Šiandien Lietuvos Raudonojo Kryžiaus programa „Šilti apsilankymai“ Lietuvos verslo konfederacijos rinkimuose „Metų paslauga 2020“ buvo išrinkta metų socialinės atsakomybės projektu.
„Šilti apsilankymai“ – Lietuvos Raudonojo Kryžiaus vykdoma programa, skirta rūpintis vienišais seneliais. Specialiai apmokyti savanoriai reguliariai lanko vienišus senelius ir kartu užsiima įvairiomis veiklomis – kartu vaikšto lauke, padeda apsipirkti, aplanko gydytoją, sodina augalus, garsiai skaito knygas, žiūri nuotraukų albumus, užsiima kita senelių mėgstama veikla. Pagrindinis programos tikslas – nuoširdus pokalbis, užmegztas emocinis ryšys ir gera globojamo žmogaus emocinė savijauta.
Trečius metus vykdoma programa šiemet sulaukė ne tik globojamų žmonių, bet ir visuomenės įvertinimo. Lietuvos verslo konfederacijos apdovanojimuose „Šilti apsilankymai“ laimėjo „Metų socialinės atsakomybės projekto“ nominacijoje.
„Ši programa tuo ir unikali: savanoriai reguliariai bendraudami su seneliais užmezga stiprų emocinį ryšį. Taip kuriasi ypatingos draugystės, kurios vienišiems vyresnio amžiaus žmonėms padeda jaustis pilnaverčiais visuomenės nariais“, – sakė Lietuvos Raudonojo Kryžiaus generalinė sekretorė Gintarė Guzevičiūtė.
Svarba išaugo karantino metu
Skaičiuojama, kad Lietuvoje kas trečias vyresnis nei 65 metų amžiaus žmogus gyvena vienas. Psichologų teigimu, vieniši žmonės dažniau serga depresija, jaučiasi nereikalingi, užmiršti.
„Šiltų apsilankymų“ savanorių darbo svarba ypatingai išaugo pandemijos akivaizdoje. Karantino metu gyvus susitikimus pakeitė reguliarūs skambučiai telefonu, kurių metu savanoriai išklausydavo ir įvertindavo žmogaus emocinę būklę, padėdavo prasiblaškyti, o taip pat atsakydavo į klausimus apie virusą ir primindavo, kad reikia rūpintis savimi.
Savanoriai taip pat iki durų pristatydavo būtiniausius maisto produktus, kad seneliams nereikėtų palikti namų.
„Turbūt svarbiausia pamoka, kurią per karantiną suprato visuomenė – kad vyresnio amžiaus žmonių emocinei sveikatai reikia skirti dar daugiau ir kokybiško dėmesio. Joks daiktas niekada neatstos ryšio, draugystės, emocinio palaikymo. Krizėse tai turi būti vienas svarbiausių prioritetų“, – sakė programos „Šilti apsilankymai“ vadovė Jurgita Labanauskienė.
Labiausiai pasitikėjo savanoriais
Lietuvos socialinių tyrimų centro bendradarbiaujant su Lietuvos Raudonuoju Kryžiumi atliktas sociologinis tyrimas parodė, kad pandemija ir jos metu taikytos karantino priemonės neigiamai paveikė vienišų vyresnio amžiaus žmonių gyvenimą.
81 proc. tyrime dalyvavusių senelių jautė žmonių artumo stoką, sunkiai išgyveno socialinio bendravimo galimybių sumažėjimą. Kas ketvirtas respondentas karantino metu jautė stiprų nerimą.
Tyrimo metu taip pat buvo nustatyta, kad dalis pandemijos metu rizikos grupėje (65 metų ir vyresni) atsidūrusių žmonių dėl šio „statuso“ jautėsi nemaloniai, o kai kurie teigė net buvę diskriminuojami. Trečdalis respondentų karantino metu Lietuvoje pastebėjo viešus pasisakymus, užrašus viešose vietose ar veiksmus, įžeidžiančius vyresnio amžiaus žmones.
Karantino metu vieniši seneliai labiausiai pasitikėjo humanitarinėmis ir labdaros organizacijomis. Pasitikėjimo šiomis organizacijomis lygį tyrimo dalyviai apibūdino skirdami 7,4 balus iš 10.
„Karantino situacijoje daug platesnis ratas žmonių pajuto, kad vienatvė ir izoliacija labai slegia, uždaro, atima galimybę jaustis matomam, svarbiam, reikalingam. Kai kurie Raudonojo Kryžiaus savanorių lankomi vyresnio amžiaus žmonės prisipažino, kad prieš pažintį su savanoriu, jautėsi taip pat kaip karantine, tad šis jausmas jiems buvo pažįstamas.
„Tyrimas atskleidė, kad absoliuti dauguma tyrimo dalyvių karantino metu iš Lietuvos Raudonojo Kryžiaus savanorių gautą pagalbą įvertino kaip labai teigiamą ir reikšmingą. Toks grįžtamasis ryšys, nuoširdi padėka – mums didžiausias apdovanojimas“, – pridūrė J. Labanauskienė.