Siūlydamas greičiau išgyvendinti korupciją iš sveikatos sistemos teisingumo ministras Remigijus Šimašius siūlo įteisinti priemokas už kai kurias medicinos paslaugas. Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas abejoja, ar tai padarius greitai pavyktų išgyvendinti vadinamuosius vokelius. Esą dabar tiek pacientai, tiek medikai tai laiko įprastu dalyku.
Teisingumo ministras vardija problematiškiausias ir jautriausias korupcijai sritis – viešieji pirkimai, teritorijų planaviams, statybų reglamentavimas, sveikatos, teismų sistemos ir verslo priežiūros įstaigos.
Pasak ministro, ilgą laiką su korupcija buvo kovojama ne ten, kur ji pasireiškia, o apskritai. Tai ir rezultatas apskritas. Štai sveikatos srityje kas penktas gyventojas prisipažino davęs kyšį.
„Reikia padaryti taip, kad žmogus, kaip ir bendrosios praktikos srityje, jaustų ir matytų, kad per mokesčių sistemą, per sveikatos draudimą vis dėlto sumoka gydytojui, kad gydytojas tą pajaustų adekvačiai.
Manau, kad neįmanoma to pasiekti be atskirų priemokų įvedimo. Ten, kur resursai yra riboti, kur valstybė negali finansuoti visko, reikia nustoti apsimetinėti, kad gydymas yra nemokamas”, – tvirtino R. Šimašius.
Už kokias paslaugas būtų galima įvesti priemokas, ministras dar teigia negalintis pasakyti. Tai turėtų nuspręsti Sveikatos apsaugos ministreija. Esą aišku tik tai, kad mažiausiai to reikėtų bendrosios praktikos srityje.
Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos atstovas abejoja, ar įteisinus priemokas, neliks vokelių.
„Prieš ekonominę krizę buvo vedama politika didinti įkainius, kad padidėtų gydytojų atlyginimai. Irgi buvo manoma, kad padidės atlyginimai, nebus vokelių. Deja, tai nepasiteisino”, – sako Sveikatos apsaugos ministerijos Korupcijos prevencijos skyriaus vedėjas Juozas Vytautas Šveikauskas.
Vis dėlto V. Šveikauskas pripažįsta, kad, tyrimo duomenimis, daugėja žmonių, sutiksiančių mokėti už paslaugas, nors visiškai atsisakyti vokelių gyventojai dar nepasirengę. Be to, pacientai įsitikinę, kad jei medikui neduos pinigų, bus prasčiau gydomi.
„Daugiai kaip pusė apklaustųjų – 51 proc. – neoficialiai, davusių pinigų ar dovanų gydytojams, davė dėl ko? Tikėdamiesi geresnės ar kokybiškesnės paslaugos, 25 proc. tikėdamiesi greičiau gauti paslaugą”, – teigė J. V. Šveikauskas.
„Būtina pasiekti, kad nei pacientas, nei gydytojas nesijaustų taip, kad tas smulkus kyšininkavimas yra normalu. Šiandien galiu konstatuoti, kad toks jausmas ir vienoje, ir kitoje pusėje vyrauja”, – sakė R. Šimašius.
Ministerija, atlikusi tyrimą, išsiaiškino, kad poliklinikose kyšiai svyruoja maždaug iki 200 litų, stacionarinėse gydymo įstaigoje – iki 3 tūkstančių.