Eurovaistinė

R.Alekna: poatostoginę nuotaikų kaitą skatina skubėjimas

R.Alekna: poatostoginę nuotaikų kaitą skatina skubėjimas

Psichoterapeutas R.Alekna visiems tiems, kurie dar nespėjo adaptuotis po pasibaigusių vasaros atostogų, pataria neskubėti ir nepersistengsi bandant susidoroti su laukiančių darbų lavina ir tykančia rudenine depresija.

„Reiktų viską pasiplanuoti taip, kad darbų krūvis didėtų palaipsniui ir spėtume prisitaikyti prie pasikeitusio gyvenimo ritmo.

Palaipsniui įsivažiuodami vėl susitapatinsime su darbine egzistencija, todėl jausimės daug geriau nei bandydami visus darbus nudirbti jau pirmąją dieną. Duokime sau šiek tiek laiko”, – sako R.Alekna.

Kad ir kokia adaptacija būtų, retas kuris išvengia poatostoginių nuotaikų pablogėjimų.

Anot psichoterapeuto, tai susiję su natūraliu psichologiniu procesu, kai komfortabilios sąlygos pasikeičia į mažiau patinkančias.

„Po atostogų žmonės praranda tai, kas jiems teikė saugumo jausmą ir gerą savijautą. Minėti dalykai neatsiejami nuo savęs gailėjimo, kurį lydi bloga nuotaika ir gedėjimas visko buvusio”, – pastebi R.Alekna.

Būtent dėl šios priežasties jaučiamės irzlūs, pikti, nenoriai imamės įprastų pareigų.

Po ilgesnės darbo pertraukos žmonės primiršta ir praranda buvusius įgūdžius, todėl čia prisideda dar tokie veiksniai kaip savęs nuvertinimas, nepasitikėjimas savo jėgomis, gali kilti ir egzistencinių klausimų: ar gyvenime veikiu tikrai tai, ką noriu; ką reikėtų pakeisti?

„Tik nuo asmenybės psichinės sveikatos stabilumo priklauso, kaip sklandžiai bus susidorota su adaptacijos procesu”, – sako psichoterapeutas ir pabrėžia, kad skiriant daugiau dėmesio sau ir nesilaikant įsikibus buvusius prisiminimus, adaptacija bus kur kas lengvesnė.

Norintiems išvengti negandų ir rudeninės depresijos R.Alekna pataria surasti laiko sau, atsikvėpti po dienos darbų, o svarbiausia – nepervargti.

„Daugelis depresiją sieja su artėjančiu tamsesniu laikotarpiu. Rudenį daugiau lietingų dienų, jaučiamas šviesos trūkumas po vasaros”, – primena specialistas.

„Todėl net ir dabartinėmis sąlygomis žmonės turėtų ryžtis pasiimti atostogų ir nedirbti ilgiau nei reikalauja dienos norma”, – pastebi R.Alekna, kaip pavyzdį paminėdamas skandinavų šalis, kuriose žmonės moka suderinti santykį tarp darbo ir poilsio.

Ir vis tik, jei žmogus pervargo, jei jį kamuoja nedarbingumas, prasta nuotaika ar miego sutrikimai, reikėtų pasikonsultuoti su specialistu, kad vėliau būtų galima džiaugtis auksiniu rudeniu.

Kristina Kanišauskaitė



TAIP PAT SKAITYKITE