Net silpni tabako dūmai gali padaryti nepataisomos žalos vaiko gebėjimui mokytis.
Daugiau kaip 13 milijonų vaikų nesąmoningai įkvepia ore esančių tabako dūmų, teigia Cincinačio vaikų ligoninės medikai.
Poveikio vaikų sveikatai tyrimų duomenys ir minėta statistika – dar vienas akstinas valstijų sveikatos apsaugos pareigūnams nustatyti tam tikras normas, kurios apsaugotų vaikus nuo kenksmingo tabako dūmų poveikio, mano tyrimui vadovavusi Kimberli Jolton.
Jos grupė nagrinėjo Nacionalinio sveikatos centro statistikų 1988-1994 metais sukauptus duomenis apie Jungtinių Amerikos Valstijų gyventojų sveikatą ir mitybą.
Dalyvaudami apklausoje piliečiai atsako į daug anketos klausimų ir duoda kraujo analizei. Dalis vaikų atliko ir testus, atspindinčius jų gabumus.
K.Jolton tyrė kotinino kiekį kraujyje. Ši medžiaga susidaro organizme iš nikotino. Vadinasi, radus vaiko kraujyje kotinino, galima teigti, kad jo aplinkoje esama tabako dūmų.
Tyrėjai tyčia ieškojo vaikų, kurių kraujyje kotinino randama labai nedaug – mažiau negu 15 nanogramų mililitre. Tokių vaikų nuo 6 iki 16 metų jie rado 4 tūkst. 399. Šie vaikai tvirtino patys tiesiogiai nerūkę jokių cigarečių.
Po to atlikti testai parodė, kad kuo daugiau kotinino kraujyje, tuo blogiau jiems sekasi mokytis, skaityti, tuo mažesni matematinių gabumų ir protavimo balai, aiškino K.Jolton.
Ji tvirtina, kad vaikai, gyvenantys su asmeniu, surūkančiu per dieną mažiau kaip pakelį cigarečių, turi kotinino mažiau kaip 1 nanogramą mililitre kraujo, bet ir to pakanka, kad vaikas mokytųsi blogiau.
Net pusė nanogramo kotinino rodo pokyčius pažinimo teste į blogąją pusę, sakė tyrinėtoja.
Beje, kuri tabako medžiaga kenkia vaiko protiniam vystymuisi, nenustatyta, nes tabako dūmuose esama daug įvairių cheminių medžiagų.
Pasak K.Jolton, net 43 procentai amerikiečių vaikų namie kvėpuoja oru, kuriame esama tabako dūmų, 85 procentų vaikų kraujyje esama kotinino.