Magne SLEEP FAST

Senyvo amžiaus žmonių stebėsena, priežiūra namuose ir žaizdų gydymas – daug žadančios Baltijos šalių inovacijos sulaukė Europos paramos

Senyvo amžiaus žmonių stebėsena, priežiūra namuose ir žaizdų gydymas – daug žadančios Baltijos šalių inovacijos sulaukė Europos paramos

Pagal „EIT Health RIS Innovation Call“ programą bus paremta 20 sveikatos priežiūros konsorciumų visoje Europoje.

Rekordiniam skaičiui, net 20 ankstyvos stadijos inovacijas vystančių, sveikatos priežiūros srities konsorciumų visoje Europoje skirtas „EIT Health RIS Innovation Call“ programos finansavimas. Tai – unikali programa, skirta paspartinti inovacijos koncepcijos įgyvendinimo (angl. proof of concept) etapo įgyvendinimą. Šiais metais buvo atrinkti ir bus įgyvendinti 4 perspektyvūs projektai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos. Parama projektams bus koordinuojama per šalių „EIT Health“ – sveikatos inovacijų bendruomenės centrus Baltijos šalyse, tarp kurių – Kauno technologijos universitetasLietuvos sveikatos mokslų universitetasRygos Stradinio universitetas ir Tartu biotechnologijų parkas.

Paskutinis, ketvirtus metus skaičiuojančios „EIT Health RIS Innovation Call“ kvietimas finansavimui gauti sulaukė daugiau kaip 80 paraiškų. „EIT Health“ Regioninės inovacijų sistemos (RIS) įgyvendinama iniciatyva reikšmingai prisideda prie Vidurio, Rytų ir Pietų Europos šalių, kurios Europos inovacijų švieslentėje yra vertinamos kaip darančios pažangą sveikatos priežiūros inovacijų plėtros srityje.

Aukštą šių metų paraiškų kokybę rodo faktas, jog finansuojama dvigubai daugiau projektų, lyginant su praėjusiais metais. Atrinktas inovacijas vystantiems konsorciumams bus suteiktas iki 75000 eurų siekiantis finansavimas, skirtas tolesniam proveržį žadančių sprendimų plėtojimui, konsultacijoms, dalyvavimui inovatorių stovykloje bei suteikiantis prieigą prie „EIT Health“ investuotojų ir partnerių tinklo – geriausių savo srityje sveikatos novatorių tinklo, kurisį vienija apie 150 organizacijų.

2022 m. daugiausia sėkmingų paraiškų – šešias – pateikė Portugalija, jai įkandin sekė Kroatija su keturiomis paraiškomis ir Graikija su trimis. Didžiausiu bendru per ketverius programos metus atrinktų projektų skaičiumi Portugalija lygiuojasi su Slovėnija. Beveik 50 % šiais metais atrinktų konsorciumų vysto sprendimus, padedančius užtikrinti sveikatos priežiūrą pacientų namuose. Tai – pažangūs sprendimai, leidžiantys teikti sveikatos priežiūros paslaugas namuose ir už ligoninės ribų bei gerinantys sveikatos priežiūros rezultatus.

„Rekordinis, sėkmingas paraiškas pateikusių konsorciumų „RIS Innovation Call“ programai, skaičius rodo, kad Vidurio, Rytų ir Pietų Europoje gausu talentingų novatorių, nestokojančių sumanių idėjų, galinčių atverti duris naujai sveikatos priežiūros sprendimų erai. Mūsų tikslas – surasti geriausiais idėjas ir ankstyvos stadijos inovacijas regione bei paskatinti verslo ir akademinės bendruomenės atstovus burtis į konsorciumus ir paversti savo idėjas realybe. Didžiuojamės, kad „RIS Innovation Call“ per pastaruosius trejus metus jau prisidėjo prie kelių sėkmės istorijų, pvz., „STEMI“ – sprendimas, taupantis gyvybiškai svarbų laiką diagnozuojant širdies ir kraujagyslių ligas. 2019 m. finansavimo sulaukęs slovakų projektas, 2021 m. tapo „EIT Health Bridgehead Global“ programos nugalėtoju. Jis taip pat buvo puikiai įvertintas 

„House of Med Tech Luxembourg Call“ programoje ir Vidurio Europos iniciatyvos (VEI) „Skubaus reagavimo į COVID-19“ kategorijoje. Kitas pavyzdys – „EmPlastrum“ – startuolis, sukūręs įvairių dydžių žvynelinei gydyti skirtus pleistrus su integruotais ultravioletinių spindulių (UVB) LED šviestukais. Šis sprendimas leidžia pacientams gydytis namuose. Sprendimas nuskynė laurus keliuose startuolių konkursuose ir pritraukė 100000 eurų ES struktūrinių fondų lėšų investciją“, – vardino „EIT Health InnoStars RIS“ direktorė Mónika Tóth.

Atrinkti projektai

20 ankstyvosios stadijos projektų, kurie bus finansuojami pagal „EIT Health RIS Innovation Call“ programą 2022 m. yra šie:

 • PIOAS (Lietuva). Konsorciumas kuria greitą, neinvazinį, nešiojamąjį, nepertraukiamo (24/7) ar periodinio plaučių būklės stebėjimo aparatą, leidžiantį stebėti pacientų sveikatą negulint ligoninėje.
 • „Nursing.AI.“ (Lietuva) – tai sistema, realiu laiku renkanti senyvo amžiaus žmonių biometrinius duomenis (pvz., kūno temperatūra, širdies ritmas, kraujo spaudimas, dienos aktyvumas, miego kokybė ir pan.) ir įspėjanti prižiūrinčius asmenis apie aptiktus nuokrypius.
 • „MEGI“ (Kroatija) siekia sukurti dirbtiniu intelektu paremtą virtualų asistentą, širdies ir kraujagyslių ligomis sergantiems pacientams, kuris, pasitelkdamas individualizuotus protokolus, primins pacientams namuose išgerti vaistus ir pasimatuoti kraujo spaudimą.
 • „PsyFlux“ (Kroatija). Konsorciumas kuria telemetrinį vidinio kaukolės spaudimo stebėjimo prietaisą, kurį galima naudoti ne ligoninėje: taip išvengiama infekcijos rizikos, o pacientas gali užsiimti savo kasdiene veikla.
 • „StressLyft“ (Kroatija) – tai interaktyviu vaizdo turiniu paremtas mokomasis kursas apie stresą darbo vietoje ir streso malšinimo įgūdžius, kurį įmonės gali naudoti siekiant padėti darbuotojams išvengti su darbu susijusio streso.
 • Gestais paremta žmogaus ir mašinos sąsaja, skirta vaizduojamosioms ortopedinėms operacijoms (Kroatija). Komanda siekia sukurti naujus medicinos prietaisus, kurie padėtų chirurgams atlikti milimetro tikslumo matavimus klubo sąnario keitimo operacijos (ir galbūt kito pobūdžio operacijų) metu.
 • „3DIAMOND“ (Čekija). Komanda kuria ligoninės duomenų ciklo valdymo sistemą, leisiančią sukurti tikslius 3D spausdintuvu spausdinamus modelius, kuriuos gydytojai naudos planuodami operacijas.
 • „ApniWave“ (Graikija) – tai išmanus, obstrukcinės miego apnėjos ir hipoapnėjos sindromą (OSAHS) namuose leidžiantis nustatyti prietaisas, kurį sudaro jutiklis, vidinis kompiuterinis ir dirbtiniu intelektu pagrįstos programinės įrangos rinkinys.
 • Dažniais koduota reflektometrija, skirta pacientų, kenčiančių nuo senatvinės geltonosios dėmės (makulos) degeneracijos (AMD), makulos pigmento tankiui matuoti (Graikija). Komanda kuria naują kompaktišką ir ekonomišką optinį instrumentą, skirtą makulos pigmento optinio tankumo vertei akyse apskaičiuoti, maksimaliai sumažinant kontaktą su pacientu.
 • Autonominė robotizuota transporto priemonė, skirta darbo vietų dezinfekcijai (Graikija). Šiuo sprendimu siūloma autonominė transporto priemonė, skirta dezinfekcijos protokolams darbo vietose atlikti, kartu sumažinant dezinfekcinio skysčio sąnaudas.
 • Pagreitintas žaizdų gydymas žiurkių modelyje panaudojant priežiūros paslaugų teikimo vietoje pritaikomą greitą autologinių odos ląstelių atskyrimą ir pakartotinį panaudojimą (Latvija). Komanda kuria „iPad“ planšetės dydžio chirurginį rinkinį, skirtą greitai tiesiog operacinėje ištraukti ir pakartotinai panaudoti paciento odos ląsteles, kad būtų galima greičiau ir sėkmingiau atnaujinti odą.
 • „CoNurse“ (Estija) – tai mobilioji programėlė, pateikianti asmeninį gydymo planą su nuosekliais nurodymais vaizdo ir garso formatu reabilitacijos procedūroms namuose.
 • „Graphresp“ (Portugalija). Konsorciumas kuria nešiojamąjį elektroninį greitosios diagnostikos testą, skirtą neinvazinei kvėpavimo takų infekcijų diagnostikai tiek namų aplinkoje, tiek sveikatos priežiūros įstaigose.
 • „adhesiv.Ai“ (Portugalija) – tai išmani žaizdų tvarsliava, kurioje sujungiamas odai nekenksmingas lipnus pleistras ir biojutikliai, siunčiantys duomenis skaitmeninei sekimo programinei įrangai ir sveikatos priežiūros specialistams, taip užtikrinant optimalų gijimo procesą.
 • „Motiphy+“ (Portugalija). 3D vaizdo jutiklis ir žaidimizuota virtuali aplinka pasitelkiama siekiant kineziterapiją paversti maloniu ir motyvuojančiu gydymu.
 • „TindSkin“ (Portugalija) – tai tiksliai ankstyvos stadijos odos patikrai skirta mobilioji programėlė, kuri, vadovaudamasi dermatologų komandos bendru sutarimu, patogiai ir už prieinamą kainą pateikia tiksliausius rezultatus.
 • „CardioWheel“ (Portugalija) – tai nematomos, laidžios odos vairo apvalkalas, leidžiantis stebėti transporto priemonės vairuotojo EKG signalus; sprendimas paremtas populiarėjančia automobilių sektoriaus tendencija stebėti vairuotojų gyvybines funkcijas.
 • „HF@Edge“ (Portugalija) – tinklo paribio kompiuterija pagrįsta stebėjimo namuose sistema, skirta pagrindinių gyvybinių funkcijų informacijai ir daiktų interneto jutiklių duomenims (iš išmaniųjų laikrodžių ir kitų įrenginių) įrašyti, saugoti, perduoti ir analizuoti siekiant nustatyti širdies nepakankamumą.
 • Miniatiūrinis jutiklis, skirtas oru plintančių ligų stebėjimui ir profilaktikai (Slovėnija). Konsorciumas siekia sukurti naują aerozoliams, pvz., virusams arba oro teršalams, skirtą nanodalelių detektorių.
 • „SafeStep“ (Slovėnija) siekia sukurti nešiojamąjį aparatinės įrangos prietaisą su algoritmu pagrįsta programine įranga, skirtą senyvo amžiaus pacientams ir gebančią numatyti ir aptikti kritimus bei kitas pavojingas situacijas.

Apie „EIT Health“

„EIT Health“ yra viena didžiausių Europos viešojo ir privačiojo sektorių partnerysčių sveikatos priežiūros inovacijų srityje. „EIT Health“ vienija 150 partnerių, – tai unikalus pirmaujančių Europos bendrovių, universitetų, tyrimų ir plėtros centrų bei ligoninių ir institutų tinklas. „EIT Health“ vaidmuo – kurti ekosistemą, kuri leidžia plėtoti į ateitį orientuotą sveikatos priežiūrą, padėsiančią Europos piliečiams gyventi ilgiau ir sveikiau. „EIT Health“, investuodama į Europos gabiausius žmones, gerina sveikatos apsaugos specialistų įgūdžius visoje Europoje, palengvina novatoriškų sveikatos produktų / sprendimų komercializavimą ir yra viena didžiausių viešai finansuojamų sveikatos iniciatyvų. Ją remia Europos inovacijų ir technologijos institutas, Europos Sąjungos institucija. Daugiau informacijos rasite www.eithealth.eu.

Apie „EIT Health InnoStars“

„InnoStars“ klasteris yra iš viena iš aštuonių geografinių „EIT Health“ sričių. Ji apima pusę Europos, įskaitant Lenkiją, Vengriją, Italiją ir Portugaliją ir papildomus regionus, įeinančius į EIT regioninę inovacijų sistemą – Baltijos šalis, Kroatiją, Slovakiją, Čekiją, Slovėniją, Graikiją ir Rumuniją. Ši šalių grupė Europos inovacijų švieslentėje („EIS“) yra priskirta prie nuosaikių novatorių. „InnoStars“ pagrindinį dėmesį skiria verslumo, inovacijų ir švietimo sveikatos priežiūros, sveikos gyvensenos ir aktyvaus senėjimo srityje skatinimui regione ir atotrūkio tarp inovacijų srityje pirmaujančių  regionų ir pažangą darančių regionų naikinimui.

Apie EIT regioninės inovacijų sistemos („EIT RIS“) programą

EIT regioninę inovacijų sistemą („EIT RIS“) sukūrė Europos inovacijos ir technologijos institutas (EIT), siekdamas naikinti atotrūkį tarp inovacijų srityje pirmaujančių regionų ir pažangą darančių regionų. Jos tikslas – inkubuoti Vidurio, Rytų ir Pietų Europos regionus, atrandant jų unikalius inovacijų turtus, ir įtraukti vietos novatorius į visą Europą apimančias programas. Sveikatos priežiūros srityje programa vystoma nuo 2016 m., ją koordinuoja „EIT Health InnoStars“. Ji apima 13 „EIT Health“ centrų, įsikūrusių 12 Rytų, Vidurio ir Pietų Europos šalių. EIT Health centro Lietuvoje veiklas koordinuoja Lietuvos sveikatos mokslų universitetas (LSMU) drauge su Kauno technologijos universitetu (KTU).

TAIP PAT SKAITYKITE