REXSAN

Tabako gaminių direktyva bus svarstoma iš naujo

Trečiadienį Europos Komisija priėmė pasiūlymą persvarstyti Europos Sąjungos Tabako gaminių direktyvą (2001/37/EC) (Direktyva).

Direktyvoje numatyta, kad visos tabako pakuotės ES šalyse privalės būti pažymėtos įspėjimais apie sveikatai gresiantį pavojų, kurie užims 75 proc. tabako paviršiaus abejose pakuotės pusėse. Įspėjamai susidės iš vaizdinės ir tekstinės informacijos bei negalės būti uždengiami ar kitais būdais slepiami nuo pirkėjų prekybos vietose.

Moksliniai tyrimai rodo, kad dideli grafiniai įspėjimai ant tabako pakuočių yra efektyvi priemonė siekiant sumažinti tabako gaminių pakuočių efektyvumą, ypatingai moterims ir vaikams. 2012 m. Eurobarometro apklausos rezultatai rodo, kad 73 proc. Europos gyventojų palaiko vaizdinių įspėjimų atsiradimą ant tabako gaminių pakuočių. Lietuvoje šią priemonę palaiko 78 proc. gyventojų.

Priėmus Direktyvą ES nebeliks įvairių skonių (mėtų, šokolado, vaisių ir kt.) tabako gaminių bei nebebus galima specialiais priedais reguliuoti skonio ar jų intensyvumo. Be to, bus draudžiama tabako gaminių sudėtį papildyti vitaminais, taurinu ar dažomosiomis medžiagomis.

Mokslininkų įrodyta, kad tokie tabako produktų priedai turi didesnį toksinį poveikį bei didina priklausomybę. Ne paslaptis, kad įvairių skonių tabako gaminiai, parduodami išradingai apipavidalintose pakuotėse, ypatingai patrauklūs vaikams.

Didelis dėmesys Direktyvoje skiriamas tabako gaminių sekimo mechanizmams tobulinti siekiant išvengti kontrabandinių gaminių vartojimo ir palengvinti rinkos priežiūrą. Planuojama visas tabako pakuotes ženklinti nepašalinamais unikaliais identifikaciniais ženklais, identifikuojančiais pagaminimo datą, vietą, įrangą, prekės aprašymą, numatytą rinką, importuotoją ir kitą informaciją.

Ne tabako produktai, kuriuose yra nikotino, priėmus Direktyvą, bus kontroliuojami pagal medicinos produktų direktyvą, jei nikotino kiekis viršys minėtoje direktyvoje numatytą skaičių. Ant šių gaminių taip pat privalės būti įspėjamasis tekstas. Šios taisyklės bus taikomos ir elektroninėms cigaretėms. Tokiu būdu siekiama laiku informuoti vartotojus apie galimą priklausomybę nuo nikotino.

www.bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE