Jau metai praėjo nuo to laiko, kai buvo nutarta visoms Lietuvos vaistinėms sudaryti trejų metų sutartis su viena teritorine ligonių kasa (TLK) dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių išlaidų apmokėjimo. Tiek ligonių kasų atstovai, tiek vaistininkai sutinka, kad šie pokyčiai leido ženkliai sumažinti vaistinių administracinio darbo.
„Anksčiau kiekviena teritorinė ligonių kasa kasmet sudarydavo sutartis su savo veiklos zonoje veikiančiomis vaistinėmis. Todėl, jei vaistinių įmonės veikė penkiose TLK veiklos zonose, tai ta pati įmonė turėdavo sudaryti penkias to paties turinio sutartis su visomis penkiomis TLK. Taip pat ir vaistinės teikiamus receptų duomenis priimti turėdavo penkių skirtingų TLK darbuotojai, kur galėjo būti taikoma skirtinga receptų patikrinimo procedūra, formuotis skirtinga receptų priėmimo praktika. Tokia vaistinė pateikdavo penkias skirtingas sąskaitas apmokėjimui iš TLK gauti ir vėliau gaudavo penkis lėšų pavedimus į vieną savo įmonės sąskaitą“, – apie galiojusią sudėtingą praktiką pasakojo Valstybinės ligonių kasos prie Sveikatos apsaugos ministerijos (VLK) Vaistų kompensavimo skyriaus patarėja Irma Medžiaušaitė.
Prieš metus, siekiant tobulinti sutarčių tarp TLK ir vaistinių dėl kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių įsigijimo išlaidų apmokėjimo Privalomojo sveikatos draudimo fondo lėšomis sudarymo tvarką, nustatyta kad su visomis šalies vaistinėmis sutartis pasirašys tik viena TLK – Kauno. Taip pat nutarta vaistinių administracinę naštą sumažinti 3 kartus, numatant, kad vaistinės sutartį su TLK pasirašytų ne vienerių, o trejų metų laikotarpiui.
Praėjus metams nuo pokyčių įsigaliojimo, VLK apklausti vaistinių atstovai pastebi, kad naujasis sutarčių sudarymo modelis yra tinkamas ir reikšmingai palengvino kasdienę vaistinių veiklą.
„Visi įvesti sutarčių su TLK sudarymo pokyčiai išties pasiteisino ir gerokai sumažino administracinio darbo vaistinėms. Išvengiame kasmetinio identiškų sutarčių sudarymo proceso, be to, kas mėnesį tvarkant vaistinių apskaitą ir apmokėjimo dokumentus už gyventojams išduotų kompensuojamųjų vaistų ir medicinos pagalbos priemonių receptus, nebereikia siųsti šių receptų duomenų visoms penkioms TLK, o po to iš visų jų laukti sąskaitų apmokėjimo. Tikimės ir tolesnio sėkmingo bendradarbiavimo su ligonių kasomis, tęsiant veiklos tobulinimo procesus“, – sako vieną iš didžiausių vaistinių tinklų „Camelia“ valdančios UAB „Nemuno vaistinė“ Farmacinės veiklos vadovė Donata Pranaitienė.
VLK duomenimis, šiuo metu Kauno TLK yra sudariusi 105 sutartis su vaistinėmis, kurios galios dar dvejus metus. Šiais metais vaistinės veikia 1 284 veiklos vietose Lietuvoje.