite registruotis!