Biorythm

Spartus „supermikrobų“ radimasis lemia būtinybę kurti naujus antibiotikus

Kas atsitiks, kai antibiotikai, kuriuos kasdien ligoninėse naudojame įprastinėms infekcijoms gydyti, taps nebeveiksmingi? Galima sakyti, kad tokia situacija šiuo metu jau klostosi. Nauji vaistams atsparių bakterijų štamai dygsta lyg grybai po lietaus – daugiausia dėl to, kad antibiotikus dažnai vartojame visiškai be reikalo.

Tokio proceso rezultatus nesunku nuspėti – kasmet tūkstančiai žmonių Amerikoje, ir ne tik joje, iš jų gyvybės pareikalaujančiomis infekcinėmis ligomis suserga ne kur kitur, o pačiose ligoninėse. Panašu, jog ši problema turi tendenciją darytis sunkiai išsprendžiama.

Siekiat kovoti su tokias perspektyvas žadančia bėda, Barako Obamos vadovaujamai JAV administracijai daromas didelis spaudimas reikalaujant palengvinti naujų vaistų antibiotikų bandymo ir patvirtinimo procesą. Šio spaudimo šalininkai teigia, jog grėsmė, kurią kelia naujai atsirandantys „supermikrobai“, yra tokia didelė, kad toliau nebegalima toleruoti ilgų vaistų bandymo procesų, kuriuos šiuo metu yra privaloma atlikti tam, jog vaistai galėtų pasirodyti rinkoje. Oponentai prieštarauja, sakydami, jog vaistų priėmimo proceso palengvinimas padidins nesaugių vaistų patekimo į rinką riziką.

Daktarė Janet Woodstock, vadovaujanti Amerikos Federalinės vaistų administracijos(FDA) vaistų vertinimo ir mokslinio tyrimo padaliniui, teigia: „Visame pasaulyje šiuo metu kyla didelė krizė, reikalaujanti skubiai surasti būdus, leisiančius paspartinti naujų vaistų kūrimą… Jau dabar infekcinių ligų sergamumo statistika yra gąsdinanti, o kas bus po penkerių ar dešimties metų?“

JAV Sveikatos ir sveikatinimo paslaugų žmonėms departamentas (The Health and Human Services Department) visai neseniai paskelbė apie savo sprendimą skirti 40 milijonų dolerių vertės finansinę paramą vaistus gaminančiai kompanijai „GlaxoSmithkline“ naujiems antibiotikams, kurie bus skirti kovoti su „supermikrobais“, tirti, paminėdamas galimybę šią paramą per ateinančius penkerius metus padidinti net penkis kartus. Pasak Woodstock, viena iš problemų, susijusių su antibiotikais, yra ta, kad vaistų gamintojai, užuot investavę į naujų antibiotikų tyrimą, pasuko jiems didesnį pelną žadančiu vaistų nuo tokių ligų, kaip diabetas ir vėžys, kūrimo keliu.

TAIP PAT SKAITYKITE