Sveikatos apsaugos viceministras Erikas Mačiūnas ir Ūkio viceministras Marius Skarupskas pirmadienį Briuselyje (Belgija) susitiko su Europos Komisijos Įmonių ir pramonės generalinio direktorato ir Sveikatos ir vartotojų reikalų generalinio direktorato atstovais ir aptarė Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas, kurias Seimas priėmė 2011 m. gruodžio 23 d. ir kurios įsigaliojo nuo š. m. sausio 1 d.
Ūkio ir sveikatos apsaugos viceministrai su EK pareigūnais aptarė Alkoholio kontrolės įstatymą ir būtinybę tikslinti kai kurias jo nuostatas, kad sprendžiant nesaikingo alkoholio vartojimo Lietuvoje problemas nebūtų ribojamas laisvas prekių judėjimas ir alkoholinių gėrimų, pagamintų kitose šalyse, importas.
Pasak ūkio viceministro M. Skarupsko, Lietuvoje susirūpinta šia problema ir bus ieškoma adekvačių sprendimų, kad alkoholio stiprumą ir tarą ribojančios įstatymo nuostatos neribotų konkurencinių sąlygų. „Susitikime su EK išsakėme, kad suprantame, jog reikia keisti situaciją. Tarėmės, kaip būtų galima taikyti ribojimus, kad jie nepažeistų ES teisės”, – sakė M. Skarupskas.
Atsižvelgiant į EK argumentus, artimiausiu metu Ūkio ministerija kartu su Sveikatos ministerija ketina surinkti ir pateikti papildomą informaciją EK, pagrindžiančią reguliavimo tikslus, įtvirtintus dabartiniame įstatyme. Galutinis tikslas – patikslinti įstatymą taip, kad jis atitiktų Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 34 straipsnio nuostatas.
Nuo 2013 m. sausio 1 d. įsigaliojo 2011 m. gruodžio 23 d. Seimo priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo pataisos. Pagal šias pataisas mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose draudžiama prekiauti alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, sidru, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 7,5 procento, o mažmeninės prekybos vietose – ir alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais ir sidru, išpilstytais į didesnę negu vieno litro tarą.
„Siekiame, kad alkoholis nebūtų lengvai prieinamas nesaikingai alkoholį vartojantiems asmenims. Tačiau taip pat turime užtikrinti, kad aludariams būtų sudarytos sąlygos gaminti ir prekiauti kokybiška produkcija”, – sakė sveikatos apsaugos viceministras E. Mačiūnas.
Šiuo metu Lietuvoje galiojančiame įstatyme EK įžvelgia kiekybiniam prekybos apribojimui lygiavertį poveikį turinčias priemones ir laikosi pozicijos, kad visos draudžiančios priemonės turi būti proporcingos ir būtinos.
Pagal alkoholio vartojimo vienam gyventojui rodiklį Lietuva priskiriama vienai iš daugiausia alkoholio vartojančių Europos Sąjungos valstybių. Statistikos departamento duomenimis, 2011 m. vienam Lietuvos gyventojui teko 11,9 l absoliutaus alkoholio, o vyresniam kaip 15 metų gyventojui – net 14,1 l. Palyginti su 2010 metais, šie rodikliai padidėjo atitinkamai – 1,0 l ir 1,2 l. Viena iš aktualiausių problemų Lietuvoje yra stipraus alaus ir sidro, išpilstyto į dideles plastikines pakuotes, vartojimas. Kaip pigiausią alkoholinį gėrimą didelėje pakuotėje išpilstytą stiprų alų daugiausia perka nesaikingai alkoholį vartojantys asmenys, ypač kaimo vietovėse, o sidrą – jaunimas.