Famisano

Priklausomybė nuo šiuolaikinių technologijų prilygsta priklausomybei nuo narkotikų?

Skaitydamas ilgą, svarbų dokumentą staiga suvoki, jog nebegali susikaupti. Ir ne todėl, kad tekstas nuobodus ar kad atėjo pertraukėlės laikas, – viskas dėl mažos raudonos ant stalo žybsinčios mobiliojo telefono švieselės, rėkiančios apie gautą pranešimą ir nedelsiant reikalaujančios dėmesio. Po penkių minučių – vėl tas pat.

Nesvarbu, ar tai paprastas laidinis, ar mobilusis telefonas, ar elektroninis paštas – visos šiuolaikinės technologijos mus nuolat pertraukinėja ir reikalauja dėmesio.

Naujausių tyrimų duomenimis, priklausomybę nuo technologijų galima prilyginti priklausomybei nuo alkoholio, tabako ar narkotikų.

Tyrime dalyvavo 1000 moksleivių ir studentų iš D. Britanijos, JAV ir Kinijos. Rezultatai parodė, kad 4 iš 5 jaunuolių jaučia stresą, paniką ir izoliaciją nuo artimųjų ir draugų, kai visą dieną turi praleisti be interneto prieigos ir mobiliojo ryšio. Visi minėti simptomai, jaunų žmonių jaučiami netekus telefono, televizijos, radijo ir galimybės naudotis internetu, primena abstinencijos požymius, kuriuos jaučia nuo alkoholio, tabako ar narkotikų priklausomi žmonės, staiga nutraukę jų vartojimą. Maža to, jaunuoliai jaučia ne tik psichologinį diskomfortą, bet ir fizinius negalavimus.

Patys jauni žmonės savo būseną apibūdina kaip „sumišimą”, „irzlumą”, „susirūpinimą”, „nesaugumą”, „paniką”, „pyktį” ar „vienišumą”. Vienas jaunas britas, kalbėdamas apie savo jausmus, sakė, jog „jaučiasi priklausomas – tik ne nuo alkoholio, tabako ar narkotikų, bet nuo medijų”. Kitas sakė, kad jautėsi „visiškai bejėgis, tarsi būtų atsidūręs negyvenamoje dykumoje”. Trečiasis prisipažino, kad po „abstinencinio” laikotarpio elgėsi kaip bulimikas.

Tyrime dalyvavę jaunuoliai kaip bene svarbiausią problemą visgi įvardijo muzikos trūkumą, nors pripažino, kad be technologijų praleistas laikas padėjo geriau išgirsti savo aplinką – girdėti paukščius, kaimynus ar tiesiog tylą.

Specialistai pataria bent kelias dienas per metus išjungti mobiliuosius, televizorius ir nesinaudoti internetu – suvokimas, kad technologijų tobulėjimas turi ir neigiamų aspektų, gali padėti gyventi patogiau ir paprasčiau, užuot tapus technologijų vergu.

Pagal The Guardian ir The Telegraph parengė Akvilė Adomaitytė


Bernardinai

TAIP PAT SKAITYKITE