Atėjus vasarai, pravartu būtų pasirūpinti vasaros vaistinėle, kurią derėtų vežtis į bet kurią išvyką.
Specialistai sako, kad visada pravartu turėti vaistų nuo skausmo, pykinimo, viduriavimo ar vidurių užkietėjimo. Pasirūpinus būtinais vaistais, reikia apgalvoti, kokių dar vaistų jums individualiai gali prireikti. Vaistinėlėje privalo atsidurti jums būtini vaistai, jeigu juos vartojate nuolatos. Tepalas nuo raumenų skausmo, vaistai nuo peršalimo, pykinimo, pleistrai nuo nuospaudų, kelios kitos smulkmenos ir vaistinėlė beveik parengta.
Tačiau atminkime, vaistinėlės sudėtis priklauso ir nuo to, kur susiruošėte atostogauti: ilsintis miestuose pakanka nedidelės vaistinėlės, o išsiruošus į gamtą, kalnus ar kitas sunkiai pasiekiamas, mažai apgyvendintas vietoves, komplektuojant vaistinėlę būtina atsižvelgti į galimus sveikatos sutrikimus, konsultuotis su gydytoju dėl būtiniausių vaistų.
1. Nuo temperatūros
Pirmiausia, žinoma, temperatūrą būtų pravartu pabandyti numušti fiziniais metodais. Jei tai nepadeda, naudojame paracetamolio turinčius preparatus ar žvakutes. Būtinai pasiimkite termometrą.
2. Gerklės ligoms, anginai
Nepamirškite, kad kelionės metu gali pradėti skaudėti gerklę, tad turėkite čiulpiamųjų tablečių su eukaliptu, mentoliu ar vitaminu C. Jie ne tik numalšins gerklės peršulį, bet ir atgaivins burnos kvapą.
3. Akims
Keliautojai visada nori kuo daugiau pamatyti, tačiau ryški saulė, sausas oras, per dieną susikaupę patirti įspūdžiai gerokai išvargina akis, jas peršti, skauda, niežti, atrodo, tarsi būtų pripiltos smėlio. O vaikai sugeba smėlio į akis ir iš tikrųjų prisipilti.
4. Ausims
Ausų skausmą vaikams ištverti labai sunku. Todėl svarbu visada turėti lašiukų nuo ausyčių skausmo, užgulimo.
5. Nosiai
Keliaujant nosies funkcija dažniausiai sutrinka dėl užteršto, šalto ir (arba) sauso aplinkos oro. Sausą gleivinę peršti, sunku prakvėpuoti, vargina čiaudulys ar ašarojimas. Todėl pravartu būtų turėti jūros vandens, propolio aliejaus (ištepti šnervėms) ar kokių kitų vaistų nuo nosies užgulimo.
6. Kosuliui
Pravartu būtų turėti ir vaistų nuo kosulio – sirupo ar tablečių, tepalo krūtinytei įtrinti.
7. Viduriavimui, virškinimo sutrikimams
Norint išvengti virškinimo sutrikimų, keliaujant reikia valgyti reguliariai ir kokybišką maistą. Tačiau kartais net ir laikantis higienos normų, gali prasidėti viduriavimas, vidurių pūtimas, maudimas ar skrandžio deginimas. Turėkite su savimi vaistų nuo viduriavimo, virškinimo fermentų, rėmens. Verta įsimesti saują razinų nuoviro gamybai (vėmui gydyti).
8. Priešalerginiai
Preparatų nuo alergijos turėtų būti visų keliautojų vaistinėlėse – net jei niekada nesate patyrę alergijos simptomų, nesate nuo jų apsaugotas. Jūsų organizmas gali „audringai“ sureaguoti į egzotišką maistą, augalus ar vabzdžių įkandimus. Alergiški žmonės su savimi visą laiką turi turėti adrenalino ir alergenui patekus į organizmą, nedelsiant jo susišvirkšti. Nuo to, ar vaistinėlėje yra šių vaistų, gali priklausyti žmogaus gyvybė.
9. Žaizdoms
Kelionėje nė vienas nėra apsaugotas nuo sužalojimų, todėl pravartu su savimi turėti skausmą malšinančių ir patempimus gydančių tepalų ar šaldomųjų aerozolių. Skausmui malšinti galima naudoti šaltus kompresus ar ledą, ypač jei skauda sumuštą vietą. Taip pat nepamirškite į kelioninį krepšį įsidėti elastinio binto ir gydomųjų pleistrų, kurie pagelbės prisitrynus nuospaudas, pūsles ar stipriau susižeidus. Tiktų turėti vandenilio peroksido (praplovimui), sumušimams – arnikos tepalas. Prireiks tvarsčio, pleistrų, jodo.
10. Nudegimams
Visų pirma svarbu pasirūpinti priemonėmis, apsaugančiomis odą būnant ilgai saulėje ar prie vandens. O taip pat ir kažkokiu tepalu, jei vis dėlto nudegėte saulėje. O jeigu nusiplikinote karštu skysčiu ar apsideginote, pirmiausia nuimame rūbus (per juos nesimato, kur pažeista, be to, rūbų klostėse susikaupia deginantis skystis) ir kišame pažeistą vietą po šaltu vandeniu ir laikome mažiausiai 10–15 min.
11. Nuo įkandimų ir saulės (tepti)
Keliaujant gamtoje dažnai nepasiseka išvengti vabzdžių įkandimų. Repelentų skleidžiamas kvapas paralyžiuoja vabzdžių kraujasiurbių uoslės receptorius ar tiesiog juos atbaido. Jų gali būti įvairių – aerozoliai, tepalai, kremai, pieštukai, kurie vidutiniškai veikia 4-6 val. Jeigu apsisaugoti nuo vabzdžių nepavyko ir jums įkando, niežtinčią, skaudančią ar patinusią vietą patartina tepti spiritiniais tirpalais, antihistamininiais tepalais, kurie slopina vabzdžių nuodų sukeltas reakcijas.
Atostogaujant paplūdimyje, kopiant į kalnus ar lankant įžymias vietas, reikėtų nepamiršti odą ištepti kremu nuo saulės. Tačiau net jie kartais neapsaugo nuo nudegimų. Nestipriai nudegus galima naudoti purškiamą šaltalankių aliejų, nudegimus tepti medetkų tepalu. Jeigu nudegimai sunkūs, geriau kreiptis į gydytoją.
12. Jei vaikas mažas – nuo pilvelio pūtimo
Parengė Jurga Lūžaitė