REXSAN

Santariškių medikai ėmėsi menkai pažįstamos kraujo ligos, keliančios pavojų moterų sveikatai ir gyvybei

Vilniaus universiteto ligoninės Santariškių klinikos – pirmoji ir vienintelė Lietuvoje ligoninė, pradedanti naudotis unikalia aparatūra, leidžiančia diagnozuoti von Willebrand‘o ligą – retą kraujo susirgimą, dėl kurio sutrinka kraujo krešėjimas. Ypač ši naujovė pagelbės Lietuvos moterims. Nuo šiol medikai galės tiksliai nustatyti priežastis ir gydyti moteris, kurios dėl įgimtos kraujo ligos  patiria itin gausias mėnesines, daug persileidimų, negali pastoti, gimdydamos smarkiai nukraujuoja ir rizikuoja savo gyvybe.

„Lietuvos moterims nušvis nauja viltis – pradedama diagnozuoti iki šiol menkai pažįstama  reta kraujo liga, kelianti pavojų moterų sveikatai ir gyvybei. Kol kas nedaugelis moterų apskritai atkreipia dėmesį į kraujavimų gausumą, joms nėra paaiškinama, kokie simptomai turėtų paskatinti kreiptis dėl specialių tyrimų, nustatančių kraujo krešėjimo sutrikimus. Neretai moterys visą gyvenimą ir pragyvena turėdamos kraujo krešėjimo sutrikimų, tokių būdu rizikuodamos savo gyvybe, ypač nešiodamos kūdikį ir gimdydamos“, – sakė VUL Santariškių klinikų Kraujo centro vedėja gydytoja hematologė Lina Kryžauskaitė.
Vaikų ligoninės, VUL Santariškių klinikų filialo gydytoja hematologė, medicinos mokslų daktarė, docentė Lina Ragelienė pasidžiaugė, kad Vaikų ligoninės Vaikų onkohematologijos skyriuje veikiančiame vaikų hemofilijos centre pradėta naudoti unikali diagnostinė aparatūra, leidžianti nustatyti von Willebrand‘o ligą, čia taikomos pažangiausios diagnostikos bei gydymo technologijos.

„Naująja aparatūra bus tiriami ne tik vaikai, bet ir suaugusieji. Dabar turėsime didesnes galimybes tiksliai nustatyti kraujo nekrešėjimo ligas, ypač kol kas retai gydomą von Willebrand‘o ligą. Tradiciškai laikoma, kad kraujo krešėjimo sutrikimai dažniau būdingi vyrams, tačiau von Willebrand‘o liga serga ir moterys“, – sakė doc. L. Ragelienė.

Medikai patarė moterims atkreipti dėmesį į keletą simptomų, kurie turėtų paskatinti kreiptis pas gydytojus: jei dažnai vargina itin gausios menstruacijos, jei menstruacijų metu tenka naudoti dvigubą higieninę apsaugą, kad pavyktų sukontroliuoti gausų kraujavimą, jei tenka keltis naktį ir pasikeisti higieninę priemonę, kad būtų išvengta kraujo nutekėjimo miegant, jei ilgai kraujuojama po danties traukimo, jei dantenos ilgai kraujuoja, išvalius tarpdančius siūlu, jei dažnai iš nosies bėga kraujas, jei aptinkama ant savo kūno mėlynių, nors neteko užsigauti, jei yra buvę smarkaus kraujavimo po operacijos.

Lietuvoje nustatyta 120 von Willebrand‘o ligos atvejų, tačiau medikai mano, kad jų turėtų būti daugiau nei 300.

Gitana Letukienė
Vyriausioji specialistė ryšiams su visuomene
VUL Santariškių klinikos
8 5 236 50 97; 8 6 55 19 339
gitana.letukiene@santa.lt

TAIP PAT SKAITYKITE