Nobel biocare

Specialistų nuomone, „švytinti” mėsa pavojaus sveikatai nekelia

Nacionalinis maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo institutas išanalizavo mėsos spindėjimo priežastis. Specialistų nuomone, mėsos „švytėjimą” sukeliančios bakterijos pavojaus sveikatai nekelia.

Pasak Nacionalinio maisto ir veterinarijos rizikos vertinimo instituto direktoriaus pavaduotojos Snieguolės Ščeponavičienės, bakterijos Photobacterium phosphoreum (Vibrio phosphoreum) gali būti išskiriamos iš jūros vandens, jūrinių žuvų ar vėžiagyvių. Liuminescuojančios bakterijos gyvena jūriniuose organizmuose – kai kurios žuvys, sepijos turi švytinčius organus, juose bakterijos ir veisiasi. Bakterijos skleidžia melsvai žalsvą šviesą, jos švyti tik kai yra didelė jų koncentracija ir kai gerai aprūpintos deguonimi. Švytėjimą sukelia bioliuminescentinės reakcijos bakterijų ląstelėse. Optimali šių bakterijų augimo ir dauginimosi temperatūra +20 –  +22° C. Liuminescuojančios bakterijos taip pat gali augti ir neįprastose vietose, jų morfologija labai panaši į žarnyno bakterijų. Liuminescuojančios bakterijos, kaip ir daugelis kitų aplinkoje esančių bakterijų, ligų nesukelia.

Specialistės teigimu, žalia mėsa gali būti užkrečiama bakterijomis, jei ji laikoma pažeidžiant laikymo reikalavimus, pvz. žuvį ir mėsą laikant tame pačiame šaldytuve. Gendant žuviai, susidaro puiki terpė liuminescuojančioms bakterijoms daugintis.
Kauno miesto valstybinė maisto ir veterinarijos tarnyba, gavusi pranešimą, kad pirkta kiauliena švytėjo, nedelsiant patikrino prekyvietę Šilainių turgavietėje. Nurodytos švytinčios mėsos prekyboje nebuvo rasta, mėginiai neatrinkti. Nustatyta, kad buvo prekiauta olandiškos kilmės mėsa (tiekėjas UAB „Utenos mėsa”). Tikrinimo metu prekybos vietoje pažeidimų nenustatyta. Inspektorių prielaida, švytinti mėsa galėjo būti laikoma ar transportuojama netinkamomis sąlygomis.
Kauno miesto valstybinei maisto ir veterinarijos tarnybai nurodyta griežtai kontroliuoti mėsos ir jos produktų laikymo sąlygas prekybos vietose.
Vartotojai, nusipirkę mėsos su švytinčiomis bakterijomis, turi kreiptis į pardavėją, kuris privalo tokią prekę pakeisti arba grąžinti pinigus. Pardavėjui atsisakius tai padaryti, galima kreiptis į Valstybinę maisto ir veterinarijos tarnybą nemokama telefono linija 8-800-40403.

 Maisto ir vet. tarnyba

TAIP PAT SKAITYKITE