Sebamed

Šešios taisyklės grybeliui išvengti

Manoma, kad kas antras Lietuvos gyventojas turi grybelio pažeistus kojų arba rankų nagus. Grybeliu užsikrečiama nuo kitų žmonių, avalynės, daiktų, pirtyse, baseinuose, sporto salėse. Ypač rizikuoja sportuojantys, keliaujantys, lankantys baseinus. Rizika susirgti grybelinėmis ligomis keliolika kartų padidėja ne tik jiems, bet ir jų šeimos nariams. Todėl medikai primena kelias taisykles, kurios padės išvengti šių bėdų.

1 taisyklė: ne – svetimai avalynei

Dažnai pasitaiko atvejų, kad žmogus neįtaria, jog serga grybeline liga. Apsilankę tokio žmogaus namuose ir apsiavę jo šlepetes, netruksite susirgti ir jūs. Grybeliu galima užsikrėsti ir parduotuvėje matuojantis batus. Ypač tai pasakytina apie avalynę, perkamą iš padėvėtų parduotuvių. Reikia žinoti, kad nuo grybelio neapsaugos mūvimos plonos kojinės. Jei vis dėlto pirkote padėvėtus batus, juos būtina kruopščiai išvalyti formalinu.

2 taisyklė: atsargumo priemonės baseine

Kaip didžiausią riziką keliančias vietas galime paminėti viešuosius baseinus ir sporto klubus: dušuose ir pačiuose baseinuose nedėvint šlepečių užsikrėsti grybeliu galima bet kuriuo metu. Lygiai taip pat liga gali būti perduota avint ne savo avalynę, naudojantis svetimais rankšluosčiais ir asmeninės higienos priemonėmis.

3 taisyklė: stiprinkite imunitetą

Dažniausiai ant odos patekusios grybelio sporos aktyviai ima daugintis tada, kai susilpnėja imunitetas. Todėl šios ligos „atakuoja” nėščias moteris, sergančius ir pagyvenusius žmones.

Visavertis miegas, stresų vengimas, tinkama mityba, vitaminai – visa tai padės sustiprinti imunitetą. Kaip stiprinti imunitetą specialiomis priemonėmis, pasitarkite su šeimos gydytoju.

4 taisyklė: nepražiopsokite ligos pradžios

Pastebėjus tik pradėjusį formuotis grybelį, jis gydomas daug paprasčiau. Todėl karts nuo karto apžiūrėkite savo pėdas. Dažnai suskilinėjusi tarpupirščių ir padų oda nurašoma jos sausumo problemai. Tačiau tai gali būti grybelio požymiai, todėl būtina kreiptis pagalbos į specialistą, kuris paskirs tinkamą gydymą.

Jeigu įtrūkimus ima skaudėti, reiškia liga progresuoja. Kai grybelis pažeidžia ir kojų nagus, juos deformuoja, liga jau būna įsisiūbavusi. Tokios stadijos grybelį teks gydyti ilgai ir kantriai.

5 taisyklė: rūpinkitės kojomis

Tam, kad nesudarytumėte palankių sąlygų grybeliui formuotis, turėtumėte karts nuo karto „vėdinti” savo kojas: basomis kojomis pavaikščioti namuose, net ir šaltuoju metų laiku nemiegoti su kojinėmis, rinktis natūralios odos avalynę, mūvėti medvilnines kojines. Vasarą per karščius nešiokite atvirą avalynę.

6 taisyklė: apribokite kontaktus su sergančiuoju

Jei namuose yra žmogus, sergantis grybeline liga, po to, kai jis pasinaudoja vonia ar dušu, juos reikia kruopščiai išplauti muilu arba chloruotu skysčiu.

Atskirai reiktų plauti ir sergančiojo patalynę. Sergančiojo batai taip pat turi būti laikomi atskirai nuo kitų šeimos narių.TAIP PAT SKAITYKITE