Famisano

Prieš keliones ir iškylas – apsauga virškinimo sistemai

Vasara jaukią namų virtuvę iškeičiame į kepsninę pievoje ar egzotišką vakarienę tolimoje šalyje. Tačiau ne visi žino, kad traukiant į keliones ar iškylas svarbu ne tik kruopščiai susikrauti lagaminą, bet ir iš anksto pasirūpinti virškinimo sistema.

Medikai pataria prieš išvykas ir keliones sustiprinti virškinimo traktą vartojant probiotinių bakterijų preparatus ir taip išvengti nemalonių keliautojų problemų.

Anot Vaidoto Urbono, Lietuvos vaikų gastroenterologų ir mitybos draugijos pirmininko, didžioji dalis žmonių keliaudami patiria virškinimo problemų. Dažniausiai tai skrandžio skausmai, viduriavimas, vidurių užkietėjimas. Rizika susirgti keliautojų diarėja ypač padidėja keliaujant į šiltus kraštus ar šalis, kur higienos sąlygos prastesnės.

„Norint apsisaugoti nuo nemalonių virškinimo sutrikimų kelionėse ir iškylose reikia nuolat plauti rankas, gerti tik patikimą vandenį ir valgyti termiškai apdorotą maistą. Tarkime, tolimose šalyse viešojo maitinimo įstaigose reiktų vengti gėrimų, patiekiamų su ledukais”, – teigia V. Urbonas.

Tačiau, anot gydytojo, virškinimo sutrikimai pasireiškia ne tik ilgų kelionių metu – jautresni skrandžiai gali sustreikuoti ir trumpam pakeitus aplinką ar net išsiruošus į iškylą gamtoje.

Užsikrečia perpus rečiau

„Šiltuoju metų laiku patartina reguliariai vartoti probiotinių bakterijų preparatus arba tiesiog į savo kasdienę mitybą įtraukti funkcinių produktų, kurie papildyti gerosiomis pieno rūgšties bakterijomis, stiprinančiomis virškinimo sistemą”, – pataria gydytojas.

Pasak V. Urbono, geriausiai pasaulyje ištirtos probiotinės bakterijos yra Lactobacillus rhamnosus GG (LGG®) bakterijos. Nagrinėjant jas jau publikuota apie 400 mokslinių straipsnių, parašyta ir apginta 19 mokslinių disertacijų, iš viso atlikta 45 klinikiniai tyrimai ir nuolat planuojami nauji.

Vienas iš tyrimų, įrodantis teigiamą LGG® poveikį keliautojams, buvo atliktas tarptautinės pieno perdirbimo kompanijos „Valio” mokslininkų. Jie tyrė 245 žmones. Grupė, kurie vartojo gerąsias bakterijas LGG®, keliautojų diarėja susirgo 47 proc. rečiau. Vadinasi, kelionėje praleistas laikas jiems buvo daug kokybiškesnis.

Lietuvoje su gerosiomis pieno rūgšties bakterijomis LGG® gaminami visi „Valio Gefilus” pieno produktai. Taip pat šių probiotikų galima įsigyti kapsulėmis.

Girdėję, bet nevartoja

Lietuvoje jogurtus „Valio Gefilus” su LGG® bakterijomis teko išbandyti ir visą mėnesį kasdien ragauti socialiniame tinkle Facebook surinktai savanorių komandai, kurios nariai keliavo po mūsų ir užsienio šalis. Beveik 90 proc. eksperimento dalyvių prisipažino, kad kelionių metu jų virškinimo sistema puikiai dirbo savo darbą, nors anksčiau 9 iš 10 savanorių susidurdavo su virškinimo problemomis.

Dina, viena iš savanorių, besiskundžianti ypač „įnoringu” skrandžiu, džiaugėsi, kad kelionė į Estiją jogurtų ragavimo laikotarpiu jai praėjo puikiai.

„Kaskart keliaujant ar keičiant gyvenamąją vietą man sutrinka virškinimas, o skrandis netoleruoja jokio maisto – galiu suvalgyti vynuogę ar saldainį, ir iš karto bus blogai. Šįkart kelionės į Estiją metu skrandis nė sykio nesuskaudo”, – teigė bandymo dalyvė.

Didžioji dalis savanorių prisipažino, kad iki eksperimento yra girdėję, jog nuo virškinimo problemų kelionėse ir iškylose padeda apsisaugoti produktai su probiotinėmis bakterijomis, tačiau nė vienas to anksčiau nebuvo išbandęs. Taip pat nė vienam dalyviui vartoti probiotikų kelionių metu nebuvo pataręs jo gydytojas.

Apie „Valio”

„Valio” yra vienas seniausių ir inovatyviausių pieno produktų gamintojų iš Suomijos. Pieno perdirbimo įmonė veiklą pradėjo 1905 m., iki šiol kompanija yra valdoma žemdirbių kooperatyvų. Šiuo metu „Valio” produktų galima įsigyti daugiau nei 60 pasaulio šalių.

„Valio” yra funkcinio maisto kūrimo ir gamybos lyderis. Tai vieninteliai pieno perdirbėjai Baltijos jūros regione, turintys tyrimų padalinį, kuris atlieka vidutiniškai 400 studijų per metus. „Valio” tyrimų skyriaus mokslininkai už inovacijas pieno produktų perdirbimo srityje buvo apdovanoti Nobelio premija.


AINA

TAIP PAT SKAITYKITE