Turtingiausiose ir vargingiausiose pasaulio valstybėse gyvenančių žmonių gyvenimo trukmė gali skirtis daugiau nei 40 metų, teigiama Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) ataskaitoje, praneša BBC.
PSO išanalizavo pasaulio šalių pirminės sveikatos priežiūros sistemas ir nustatė didelius jų skirtumus bei neefektyvumą. Organizacija įspėja, kad tokia padėtis kelia pavojų žmonių sveikatai. Ataskaitoje raginama gerinti pirminės sveikatos priežiūros sistemų veiklą.
PSO generalinė direktorė Margareta Čan (Margaret Chan) įspėjo, kad neveiklumas tikrai nėra sprendimas, ir sakė, jog norint pasiekti gerų rezultatų visą dėmesį reikia skirti pirminei sveikatos priežiūrai.
„Pasaulis, kuriame yra tiek daug sveikatos priežiūros sistemos problemų, yra nesaugus”, – sakė M. Čan.
PSO ataskaitoje pateikiami ryškūs pirminės sveikatos priežiūros sistemų skirtumai įvairiose pasaulio šalyse: skiriasi sveikatos priežiūros efektyvumas, medicininių paslaugų prieinamumas ir jų kainos. PSO pažymi, kad šie skirtumai yra gerokai didesni nei prieš 30 metų. Pavyzdžiui, iš 136 milijonų šiais metais gimdysiančių moterų net apie 58 mln. jų nei gimdymo metu, nei po jo neturės galimybės pasinaudoti sveikatos priežiūros paslaugomis.
Skirtingose šalyje kasmetės vyriausybės išlaidos sveikatos apsaugai vienam žmogui svyruoja nuo vos 20 dolerių iki 6 tūkst. dolerių. Vargingose valstybėse beveik 5,6 mlrd. žmonių sveikatos priežiūros paslaugos yra neįperkamos.
Ataskaitoje taip pat pateikiami skirtumai ne tik tarp vargingai ir turtingai gyvenančių valstybių, bet ir skirtumai šalių viduje. Pavyzdžiui, Nairobio miesto turtingųjų rajonuose vaikų iki penkerių metų mirtingumas yra mažesnis nei 15 iš 1000, tuo tarpu vargingose miesto vietovėse šis rodiklis yra 254 iš 1000.
Ataskaitoje raginama daugiau dėmesio skirti ne modernių sveikatos priežiūros priemonių pirkimui bei tobulinimui ir gydytojų kvalifikacijos kėlimui, o bendrosios praktikos gydytojų rengimui, nes ši priemonė būtų gerokai efektyvesnė, teigia PSO.