Sebamed

Rita Zykienė. Emocinis lieknėjimas – ieškojimų ir atradimų kelias

Prieš metus – 2012-ųjų balandžio mėn. – keturios moterys susitikome pirmajame emocinio lieknėjimo grupės susitikime. Vėliau grupė didėjo iki septynių dalyvių, o po pusės metų – spalio mėn. startavo antra grupė. Nors daugiau kaip dvidešimt metų domiuosi lieknėjimo psichologinėmis problemomis, tai, ką patyriau lieknėjimo grupių susitikimų metu atskleidė naujų įžvalgų, gilesnio problemų supratimo. Šiame straipsnyje pasidalinsiu kai kuriais psichologiniais pastebėjimais, kurie tikiu, kad padės Jums išsaugoti viltį, tęsti savo pradėtus pokyčius, o jeigu bandėte sulieknėti ir nepavyko – grįžti prie išsikeltų tikslų, ieškoti naujų asmeninių būdų, kaip spręsti viršsvorio, nutukimo problemas.

„Etikečių“ klijavimas

Lieknėjimo psichologiniams pokyčiams didelę įtaką turi vidinis požiūris į save. Pabandykime apžvelgti – kokį požiūrį į save, savo lieknėjimo problemas siūlo specialistai, dirbantys lieknėjimo srityje. Skaitydami dietologų patarimus, galime patirti jausmą – tarsi esame neraštingi, nemokame skaityti ir skaičiuoti. Nežinome, kokia yra maisto sudėtis, nemokame suskaičiuoti kalorijų ir nustatyti, kiek ko reikia mūsų organizmui. Pagal sporto specialistų rekomendacijas susidaro įspūdis, kad nežinome, kokius pratimus reikia atlikti problemiškoms kūno vietoms ir leidžiame savo gyvenimą gulėdami lovoje arba sėdėdami prie kompiuterio ar televizoriaus. Domėdamiesi psichikos specialistų darbais, atrasime, kad turintieji viršsvorio, nutukimo problemų, pagal gydytojų psichiatrų nuomonę greičiausiai serga depresija, gal net šizofrenija, šizoafektiniais sutrikimais. Priklausomybių specialistai įvardins, kad tai dar viena eilinė priklausomybė – kaip alkoholizmas ar narkomanija ir  pavadins visus „maisto narkomanais“. Įdomu, kodėl ne „maisto alkoholikais“ arba „maisto lošėjais“? Psichologai pastaruoju metu pabrėžia streso įtaką nutukimui ir mėgstamas terminas viskam paaiškinti yra „nervinis persivalgymas“. Iš psichoterapeutų sulauksime įvairių asmenybės sutrikimų apibūdinimų, pradedant kompulsiniu, priklausomu, mazohistiniu ir baigiant visais kitais – prie visų sutrikimų gali būti ir antsvorio problemos. Dvasininkų straipsniuose galime rasti diplomatiškai ir subtiliai pateiktų minčių, kad antsvorio kamuojami žmonės yra nuodėmingi apsirijėliai, kurie nemoka mylėti. Siūlomi terminai, pavadinimai, diagnozės – tarsi klijuojamos „etiketės“, kurios lygiai taip pat gali būti klijuojamos ir liekniems žmonėms. Liekni žmonės lygiai taip pat serga psichikos ligomis, turi išreikštų asmenybės sutrikimų požymių, pasižymi egoizmu, kai kurie yra priklausomi nuo dietų ir sporto salių, tačiau jų niekas nevadina „dietų narkomanais“ arba „sporto narkomanais“.

Visas priešiškumas, kuris pasireiškia etikečių klijavimu ir patarinėjimais duoda paradoksaliai priešingą rezultatą – žmonės, turintys nutukimo problemų ir taip blogai jaučiasi, ir dar tarsi gauna porcijas įvairiausių pažeminimų, kurie pastiprina jausmą ir požiūrį į save – kad tu niekam tikęs, blogesnis, ligonis, neatitinki kokių nors nustatytų standartų.  Vietoje to, kad spręstume problemas, šis aplinkos priešiškumas skatina dar labiau užsidaryti savyje su savo problemomis, atsiriboti nuo lavinos patarimų ir patarinėjančių žmonių.

Viršsvorio problemų individualumas

Įvairiapusis problemos pamatymas gali būti naudingas ieškant asmeninių antsvorio  priežasčių, būdų, kaip spręsti tą problemą. Tačiau kiekvienas žmogus yra unikalus – vienintelis, nepakartojamas. Tai pamirštame, kai norime sulieknėti arba kai norime padėti kitiems sulieknėti. Manome, kad greičiausias kelias yra rasti universalų sprendimą, tinkamą visiems. Ir sukamės karuselėje, kuri niekur nenuveda, prarasti kilogramai sugrįžta. Patarimų, pasiūlymų sraute reikia rasti savo asmeninį lieknėjimo būdą, susikurti asmenišką pusiausvyros palaikymo stilių, sistemą. Tai ilgas procesas, reikalingos nuoseklios, kantrios pastangos: savęs stebėjimas, pažinimas, kartais problemų aptarimas su specialistu.

Lieknėjimo procese ypatingai svarbu yra leisti sau keistis savais tempais. Niekas negali nurodyti, kokiu greičiu Jūs turite keistis. Mes nieko neturime, nieko neprivalome – mes galime. Galime smalsiai, džiugiai tyrinėti, ieškoti savų būdų, kaip pasiekti norimą tikslą savais tempais.

Profesionalų indėlis

Kadangi kiekvieno žmogaus problemos skirtingos, niekas negali pasakyti, kurio specialisto pagalbos Jums reikia. Kiekvienas specialistas, dirbantis lieknėjimo srityje, gali būti naudingas savo profesionalia pagalba. Esminis klausimas yra – kurio specialisto pagalbą Jūs  norite, esate pajėgus, pasiruošęs priimti šiuo metu? Koks Jūsų požiūris į įvairius autoritetus, kam mažiausiai jaučiate priešiškumo, kuo labiausiai pasitikite? Jeigu nueisite pas dietologą, kineziterapeutą, psichologą tik tam, kad jų patarimus sumenkinti, paneigti, nepritaikyti, įrodyti, kad jų patarimai nepadeda, – apgausite, nuskriausite tik pats save.

Vidinis pasipriešinimas pokyčiams

Jeigu į išorinės aplinkos panieką nutukusiems žmonėms galime nekreipti dėmesio: ignoruoti žiaurius komentarus, subtilią ironiją, atvirą sarkazmą, tai į savo lieknėjimo vidinius trukdžius siūlyčiau pasižiūrėti įdėmiai, rimtai. Klausimai, į kuriuos galime ieškoti savo asmeninių atsakymų: kuo man naudingas ir kuo žalingas yra viršsvoris, kokios yra asmeninės pavojingos situacijos (įvykiai, jausmai, emocijos, mintys), kuriose sunku laikytis savo naujo elgesio būdų, kaip apgaunu save, kada ir kaip vengiu atsakomybės, pastangų. Šie ir panašūs klausimai nėra skirti savęs kaltinimui, menkinimui, demaskavimui. Atsakymų ieškome atsargiai, švelniai, jautriai, su vidine atjauta sau.

Vidinio pasipriešinimo pokyčiams įveikimas susideda iš pripažinimo, kad toks pasipriešinimas būna, šio proceso atpažinimo ir detektyvinio tyrinėjimo, supratimo, kaip tai vyksta.

Tikslų formulavimo stebuklingos smulkmenos

Žodžiai, kuriais formuluojame savo tikslus, turi informacijos, saviįtaigos galią. Pavyzdžiui žodis „lieknėjimas“ – turi savyje informaciją, kad tai yra viršsvorio mažinimo procesas, i tai ne vienkartinė greita akcija prieš vasaros atostogas ar naujametinį vakarėlį. Žodis „emocinis lieknėjimas“ akcentuoja , kad emocijų, jausmų išgyvenimas, psichologinis ir dvasinis darbas su savimi padeda lieknėjimo procese. Rusų kalboje psichologai naudoja terminą „nervnoje perejedanije“, kas išvertus į lietuvių kalbą  būtų „nervinis apsirijimas, persivalgymas“. Sąmonė su tokiu terminu nukreipiam į sutrikimą, ligą,  savikritiką ir tikėtina, kad dar labiau stiprėja pasipriešinimas geriems pokyčiams.

Formuluodami savo sveikatos stiprinimo tikslus, ieškokime žodžių, kurie būtų pozityvūs, be žodelių „ne“, skambėtų esamuoju laiku, tarsi norimi pokyčiai jau vyksta. Pavyzdžiui, netinka tikslo formulavimas : 1) nesinervinti, 2) nevalgyti saldumynų,  3) nepamiršti gerų lieknėjimo patarimų. Geresnis tikslo formulavimas analogiškai yra: 1) ramiai reaguoju į savo klaidas, mokausi iš jų, 2) kai noriu saldaus, valgau saldžius vaisius, 3) priimu įvairių specialistų pagalbą, patarimus.

Pergalių pripažinimas

Vanduo nugali uolą ne stiprumu, kietumu, o nuolatiniu mažų lašelių judėjimu.

Lieknėjimo procese išmokime džiaugtis kiekvienu nedideliu pasiekimu. Pergalė yra ne tik svorio sumažėjimas vienu ar daugiau kilogramų. Pergalė yra  ir tai, kai pavyksta atsisveikinti su vienu žalingu įpročiu ir įtvirtiname savo elgesyje naują gerą įprotį. Pergale galima laikyti ir tai, kad nemetame pradėto proceso, arba metę vėl sugrįžtame prie nuoseklių pastangų. Lieknėjimo procese  maži pergalingi žingsneliai kitiems žmonėms yra nematomi. Išmokime pačios džiaugtis, vertinti, branginti savo mažas sėkmes.

Nuoširdžiai dėkoju emocinio lieknėjimo grupių dalyvėms. Ieškojau panašumų, tačiau atradau daugybę skirtumų. Norėjau suprasti, kas yra blogai, o atradau, kas yra puiku, kas padeda spręsti problemas. Norėjau  elgtis, dirbti, padėti  teisingai, tačiau padariau klaidų.

Pergalės ateina po daugybės bandymų, pralaimėjimų, nesėkmių, išgyventų pamokų. Linkiu  visiems, kurie rūpinasi savo sveikata, myli save ir savo artimuosius, – tikėjimo, kantrybės, asmeniškų atradimų, pergalių džiaugsmo.

Bernardinai.lt

TAIP PAT SKAITYKITE