Famisano

Spuogas ant veido nėra pasaulio pabaiga

Asmeninė patirtis: dešimt metų trukęs gydymas suteikė kančių, bet pradėjo teikti viltį.

Bandomojo triušio kailyje

Kovą su spuogais galima lyginti su karu, kai apima ir neviltis, ir pergalės džiaugsmas. Nors iki lemiamos pergalės liko keli žingsniai, tačiau pabuvus bandomojo triušio kailyje neigiamas pasekmes ir nuostolius bus sunku pamiršti. Kremų, dermatologų ir kosmetologų kaita davė neįkainojamos patirties.

Septyniasdešimtmetės močiutės vaistinėlė, prikimšta įvairiausių tablečių bei gydomųjų tepalų, ir griežtas jų vartojimo režimas, regis, yra įprastas reiškinys. Tačiau kai su didžiausiu kosmetikos krepšiu, pilnu gydomųjų kremų, įvairių veido kaukių bei antibakterinių veido prausiklių, rytą vakarą nesiskiria 22 metų mergina – toks vaizdas aplinkinius šokiruoja.

„Be spuogų tavęs neįsivaizduoju – pripratau”, – kartą tarė keleriais metais už mane jaunesnis brolis. Nors ir kokia skaudi tiesa skambėjo iš jo lūpų, tačiau teko pripažinti: sunkia aknės (spuoguotumo) forma sirgau beveik aštuonerius metus. Tik pastarąjį laiką įžvelgiu šiokią tokią viltį išgyti. Spuogais beria tik veidą, ant kitų kūno vietų jų iškyla retai.

Tenka įveikti save

Odos problemų turinčių žmonių dalia nelengva: tenka įveikti ne tik įvairius kompleksus, bet ir priprasti atsakinėti į ne itin korektiškus aplinkinių pastebėjimus ir klausimus. „Ar matei, kaip tave išbėrė? Jei ne spuogai, būtum visai graži mergaitė”, – ne iš piktos valios tarstelėja mama, pastebėjusi naujus veido išbėrimus, tarsi į veidrodį nebūčiau žiūrėjusi visą savaitę.

Jau seniai akylai netyrinėju savo atvaizdo veidrodyje – odos defektai tapo savaime suprantamu dalyku. Atrodo, jų nepastebi net ir aplinkiniai. Tačiau šypseną sukelia su šia problema nesusidūrusių draugų perdėtos reakcijos, pamačius ant jų veido iškilusį pavienį spuogą.

„Kaip aš eisiu į gatvę, – pamačiusi vienintelį ant kaktos iškilusį baltanosį riktelėja draugė. – Visą veidą subjaurojo.” Bičiulė rado greitą išeitį: tekina pasileido į artimiausią kirpyklą kirpti kirpčiukų. Man, iškilus kiekvienam naujam spuogui, būtų tekę vaikščioti su tokia šukuosena kaip pusbrolio Ito iš serialo „Adamsų šeimynėlė”.

Šalin dekoratyvinę kosmetiką

Nors veidas pastarąjį pusmetį kur kas švaresnis ir vis mažiau kyla pūlingų skaudžių spuogų, vis dar pasitaiko rytų, kai pažvelgusi į veidrodį randu nors vieną pūpsantį baltanosį. Tačiau, užuot nėjusi į paskaitas ar pasimatymą, kruopščiai maskuoju nenaudėlį skystąja pudra, kuri skirta riebiai odai. Lengvas maskuojamasis kremas padeda paslėpti mažus odos trūkumus ir ji atrodo estetiškiau.

Sergančios akne merginos turi pamiršti kelią į dekoratyvinės kosmetikos parduotuvę ir žygiuoti į gydomosios kosmetikos vaistines. Nors šviesiaodėms tinkamo atspalvio skystos pudros rasti nelengva (daugelis kremų yra skirti vidutinio arba tamsaus atspalvio odai), tačiau įmanoma – tereikia pasitarti su dermatologu ar vaistininke. Norimo gaminio retkarčiais tenka luktelėti keletą savaičių. Nekantruolėms kai kurie dermatologai pataria pirkti tamsesnio atspalvio kreminę pudrą ir kruopščiai ją maišyti su neriebiu veido kremu.

Specializuotose vaistinėse patartina pirkti ne tik skystąją pudrą, bet ir kitas riebiai odai skirtas priežiūros priemones. Dermatologai pataria naudoti tik vienos linijos produktus.

Pats sau gydytojas

Jau ne vienus metus mano kosmetinėje privalo būti antibakterinis veido prausiklis bei valomasis gelis, spuoguotai odai skirti kremai, dermatologiniai išorinio vartojimo vaistai, gydomosios kaukės. Kadangi panaudojus stipraus poveikio išorinio vartojimo vaistus oda pradėjo sausėti, teko reguliuoti jos drėgmę drėkinamaisiais kremais ir savo nuožiūra reguliuoti medikamentų vartojimo dažnį. Tačiau rasti patinkantį ir tinkantį medikamentų derinį pavyko ne iš pirmo karto: į tolimą lentynos kampą ne kartą teko nustumti keliasdešimt litų kainavusią priemonę ir pirkti naują, taip pat nepigią.

Teko keisti ne tik odos priežiūros priemones, bet ir konsultuotis su ne vienu dermatologu, apsilankyti ne viename kosmetologijos kabinete. Mano veido odai labiau tiko rankomis atliekamas veido valymas. Nuo valymo su kilpele sudirgdavo oda ir savaitę kildavo skaudūs ir gilūs spuogai, likdavo randelių. Dermatologų konsultacijos taip pat retai kada padėdavo: neįsigilinę į mano pasakojimus ir atlikę poros minučių apžiūrą, rekomenduodavo kontraceptines tabletes ir ramindavo: „Paauglystė. Ši gydymo technologija padeda visiems. Nereikia iš niekų daryti problemų: pagimdysi porą vaikų ir nebeliks spuogų.” Tačiau peržengus dvidešimties metų ribą, paauglystė net nemanė trauktis, kontraceptikų vartoti nenorėjau, šeimos sukurti nebuvo galimybių.

Sergantiesiems akne teks susitaikyti su neišvengiama realybe: grožis – brangi investicija, o kokybiškos spuoguotai odai skirtos priemonės kainuoja nuo kelių dešimčių iki poros šimtų litų. Atradusi tinkamas priemones, per mėnesį dažniausiai išleidžiu apie 100–200 litų. Nuolatos reikia atsižvelgti į metų sezoną ir savo nuožiūra derinti odos priežiūros priemones.


Skaidra Valiukevičienė, Kauno medicinos universiteto profesorė, Odos ir venerinių ligų klinikos vadovė

Žmogaus amžiaus tarpsnis, kai ima berti spuogai, yra individualus. Pastaruoju metu paaugliai lytiškai subręsta anksčiau, tad ir aknė formuojasi jau 11 metų mergaitėms. Labiausiai spuogai kankina sulaukus 18–20 metų. Vaikinams jie pradeda kilti nuo 16 metų, o pikas būna keleriais metais vėliau nei mergaitėms. Aknė yra skirstoma į dvi kategorijas: jaunatvinė (iki 30 metų) ir vėlyvoji (gali prasidėti nuo 30 metų). Iki 30 metų į šią odos problemą reikėtų žiūrėti kaip į jaunystės ligą, nes ja serga apie 90 proc. jaunuolių. Dažniausiai tai būna laikina. Susirūpinti reikia tik tuo atveju, kai nuo spuogų lieka randeliai ir randai. Tada reikia gydyti vaistais. Norint apsaugoti spuoguotą odą vasarą, reikia naudoti būtent tokiai odai skirtas kosmetikos arba odos priežiūros priemones. Jas patartina įsigyti vaistinėse. Ant specialių linijų produktų pakuočių pažymėta, kuri produkcija skirta spuoguotai odai. Vasarą būtiniausios odos priežiūros priemonės yra riebios odos veido prausiklis, neriebaus gelio kremas, naudojamas išsausėjus odai. Reikia atkreipti dėmesį, kaip oda reaguoja į saulės spindulius. Kai kuriems žmonėms, kurių susirgimas yra lengvos formos, spuogų sumažėja, kitiems – padaugėja. Atsižvelgus į pastarąjį variantą, nuo kenksmingų saulės spindulių apsaugantį kremą reikia tepti ryte ir prieš einant į lauką, ypač saulėtą dieną šiltuose kraštuose. Apsauginis kremas taip pat turėtų būti neriebus ir skirtas probleminei odai.

Kreminę pudrą patartina rinktis ne tik maskuojamąją, bet ir gydomąją. Lietuvoje parduodama kreminė pudra dažniausiai skirta vidutinio ar tamsaus odos atspalviams. Vienas sprendimo būdų – pabūti šiek tiek saulėje, kad oda įgautų rausvą atspalvį ir naudoti tamsesnio atspalvio skystą pudrą. Reikėtų pagalvoti, ar verta tepti visą veido odą, nes yra specialūs maskuojamieji pieštukai (šviesių atspalvių), kuriais galima paslėpti problemines vietas. Prieš vasarą būtina atlikti veido valymo procedūras, vėliau procedūras kartoti atsižvelgiant į aknės formą.


Aknes skatinantys veiksniai

Paveldimumas

Lytinis brendimas (androgenų apykaitos pokyčiai brendimo metu)

Endokrininių liaukų ligos (kiaušidžių, antinksčių, hipofizės)

Netinkama kosmetika (komedogeniniai (inkštirų formavimąsi skatinantys) riebūs kremai, tepalai)

Medikamentai (steroidai, bromo ar jodo preparatai, B grupės vitaminai)

Rūkymas, alkoholio vartojimas

Stresas

Maistas (šokoladas, riešutai, riebūs produktai)


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE