Eurovaistinė

Po nemokamų pietų mokykloje mokiniai viduriuoja

Nusprendė kalbėti viešai

Praėjusį ketvirtadienį į redakciją kreipėsi dvi biržietės, kurių vaikai ir anūkai mokosi Biržų „Aušros” vidurinės mokyklos pradinėse klasėse. Moterys teigė, kad vaikai, mokyklos valgykloje pavalgę pietus, skundžiasi pilvukų skausmais, pykinimu, vėmimu, viduriavimu.

Viena jų kvietė korespondentus atvykti į namus ir išklausyti, kas nutiko jos pirmokei anūkėlei.

„Aušros” vidurinėje mokykloje mokėsi mano vaikai, bet tokios netvarkos tada nebuvo”, – kalbėjo pradinukės močiutė, tikindama, kad apie tai būtina kalbėti viešai.

„Į namus grįžo balta kaip sniegas”

Respublikos gatvėje prie puikiai įrengto namo durų pasitiko Zita Kairiene prisistačiusi moteris. Šalia jos glaudėsi mergaičiukė. „Ką tik anūkytė grįžo iš mokyklos. Galės pati papasakoti, kas jai vakar nutiko”, – aiškino močiutė, kviesdama į kambarį.

„Per pamoką pradėjo skaudėti galvutę, pykinti. Mokytoja mane išleido namo”, – pradėjo pasakoti mergaitė.

„Į namus anūkytė grįžo balta kaip sniegas”, – tęsė Z. Kairienė, prisimindama, kaip mergaitė jau prie durų pradėjo prašytis kuo greičiau į tualetą.

„Viduriavo ištisai iki pat vakaro. Smarvė baisi. Kelnyčių išplauti neįmanoma. Sakykit, kuo vaikus maitina toje valgykloje?” – emocijų neslėpė moteris. Laimei, per naktį vaikas atsigavo ir rytą vėl išėjo į mokyklą.

Ko praėjusį trečiadienį pietų valgė pradinukai? „Kažkokią pupelių ar žirnių sriubą, kažkokią mėsytę, panašią į žuvį. Buvo mišrainytės ir ryžių košytės. O sultys buvo kaip bananų…” – dėstė pirmokėlė. Ir pasidžiaugė, kad kitą dieną, ketvirtadienį, „kugelis buvo skanus”. Bet ji niekaip negali pamiršti neseniai valgytų pietų, kai draugė sriubytėje rado „kažką peršviečiamą”, panašų į želė. „Buvo labai baisu ir mus labai supykino”, – nemokamo maitinimo įspūdžiais dalijosi mergytė.

Klausimai ir įtarimai

Z. Kairienė sakė suprantanti, kad maitinant daugybę mokinių visų skoniams sunku įtikti, tačiau nuo maisto neturėtų skaudėti nei galva, nei pilvukas, mažieji neturėtų nei vemti, nei viduriuoti.

„Ir anksčiau anūkėlė skųsdavosi, kad valgykloje valgis neskanus, kad užvalgius ją pykina. Bet mokytoja liepia vaikams valgyti, ir jie stengiasi klausyti”, – kalbėjo moteris.

Anot jos, anksčiau vaikų darželį lankiusi mergaitė nesiskųsdavo nei skausmais pilvuko srityje, nei pykinimu. „Namuose ją maitinu šviežiu maisteliu – vaikas valgo normaliai, jokių virškinimo sutrikimų nebūna”, – sakė Z. Kairienė. Ji įsitikinusi, kad visi negalavimai kyla dėl netinkamo maitinimo mokyklos valgykloje.

„Manau, kad savivaldybė, Švietimo skyrius turėtų kontroliuoti, iš kur imami produktai vaikams maitinti. Ar jie pakankamai švieži, ar tinkamai laikomi? Turėtų juk kažkas žiūrėti, kaip naudojami valstybės skirti pinigai vaikams maitinti”, – samprotavo moteris. Ir prisiminė pokalbį su biržiete, kurios vaikas mokosi „Atžalyno” vidurinėje mokykloje. Pašnekovė džiaugėsi, kaip skaniai gaminamas maistas minėtoje mokyklos valgykloje. „Atžalynas” šiemet atsisakė verslininkų paslaugų organizuoti mokinių maitinimą ir jį perėmė pati.

„Vadinasi, galima susitvarkyti. Galima mokyklose maitinti vaikus padoriai. Kodėl taip nedaroma „Aušroje”?” – klausia pirmokėlės močiutė.

Jai ir kitoms į redakciją besikreipusioms mamoms kyla ir daug kitų klausimų apie mokinių maitinimą. Ir įtarimų, kad galbūt kažkas pelnosi iš nemokamo maitinimo ir tuo pelnu dalijasi su tais, kurie turėtų „maitintojus” tikrinti.

Tėvai mano, kad mokytojai problemas žino

Apie vaikų maitinimo bėdas mokytojai žino. Tuo įsitikinusi Z. Kairienė. Anot jos, apie tai buvo kalbėta mokinių tėvų susirinkime.

Kad „Aušros” pedagogai apie vaiko maitinimo problemas žino, tikino ne viena mokinių motina, į redakciją besikreipusi pagalbos. „Anądien sutikau mokytoją, kuri sakė, kad nėra tokios savaitės, kad nesuviduriuotų koks mokinys”, – sako viena jų.

Deja, savo pavardžių mokinių motinos viešinti bijo. „Sakau atvirai: man atrodo, kad mokytojai eina išvien su tais, kurie organizuoja vaikų maitinimą. Pasakysiu savo pavardę – mano vaiką suės”, – prisipažino viena mokinio mama.

Tuo tarpu biržietė Zita Kairienė, išgirdusi, kad motinos bijo apie maitinimo problemas kalbėti ne anonimiškai, nustebo: „Ko bijoti? Ar laukti, kol vaikai išgrius?”

Prastas maitinimas mokykloje – naujiena?

Kad mokiniai prastai maitinami mokyklos valgykloje, „Aušros” pedagogams, pasirodo, naujiena.

Mokyklos direktoriaus pavaduotoja, nemokamo maitinimo organizavimo komisijos pirmininkė Jovita Drevinskienė ketvirtadienį teigė, jog nė viena pradinių klasių mokytoja apie mokinių apsinuodijimą maistu nėra pranešusi. Ji negirdėjusi ir kalbų apie skausmus, pykinimus, vėmimus ar viduriavimus, kuriuos galėtų sukelti mokyklos valgykloje gaminamas maistas. Anot direktoriaus pavaduotojos, mokiniai po nemokamų pietų nusiperka ir saldumynų, kurie galėtų sukelti minėtus sveikatos sutrikimus.

Socialinė pedagogė Gitana Stasiulionienė taip pat nesulaukė jokių žinių apie mokinių negalavimus dėl nekokybiško maisto.

Mokyklos valgykloje sutikta 1a klasės mokytoja Eglė Nemanienė pritarė kolegoms – jokių priekaištų dėl prasto maitinimo ji negirdėjusi nei iš mokinių, nei iš jų tėvų.

Tik mokyklos direktorius Leonas Zdanavičius prisiminė, kad pas jį buvo atėję pradinių klasių mokytojos, kurios skundėsi, jog valgyklos gaminamame maiste radusios plaukų, žiedo likučių ir pan. Taip pat mokyklos vadovas prisiminė „Šiaurės rytuose” aprašytą atvejį, kai vieno mokinio mama, atėjusi patikrinti, ar jos vaikas nemeluoja skųsdamasis prastu maistu, savo kailiu patyrė nesąžiningumą.

Moteriai, pirkusiai varškėčius, į lėkštę buvo įdėta blynų.

Mokytojai neviduriuoja

Ketvirtadienį „Aušros” vidurinės mokyklos valgykloje taip pat nebuvo jokių ženklų, kad kas nors nerimautų dėl vakarykščių pietų, sukėlusių vaikams sveikatos sutrikimų. Valgyklos vyr. virėja Jūratė Ladygaitė tikino, jog priekaištų dėl nekokybiško maisto ji negirdėjusi. Kad nemokamai papietavę pradinukai sunegaluoja, ji sakė girdinti pirmą kartą.

„Apsinuodijimas – baisus dalykas. Jeigu vaikai suviduriuotų, prasidėtų tikrinimai”, – kalbėjo virėja.

Tik kas ir kaip tuos tikrintojus pakvies, jeigu dėl apsinuodijimų bėdoja tik mokinių motinos ir močiutės, kurios įsitikinę, kad visas problemas žino mokytojai?

„Jie gi nieko negali padaryti, jie – bejėgiai”, – samprotauja mokinių tėvai.

Bet pasirodo, kad pedagogai ne jėgų stokoja, o informacijos. Jų pačių nuo valgyklos maisto nepykina ir jie neviduriuoja. Gal mokytojams specialus viralas verdamas?

„Mokytojai valgo maistą, virtą tuose pačiuose puoduose kaip ir mokiniams”, – tikina valgyklos vyr. virėja.

Pietų nesuvalgo ne dėl maisto kokybės

Mokinių maitinimą „Aušros” mokykloje organizuoja biržiečio verslininko Edmundo Kazlausko įmonė. Maisto produktus mokyklos valgyklai tiekia, anot J. Ladygaitės, ta pati įmonė. Vyr. virėja tikino, kad produktai atvežami švieži, kokybiški. Tokių atvejų, kad abejotinos kokybės produktų valgykla nepriimtų, nebuvę.

Praėjusį trečiadienį, kada papietavę kai kurie pradinukai pasijuto prastai, buvo maitinama žirnių sriuba, kiaulienos maltiniais ir raudonųjų apelsinų gėrimu.

Nemokamą maitinimą „Aušroje” gauna 300 pradinukų. Vyr. virėja pripažino, kad daug nesuvalgyto maisto tenka išmesti. Tačiau ji to nesieja su maisto kokybe.

Nusiteikęs griežtai

Mokyklos direktorius L. Zdanavičius dėl pradinių klasių mokinių nemokamo maitinimo turi griežtą nuomonę. Toks sumanymas, anot jo, tai buvęs socialdemokratų Vyriausybės priešrinkiminis triukas. Direktorius mano, kad tai neleistinas valstybės lėšų švaistymas.

Ketvirtadienį mokyklos vadovas buvo griežtai nusiteikęs ir 1c klasės mokytojos Meilės Švedavičiūtės atžvilgiu. Būtent ji išleido iš mokyklos į namus negaluojančią pirmokę, apie tai nepranešusi nei jos seneliams, nei medikams. „Tai visiškas neatsakingumas”, – kaip kirviu nukirto L. Zdanavičius.

„Ant kilimėlio” į direktoriaus kabinetą iškviesta mokytoja M. Švedavičiūtė apgailestavo, kad išleido sergančią mergaitę į namus vieną, nepasiūliusi medicinos seselės paslaugų. Antrą savaitę šioje klasėje tedirbanti pedagogė kaltino tik save.

Daugiau sunegalavusių mokinių mokytoja sakė nepastebėjusi.

Kam atitenka vaikų maistui skirti pinigai?

Iš rajono mokyklų valgyklų plaukia signalai apie neįtikėtinai brangius maisto produktus. Iš kokių sandėlių jie įsigyjami, kartais esą neįmanoma nustatyti.

Savivaldybės administracijos direktorė Palmyra Prašmantinenė nepaneigė, kad turima duomenų, jog nemokamam moksleivių maitinimui skirtiems produktams bei iš jų gaminamiems patiekalams uždedami antkainiai kartais siekia net iki 200 procentų. Pavyzdžiui, kažkuriuose sandėliuose veršienos kilogramas „brangsta” iki 50 litų ir daugiau. Todėl vaikai gauna tik mažą dalį maisto, už kurį verslininkams moka valstybė.

Mokyklų administracijos nežino, kiek iš tikro kainuoja vaikams skirtas maistas, nes iš verslininkų nesugeba gauti dokumentų. Maitinimo paslaugos teikėjai mano, kad tai gali būti jų komercinė paslaptis ir ramiai daro pelną vaikų sąskaita.

Dėl šių priežasčių savivaldybės administracija siūlo surašyti dokumentus, kuriuos maitinimo įmonės privalo teikti mokykloms. Turint šiuos dokumentus būtų galima kontroliuoti, iš kur ir už kiek perkami produktai, už kuriuos apmoka valstybė. Svarbiausia, tada būtų aišku, ar gerą maistą, ar tik „verslininko procentus” gauna nemokamai maitinami moksleiviai.

Produktų įsigijimo ir patiekalų gamybos išlaidas patvirtinančius dokumentus verslininkai privalo teikti ir dabar, tačiau, kaip minėta, jie bando prisidengti komercinėmis paslaptimis, kurios slepia valstybės skiriamų lėšų panaudojimą.

Rajono vadovai iki šiol tokius dalykus toleravo, nenorėdami „nervinti” verslininkų. Savivaldybės administracijos Audito skyriaus darbuotojai mano, kad apskaitos dokumentų kontrolė būtina.

„Reikia turėti galimybę patikrinti, kokie produktai ir už kokią kainą nupirkti, pavyzdžiui, per mėnesį. Taip pat būtina žinoti, kiek kainavo patiekalo gamyba. Juk šias išlaidas apmoka valstybė”, – sako Audito skyriaus vedėja Gelmina Drevinskienė.

Ar rajono taryba pritars vaikus maitinančių verslininkų kontrolės priemonėms, paaiškės netrukus.



TAIP PAT SKAITYKITE