Rawpowders

Protestuotojai paskutinį kartą bandė pareikšti nepritarimą Prancūzijos įstatymui dėl gėjų santuokų

Dešimtys tūkstančių prancūzų, nepritariančių vyriausybės planams legalizuoti gėjų santuokas, sekmadienį protestavo Paryžiuje – likus vos dviem dienoms iki galutinio balsavimo dėl šio įstatymo projekto, kuris išprovokavo didelius ir kartais smurtinius protestus.

Laikydami Prancūzijos vėliavas, apsirengę rausvais ir melsvais – judėjimo spalvų – drabužiais, nešdami vaikus ar stumdami vaikiškus vežimėlius, protestuotojai žygiavo per miestą ir skandavo šūkius prieš prezidentą Francois Holland’ą.

„Dalyvavome visuose protestuose“, – sakė 32 metų motina, kuri prisistatė Camille vardu ir krūtimi maitino keturių mėnesių sūnų.

„Esame čia dėl vaikų teisių. Nenorime, kad valstybė bendrininkautų atimant iš vaiko tėvą ar motiną“, – sakė ji.

Tas masinis protestas buvo surengtas vos dvi dienos prieš lemiamą parlamento balsavimą dėl minimo įstatymo projekto, kuriuo gėjų poroms taip pat būtų leidžiama įsivaikinti. Jeigu projektas bus priimtas, Prancūzija taps 14-ąja pasaulio valstybe, legalizavusia tos pačios lyties asmenų santuokas.

Organizatoriai ir saugumo pajėgos buvo parengties būklės, nes smurtas temdė projekto priešininkų praėjusios savaitės protestus ir buvo nuogąstaujama, kad kraštutinių dešiniųjų ekstremistai ketina išprovokuoti neramumus ir infiltravosi į šį opozicinį judėjimą.

Tarp demonstracijos dalyvių buvo kraštutinių dešiniųjų grupės „Nacionalistinis jaunimas“ lyderis Alexandre’as Gabriacas. „Šiame proteste dalyvauja apie 50 nacionalistų“, – sakė A.Gabriacas, kuris praėjusią savaitę buvo sulaikytas po susirėmimų su saugumo pajėgomis.

„Norime taikios demonstracijos ir atmetame visas grupes, kurios tiesiogiai taikosi į homoseksualius žmones“, – sakė Frigide Barjot (Frižit Baržo) pasivadinusi humoristė, protestams vadovaujančios grupės „Manif pour Tous“ atstovė.

Šaltiniai policijoje sakė, kad pareigūnai sulaikė tris protestuotojus su ašarinių dujų kanistrais.

Paryžiaus policija apskaičiavo, kad demonstracijoje dalyvavo 45 tūkst. žmonių, o organizatoriai sako, kad saulėtą sekmadienio popietę Prancūzijos sostinėje buvo susirinkę 270 tūkst. žmonių ir kad demonstracija praėjo taikiai.

Tačiau sekmadienį vakare Invalidų aikštėje netoli parlamento policija susirėmė su keliais atkakliais protestuotojais, kurie po mitingo nesiskirstė, ir kelis žmones areštavo. Vis dėlto didelių neramumų nebuvo.

Visuomenės apklausos nuolat rodo, kad nors kiek daugiau nei pusė prancūzų remia tos pačios lyties asmenų santuokas, panašiai tiek pat nepritaria leidimui gėjų poroms įsivaikinti.

Įstatymo projektas dėl šių dviejų klausimų smarkiai suskaldė visuomenę šalyje, kuri, nors oficialiai pasaulietiška, yra daugiausia katalikiška.

Įtampa dėl įstatymo projekto persilaužimo momentą pasiekė praėjusią savaitę.

Penktadienį ryte parlamento žemuosiuose rūmuose per galutinius debatus dėl projekto buvo kilusios deputatų peštynės.

Paryžiaus gatvėse projekto oponentai protestavo tris vakarus iš eilės, aktyvistai, kurių kai kurie buvo su kaukėmis, susirėmė su policija, kuri areštavo daugiau kaip 100 asmenų. Per vieną demonstraciją buvo užpulti du žurnalistai, buvo niokojami automobiliai.

Teisių gynimo grupės taip pat pranešė apie padažnėjusius žodinius ir fizinius homoseksualių asmenų užpuolimus, be to, praėjusią savaitę buvo užpulti du gėjų barai, vienas – šalies šiaurėje esančiame Lilyje, o kitas – Bordo šalies pietvakariuose.

Sostinėje įstatymo projekto šalininkai sekmadienį buvo susirinkę Bastilijos aikštėje protestuoti prieš homofobiją.

Policija nurodė, kad mitinge dalyvavo maždaug 3,5 tūkst. žmonių, o organizatoriai skelbė, kad buvo atėję 15 tūkst. žmonių.

„Tie, kurie siekia didesnės lygybės, taip pat turi priversti juos išgirsti“, – sakė Paryžiaus meras Bertrand’as Delanoe (Bertranas Delanoė), kuris ir pats yra gėjus. Jis pasmerkė pastarojo meto smurtą ir pavadino jį „barbariškumo ir regresijos forma“.

Įstatymo projekto šalininkai, nors ir ne taip garsiai kalbantys, kaip jo priešininkai, pastaraisiais mėnesiais taip pat rengė dideles demonstracijas.

„Norėjome parodyti, kad seksualinės mažumos gali būti matomos, kad mes esame čia ir kad mūsų gyvenimas turi tas pačias vertybes kaip kitų“, – sakė Laure Pora (Lor Pora) iš gėjų santuokas remiančios grupės „Act-Up“.

Įstatymo projektą daugiausia remia valdantieji socialistai, jų sąjungininkai Žaliųjų partijoje ir komunistai, o jam nepritaria pagrindinė opozicinė UMP ir kitos dešiniųjų bei centro dešinės partijos.

UMP kaltino vyriausybę skubinant įstatymo prastūmimą paskutiniais etapais parlamente.

TAIP PAT SKAITYKITE