Nobel biocare

Šeštadienį Šiauliuose bus minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena

Spalio 5 d. prie Šiaulių „Akropolio“ bus minima Pasaulinė organų donorystės ir transplantacijos diena. Šventiniame minėjime miestiečių lauks specialus Valstybinės sienos apsaugos tarnybos (VSAT) sraigtasparnis, pademonstruosiantis ne tik turimą įrangą, bet ir donorinio organo transportavimo operaciją.

„Pagrindinis tokios dienos tikslas – atkreipti visuomenės dėmesį į organų donorystę ir transplantaciją, atkreipti dėmesį į sunkiai sergančius žmones, kurių gyvybėms gelbėti kiti gydymo būdai netinka, informuoti apie gyvybes gelbstinčias ir gyvenimo kokybę gerinančias operacijas. Taip pat, tai yra puiki proga pagerbti visus donorus ir jų artimuosius, sutikusius dovanoti galimybę gyventi“, – teigia Nacionalinio transplantacijos biuro Komunikacijos skyriaus vedėja Rasa Pekarskienė.

VSAT sraigtasparnis Šiaulių „Akropolio“ aikštelėje (iš Tilžės g. pusės) leisis 12 val. Žmonės turės galimybę apžiūrėti ne tik patį sraigtasparnį, bet ir jame esančią įrangą. Be to, VSAT įgulos nariai papasakos, kaip vyksta donorinio organo skraidinimas iš vienos ligoninės į kitą, kaip vyksta kiti žmonių gelbėjimo darbai.

Renginiui baigiantis, visuomenei bus pademonstruota, kokios gausios pajėgos dalyvauja organų donorystės ir transplantacijos procese. Bus imituojamas donorinio organo perdavimas sraigtasparnio įgulai: greitosios pagalbos automobiliu, lydimu policijos ekipažo, bus atvežtas donorinis organas ir perduotas skraidinti sraigtasparniu.

2013 metais dviejuose transplantacijos centruose Vilniuje ir Kaune buvo atliktos 125 organų ir audinių transplantacijos. Šiaulių apskrities gyventojams buvo persodinti 9 organai ir audiniai.

Šventės dalyviai miestiečiams teiks visą informaciją apie organų donorystę ir transplantaciją. Bus galimybė pasikalbėti su tais, kurie gyvena su persodintais organais – renginyje dalyvaus pacientų asociacijos „Gyvastis“ atstovai.

Apsisprendę prisidėti prie žmonių gyvybių gelbėjimo, šiauliečiai galės pasirašyti sutikimą donoro kortelei gauti. Šiuo metu Šiaulių regione organų donorystei oficialiai pritaria 1 811 žmonių – būtent tiek šio regiono gyventojų yra užpildę sutikimą donoro kortelei gauti.

Šiuo metu Lietuvoje organo ar audinio transplantacijos laukia 448 recipientai, Šiaulių apskrityje – 47 gyventojai. Gyvybę gelbstinčių persodinimo operacijų (širdies, kepenų ir plaučių) Šiaulių apskrityje laukia 6 pacientai, gyvenimo kokybę gerinančios transplantacijos (inksto, ragenos) – 40.

Pasak R. Pekarskienės, donorystės idėjos sklaida visuomenei suteikia informacijos – kai žmogus žino, kada ir kas gali tapti organų donoru, tada ir apsispręsti yra paprasčiau. „Labai svarbu ir su namiškiais pasikalbėti ta tema. Organų donorystės dienos minėjimo renginiai yra akstinas tokiems pokalbiams. Juk kiekvienam laukiančiam yra svarbu sulaukti. Jie kiekvieną dieną pradeda mintimis: „o gal šiandien sulauksiu skambučio iš ligoninės ir mane pakvies transplantacijai“, – sako ji.

Donoru gali būti tik tas asmuo, kuriam ligoninės reanimacijos skyriuje nustatyta smegenų mirtis ir kuris, būdamas gyvas, pasirašė sutikimą tapti organų donoru po mirties. Po smegenų mirties organus transplantacijai gali dovanoti ir mirusio žmogaus artimieji. Donoru gali būti žmogus, kurio audinių ir organų veiklą po smegenų mirties konstatavimo tam tikrą laiką palaiko medicininiai prietaisai. Ar tiks organai transplantacijai, po smegenų mirties nustato gydytojai, atlikę medicininius tyrimus. Donoras neturi sirgti infekcinėmis, onkologinėmis ir kai kuriomis kitomis ligomis.

Šiemet Pasaulio ir Europos organų donorystės ir transplantacijos diena skelbiama spalio 12-oji. Kiekvienais metais ši data kinta, nes ji yra minima antrąjį spalio šeštadienį. Šiemet Europoje Organų donorystės ir transplantacijos diena bus minima jau 15-ąjį kartą, o pasaulyje 9-ąjį.

TAIP PAT SKAITYKITE