Nobel biocare

Statutinės vidaus tarnybos pareigūnams ir pretendentams į tarnybą – paprastesni reikalavimai dėl psichikos sveikatos būklės

psichikos sveikata

Žmonėms, dirbantiems ar pretenduojantiems į darbą statutinėje vidaus tarnyboje, nustatyti mažesni ir aiškesni reikalavimai dėl nepriekaištingos psichikos sveikatos būklės tais atvejais, kai psichikos ir elgesio sutrikimai nedaro reikšmingos įtakos gebėjimui atlikti tiesiogines pareigas bei užtikrinti savo ir aplinkinių asmenų saugumą. Tai numatyta, patikslinus Sveikatos reikalavimų sąvadą, skirtą statutinės vidaus tarnybos pareigūnams.

Pokyčių svarbą akcentavo minėtąjį Sąvadą pasirašę sveikatos apsaugos bei vidaus reikalų ministrai.

„Šis sprendimas ne tik prisidės prie geresnės pareigūnų psichikos sveikatos ir atvers jiems kelią be baimės kreiptis reikalingos pagalbos, bet ir sumažins visuomenėje psichikos sutrikimų stigmatizavimą. Psichikos sveikatos kultūros klausimais vis dar atsiliekame nuo fizinės sveikatos svarbos suvokimo, tad tokie pakeitimai yra konkretus indėlis į mūsų visų geresnę emocinę būseną“, – sako sveikatos apsaugos ministras Arūnas Dulkys.

„Kiekvienas valstybei tarnaujantis pareigūnas yra vertybė, todėl turime tinkamai pasirūpinti pareigūnų sveikata. Pareigūno profesija susijusi su dideliu darbo krūviu, emocine įtampa, pavojais sveikatai bei gyvybei, todėl nauji reikalavimai sveikatai padės užtikrinti dirbančių statutinėse tarnybose pareigūnų psichikos sveikatos priežiūrą ir prevenciją, o ketinantiems tapti pareigūnais, aiškiau planuoti savo profesinę karjerą“, – teigia vidaus reikalų ministrė Agnė Bilotaitė.

Europos bendradarbiavimo ir plėtros organizacijos vertinimu, kas antras asmuo per gyvenimą bent kartą patiria psichikos sveikatos sutrikimą, o kas devintas asmuo serga psichikos ir elgesio sutrikimais šiuo momentu. Vis dėlto, suteikus tinkamą pagalbą, didžioji dalis šių žmonių visiškai atsistato ir gali gyventi įprastą gyvenimą, prisiimti įvairias atsakomybes ir sėkmingai siekti tikslų profesinėje ir asmeninio gyvenimo srityse.

Sprendimu leisti dirbti statutinėje tarnyboje asmenims, įveikusiems psichikos sutrikimus arba turintiems lengvesnių psichikos sutrikimų, siekiama mažinti šių asmenų atskirtį nuo likusios visuomenės. Gyventojai, įskaitant pareigūnus ir kandidatus dirbti statutinėje vidaus tarnyboje, ne visada yra linkę kreiptis pagalbos dėl psichikos ar emocinių negalavimų To priežastis – nuogąstavimas, kad diagnozavus psichikos ligą, asmeniui bus uždrausta dirbti darbą ar įgyti tam tikras teises, pavyzdžiui, vairuoti, ir tai paveiks asmens karjerą, finansines galimybes ir kitus asmeninio gyvenimo aspektus. Šių baimių vedami žmonės yra linkę nesikreipti profesionalios pagalbos, kai to jiems labai reikia.

Sveikatos reikalavimų sąvado pakeitimus parengė sveikatos apsaugos ministro įsakymu sudaryta speciali darbo grupė. Ją sudaro gydytojai psichiatrai, psichologai, nevyriausybinio sektoriaus atstovai, taip pat svarstymuose aktyviai dalyvavo Vidaus reikalų ministerijos ir Centrinės medicinos ekspertizės komisijos (CMEK) atstovai.

Tais atvejais, kai darbui pagal pareigybę reikalingas ginklas, psichikos sveikatos reikalavimai suvienodinti su ginklų išdavimo sąlygomis, kurių pakeitimai įsigaliojo šių metų kovo 26 d. (daugiau kviečiame skaityti čia). Taip pat griežtesni reikalavimai numatyti tais atvejais, kai nustatytos funkcijos daugiausia susijusios su gaisrų gesinimu, ekstremaliųjų įvykių padarinių likvidavimu, žmonių, turto gelbėjimo darbų atlikimu (kai nėra naudojama aukštalipių įranga). Kaip ir anksčiau, reikalavimų griežtumas taip pat priklauso nuo konkrečios statutinės tarnybos grupės bei asmens statuso: ar tai naujai priimamas kandidatas, ar tarnyboje dirbantis pareigūnas.

Sąvade aiškiau apibrėžtos sąlygos, kai tinkamumas priklauso nuo individualios situacijos: nustatyta, kad esant sunkesnėms ligoms, galima kandidatuoti arba grįžti į statutinę tarnybą, esant nustatyto laikotarpio remisijai, t. y. ligos atoslūgiui, per kurį reikšmingai sumažėja ar išnyksta ligos požymiai. Dažnu atveju leidimas išduodamas ar grąžinamas, esant dviejų, trijų, penkių ar dešimties metų remisijai. Konkretūs reikalavimai padės pareigūnams ir būsimiems kandidatams aiškiau žinoti jiems keliamus lūkesčius ir planuoti savo profesinį kelią.

Siekiant sudaryti daugiau sąlygų psichikos ligomis sirgusiems žmonėms tapti visaverčiais visuomenės nariais, specialūs sveikatos reikalavimai anksčiau buvo peržiūrėti ir kitoms visuomenės grupėms: vairuotojams (įskaitant profesionalius vairuotojus), medikams, slaugytojams, akušeriams, odontologams, vaistininkams, vaistininkų padėjėjams. Peržiūrėti ribojimai dėl teisės įsigyti ir turėti ginklą. Atsisakyta ribojimų dirbti dėl sveikatos žmonėms, siekiantiems tapti advokatais, notarais ir antstoliais bei šią veiklą jau vykdantiems asmenims, peržiūrėti ribojimai teisėjams ir prokurorams.

Palengvinti reikalavimai, susiję su psichikos ir elgesio sutrikimais ar sudėtingomis gyvenimiškomis situacijomis esamiems pareigūnams: kai fiksuojamas mėginimas nusižudyti arba naujai nustatomas asmenybės sutrikimas, psichologinės raidos sutrikimas, elgesio ir emocijų sutrikimas, prasidedantis vaikystėje ir paauglystėje, tokiais atvejais sprendžiama individualiai. Neorganiniai miego sutrikimai tarnybos vertinimui tapo aktualūs tik tais atvejais, kai darbe naudojamas ginklas ir nuo remisijos praėjo mažiau nei 3 metai – tokiu atveju dėl tinkamumo sprendžiama individualiai, kitu atveju pareigūnai ar naujai priimamieji pripažįstami tinkamais tarnybai.

Nerimo sutrikimų atveju reikalinga 3 ar 5 metų remisija, kai darbui naudojamas ginklas, o kitu atveju (II ir III tarnybos kategorijoms) dėl tinkamumo sprendžiama individualiai, kai anksčiau dažnu atveju tai užkirsdavo kelią tarnybai, ypač naujai priimamiems kandidatams. Suteikta galimybė grįžti ar kandidatuoti į tarnybą asmenims, susirgusiems vidutine ar sunkia depresija, po 2 metų remisijos (išskyrus, kai darbe reikalingas ginklas – tokiu atveju reikalinga 5 metų remisija), o lengvos depresijos epizodas nebebus nuosprendžiu nė vienam dirbančiam ar kandidatuojančiam į statutinę tarnybą, nes dėl šių atvejų bus sprendžiama individualiai.

TAIP PAT SKAITYKITE