Agatas

Saulės poveikis ir antioksidantų trūkumas siejamas su senatvine akių liga

Tiesioginių saulės spindulių poveikis ir mažas antioksidantų kiekis kraujyje vyresniojo amžiaus žmones gali padaryti labiau pažeidžiamus susirgti paplitusia regėjimo silpnėjimo liga senatvine geltonosios dėmės degeneracija (SGDD).
Septyniose Europos valstybėse ištyrę vyresnio amžiaus žmones, mokslininkai nustatė, kad tiems, kieno antioksidantų kiekis buvo palyginti nedidelis, tiesioginių saulės spindulių poveikis sietinas su padidėjusia rizika, jog SGDD progresuos. 
Ši liga yra pagrindinė priežastis, kodėl pagyvenę žmonės apanka, palaipsniui sunykus tinklainės centrinei sričiai (makulai). SGDD tiek paplitusi, jog lenkia kitas tris pagrindines aklumą lemiančias ligas: kataraktą, diabetinę retinopatiją ir glaukomą.
Tinklainė gali nukentėti nuo tiesioginių saulės spindulių, tačiau ankstesnieji tyrimai nenustatydavo jų ir SGDD rizikos ryšio.
Naujasis tyrimas yra pirmasis, kurio išvados teigia, jog tiesioginiai saulės spinduliai gali padidinti SGDD riziką asmenims su nedideliu antioksidantų kiekiu kraujyje, sako tyrimo vadovė dr. Astrid Fletcher, Londono higienos ir tropikų medicinos profesorė.
Tyrimas nustatė, jog tam ketvirtadaliui tiriamųjų, kurių antioksidantų kiekis kraujyje buvo mažiausias, rizika susirgti SGDD didėjo kartu su jų ilgu buvimu saulės spinduliuose. Todėl vasarą patariama nešioti plačiabrylę skrybėlę ir saulės akinius.
Prof. Fletcher pažymi, jog laboratoriniais tyrimais nustatyta, kad tokie antioksidantai kaip vitaminai C ir E, cinkas ir luteinas yra svarbūs apsaugant tinklainę nuo žalingo saulės spindulių poveikio. Pasak jos, taip biologiškai paaiškinama, kad tiesioginių saulės spindulių poveikis ir mažas antioksidantų kiekis turi įtakos SGDD rizikai. 
Tyrimo rezultatus skelbia žurnalas „Archives of Ophthalmology”. Buvo įvertinti 4753 žmonės, kurių amžius buvo 65 metai ar daugiau, ir maždaug pusė jų sirgo SGDD, praneša „Reuters Health”.


Savigydos pramonės asociacija

TAIP PAT SKAITYKITE