Gudručio vaistinė

Santariškių klinikų pilvo chirurgai – pasaulinės operacijos pradininkai

Praėjusią savaitę, liepos 28 dieną VUL Santariškių klinikų Pilvo chirurgijos centre, vadovaujamame prof. Kęstučio Strupo, m.m.dr. Valdemaras Jotautas atliko pirmąją pasaulyje ir kol kas vienintelę operaciją. Specialiu Transanalinės Endoskopinės Mikrochirurgijos (TEM) būdu 19 metų vaikinui iš tiesiosios žarnos buvo pašalintas „skrandis” (mediciniškai – heterotopine skrandžio gleivine (HSG)).


V. Jotautas sako, jog tai yra tokia liga, kurios etiologija dar nėra žinoma. Manoma, kad jai įtakos turi genų sutrikimai, kurie atsakingi už virškinamojo trakto epitelio vystimąsi.

Remiantis medikų žiniomis, HSG gali būti randama bet kurioje virškinamojo trakto dalyje, taip pat tarpuplautyje, kapšelyje, šlapimo pūslėje, nugaros smegenyse.

Dažniausi simptomai (virškinamojo trakto): neskausmingas kraujavimas iš tiesiosios žarnos (68%), tarpvietės išopėjimai (24%), išangės skausmas (11%), pilvo skausmas (11%), tuštinimasis „deguto” išmatomis (3%). Pagrindinis kraujavimo mechanizmas – hsg išskiriama druskos rūgštis ir aplinkinės gleivinės išopėjimai.

Kaip teigia pilvo chirurgas V. Jotautas, nors operacija techniškai buvo sudėtinga, ji praėjo sklandžiai (atliktas visos operacijos videoįrašas). Pooperacinis laikotarpis normalus. Jau sekančią parą po operacijos pacientas vaikščiojo, bendravo su savo tėvais ir draugais. Po operacijos nereikėjo jokių nuskausminamųjų vaistų. Po 4 dienų, be komplikacijų pacientas išrašytas į namus.

Jotautas sako, jog VUL SK Pilvo chirurgijos centre tokie gydymo rezultatai pasiekti, išplėtus Transanalinės Endoskopinės Mikrochirurgijos galimybių ribas. „Manome, kad šis atvejis užims deramą vietą tiesiosios žarnos chirurgijoje. Nes šiai ligai gydyti buvo ir kita alternatyva – taip vadinama priekinė tiesiosios žarnos rezekcija. Jos metu gal net būtų tekę iškišti plonąją žarną į šoną. Tai – labai traumuojanti, kartais net pacientą invalidizuojanti operacija, lydima sunkaus pooperacinio laikotarpio ir didelio procento komplikacijų, jau nekalbant apie tolesnį gyvenimo kokybės sumažėjimą”, – dalinosi įspūdžiais medikas.

Kontaktams: Gitana Letukienė, VUL SK vyr. specialistė ryšiams su visuomene,

Tel.: (85) 2365097; 8 6 55 19339


Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE