Biorythm

Pernai Lietuvoje diagnozuota 180 naujų ŽIV užsikrėtimo atvejų

Praėjusiais metais Lietuvoje diagnozuota 180 naujų žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) užsikrėtimo atvejų. Iš viso šiuo virusu nuo 1988-ųjų, kai užfiksuotas pirmasis ŽIV atvejis Lietuvoje, užsikrėtė 1581 žmonės.

Pernai naujų ŽIV atvejų užregistruota dvigubai daugiau nei 2008 metais. Tuomet medikai nustatė 95 naujus ŽIV atvejus, 2007-aisiais – 106, pranešė Kauno visuomenės sveikatos centras.

Iš viso AIDS diagnozuota 226 kartus, iš jų dėl AIDS mirė 84 asmenys. 2009 metais AIDS nustatyta 37 ŽIV infekcija užsikrėtusiems asmenims, 2008 metais – 55 asmenims. Dėl AIDS 2009 metais mirė 13 asmenų, 2008 metais – 14.

Pasaulyje, trečią gegužės sekmadienį, minima Tarptautinė mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena. Tai tarptautinė prevencijos ir solidarumo su užsikrėtusiais ŽIV infekcija ir sergančiais AIDS žmonėmis diena. Lietuva šią dieną mini nuo 1994 metų, pasaulyje mirusiųjų nuo AIDS atminimo diena minima jau nuo 1983-ųjų.

Remiantis Pasaulio sveikatos organizacijos (PSO) bei Jungtinių Tautų ŽIV/AIDS programos duomenimis, pasaulyje 2008 metais nuo AIDS mirė apie 2 mln. žmonių, iš jų apie 1,7 mln. suaugusiųjų ir apie 280 tūkst. vaikų iki 15 metų.

ŽIV infekcija 2008 metais naujai užsikrėtė apie 2,7 mln. žmonių.

Pasaulyje žmonių, gyvenančių su ŽIV infekcija, yra apie 33,4 mln., iš jų 15,7 mln. moterų ir 2,1 mln. vaikų iki 15 metų.

Didžiausi šios epidemijos mastai išlieka į pietus nuo Sacharos dykumos esančiose devyniose Afrikos šalyse, kuriose ŽIV paplitimo rodiklis tarp suaugusiųjų viršija 10 proc. 2008 metais čia gyveno 67 proc. visų ŽIV infekuotų žmonių, užregistruota 70 proc. visų mirties nuo AIDS atvejų.

2008 metais žmonių, gyvenančių su ŽIV infekcija, užregistruota 20 proc. daugiau nei 2000 metais, o ŽIV infekcijos paplitimo rodiklis pasaulyje apie keturis kartus didesnis palyginus su 1990 metais.

AIDS – žmogaus imunodeficito viruso (ŽIV) sukeltos ŽIV ligos paskutinė infekcijos stadija, kuriai būdingas imuniteto netekimas, lemiantis indikacines ligas, tai yra ligas, pagal kurias diagnozuojama AIDS, navikų atsiradimą, neurologinius pokyčius.

Virusą organizme galima aptikti po užsikrėtimo momento praėjus nuo 3-4 savaičių iki kelių mėnesių. Tokie žmonės vadinami infekuotais ŽIV. Užsikrėtus ŽIV infekcija, AIDS ligos požymiai pasireiškia po 5-10 metų, priklausomai nuo imuniteto stiprumo. Infekcijos šaltinis – žmogus, užsikrėtęs ŽIV. Žmogaus imunodeficito virusu galima užsikrėsti: lytiniu keliu, per kraują, iš motinos – vaikui.

Pasaulyje neužregistruotas nė vienas pasveikimo nuo AIDS atvejis, nėra profilaktinės vakcinos, nesusiformuoja imunitetas, tam tikrą laiką neįmanoma diagnozuoti šios klastingos infekcijos, nėra tik šiai ligai būdingų klinikinių simptomų, tai sudėtinga užsikrėtusio asmens ir jo artimųjų problema.

Svarbūs veiksniai, padedantis išvengti užsikrėtimo ŽIV virusu yra: saugus lytinis elgesys, švirkščiamųjų narkotikų nevartojimas, saugus medicininių bei grožio procedūrų atlikimas, apsaugos priemonių naudojimas, kontaktuojant su krauju ar kitais organizmo skysčiais, kraujo bei organų donorų tyrimas dėl ŽIV, nėščiųjų ištyrimas dėl ŽIV.



TAIP PAT SKAITYKITE