Pastebėta, kad dicholoroacetatas (DCA) gali būti naudojamas gydant retus vaikų medžiagų apykaitos sutrikimus. Albertos universiteto tyrėjų komanda paskelbė straipsnį žurnale „Cancer Cell”, kuriame teigia jau dabar galinti paskatinti vėžio ląstelių žūtį. Tačiau norint veiksmingai gydyti vėžį dar reikės atlikti daugiau tyrimų.
Vienas iš svarbiausių daugelio vėžio bruožų yra gebėjimas apgauti įprastą ląstelės žuvimo procesą. Mokslininkai daugiausia dėmesio skiria būtent šiam vėžio gebėjimui ir ieško būdų, galinčių „išjungti” vėžio sužadintą mechanizmą. Vienas iš tokių kandidatų yra jau keliolika metų žinomas, bet labai siauroje srityje taikomas DCA. Jo gebėjimas veikti mitochondrijas paskatino mokslininkus ieškoti būdų, kaip gydyti medžiagų apykaitos ligas.
Kol kas, neturėdami galutinių ir įtikinamų įrodymų, patvirtinančių minėtą teoriją, Albertos mokslininkai tiria mitochondrijų vaidmenį augliams plečiantis bei išliekant. Anot projekto vadovo, dr. Evangelo Michelakiso, vėžio atveju mitochondrija blogai funkcionuoja. Vadovas viliasi, kad DCA padės atkurti sutrikusią mitochondrijos funkciją ir taip mažins vėžio ląstelių išlikimo galimybes. Atlikus tyrimus su gyvūnais, paaiškėjo, kad vėžiniame audinyje atsidūrusi DCA ląstelė sustabdė vėžio augimą. Tačiau kol kas tokie tyrimai neatlikti žmonėms.
Daktaras E. Michelakis džiaugiasi, kad DCA teikia daug vilčių gydant įvairias vėžio formas. Nerimą kelia tai, kad DCA yra labai gerai žinoma nepatentuota medžiaga ir dėl to bus sunkiau pritraukti farmacines bendroves.