REXSAN

Peršalimas. Kada kreiptis į gydytoją?

Žmogaus organizmas turi savitą gynybinį mechanizmą – kvėpavimo takų gleivinėje yra antikūnų, tam tikrų baltymų, kurie priklauso imuninei sistemai ir saugo nuo užsikrėtimo mikrobais. Antikūnai geba atpažinti pakartotinai į organizmą patekusį sukėlėją. Tačiau peršalimo virusų išorės požymiai dažnai keičiasi, todėl imuninė sistema kiekvieną kartą jų neatpažįsta ir nesugeba reaguoti pakankamai greitai – liga susergama iš naujo. Žmonės, kurie stresuoja, rūko (tiek pasyviai, tiek aktyviai), serga astma ar kitomis lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis, yra labiau linkę į peršalimą, nes šie veiksniai silpnina imuninę sistemą. Tokiais atvejais ir liga dažnai persergama sunkiau. Pastebėta, kad suaugusieji peršalimu suserga vidutiniškai 2–3 kartus per metus, o vaikai 6–10 kartų.

Slogą lengva išsigydyti Sloguoti pradedame, kai nosies gleivinėje apsigyvena virusai. Dėl sukelto uždegimo gleivinė paburksta ir pradeda gaminti gausiai tekantį sekretą. Užsikemša nosis, atsiranda čiaudulys. Slogą sveikam suaugusiajam galima gydytis pačiam. Tačiau, jei sloga ilgai nepraeina arba sergama ligomis, kurios silpnina imuninę sistemą: lėtinėmis kvėpavimo takų ligomis (astma, chronišku bronchitu ir kt.), širdies ligomis, reikėtų apsilankyti pas gydytoją. Vandeningą slogą palengvina vaistai, kurie šalina nosies gleivinės paburkimą. Tačiau nosies purškalai ir lašai su minėtomis vaistinėmis medžiagomis skirti tik trumpalaikiam vartojimui – nebent gydytojas skyrė kitaip.

Be gydytojo – jokių antibiotikų! Nors dažnai kalbama ir rašoma, kad negalima antibiotikais gydyti peršalimo ligų, kad šie vaistai gali netgi pakenkti, žmonės ne visada paiso tokių įspėjimų. Gydosi patys, gydo savo vaikus. Peršalimas yra virusinė infekcija, o antibiotikai virusų nenaikina. Kai kurie tėvai teisinasi: gydą vaikus antibiotikais, norėdami išvengti komplikacijų. Štai kodėl visai be reikalo pasaulyje suvartojamos tonos antibiotikų. Iš tikrųjų antibiotikais reikia gydyti tik tuos peršalimo ligomis sergančius, kuriems išsivystė ne tik virusinė, bet ir bakterinė infekcija. Antibiotikai skiriami tada, kai vystosi pneumonija. Kada reikia kreiptis į gydytoją: • esant aukštai temperatūrai ar šaltkrėčiui, • jei labai pablogėjo savijauta, • jei peršalimo simptomai pasireiškė staigiai, • jei simptomai nepraeina per keletą dienų, • iš kvėpavimo takų išsiskiria žalsvos ar gelsvos spalvos sekretas, • skauda ausį, • atsirado rijimo sutrikimų bei smaugimo ar svetimkūnio jausmas gerklėje, • nėštumo metu, • jei sergate diabetu, širdies nepakankamumu, astma, • kai peršalimu suserga kūdikis, mažas vaikas ar senyvo amžiaus žmogus.



TAIP PAT SKAITYKITE