Išspausdintas britų mokslininkų organizacijos „Brain science, addiction and drug” pranešimas, kuriame teigiama, jog mokslininkai kuria naujus vaistus, skirtus smegenų darbui stimuliuoti.
Šiais vaistais bus galima gydyti Alzhaimerio ligos pasekmes, išsėtinę sklerozę, insultą, silpnaprotystę, šizofreniją ir kt. Tiesa, tyrėjai teigia, kad naujieji vaistai gali sudominti ir sveikus žmones.
„Psichoaktyvių preparatų vartojimas netolimoje ateityje bus normali mūsų gyvenimo dalis”, – pareiškė Kembridžo universiteto tyrėjų grupės vadovas seras Gabriel Chorn. Jo skaičiavimais, mokslininkai dabar bando sukruti daugiau kaip 600 preparatų, skirtų nervų sistemos sutrikimams gydyti.
Smegenų sistemos stimuliuojamieji preparatai, pasak mokslininkų, populiarūs dar ir dėl to, kad beveik 20 proc. pažangios ekonomikos šalių gyventojų dirba naktinėse pamainose. Kaip įrodė amerikiečių mokslininkai, toks darbas kenkia smegenų veiklai. Pensilvanijos universiteto daktaras Devid Dindžes teigia, jog viso labo viena nemigos naktis sutrikdo smegenų veiklą, silpnina dėmesį ir koncentraciją.
Tikimybę, kad „proto vaistų” vartojimas taps masinis rodo ir tas faktas, kad vis labiau populiarėja nesankcionuotų vaistų, pavyzdžiui, „Ritalino” ir „Providžilio”, vartojimas. Šie vaistai iš tiesų didina pažintinius sveikų žmonių gebėjimus.
Šių metų pradžioje vienas rimčiausių mokslinių žurnalų „Nature” atliko neformalią skaitytojų, kurių didžioji dauguma mokslininkai, apklausą. Iš 1400 respondentų kas 5 prisipažino dėl tam tikrų priežasčių, nesusijusių su ligomis, vartojantis „Ritalino” (62 proc.) ir „Providžilio” (44 proc.) arba beta-blokatorių.
Mokslininkai prognozuoja, kad vaistų proto budrumui didinti gamyba ateityje taps stambia farmacijos verslo sfera. Nors vaistai ir gaminami ligoniams gydyti, bus labai sunku uždrausti juo vartoti sveikiems žmonėms, nes jie bus saugūs ir nesukels šalutinių poveikių.