Sebamed

„Pelėdoms” košmarai sapnuojasi dažniau nei „vyturiams”

Naujas mokslinis tyrimas teigia, kad ilgai vakarais užsisėdintys žmonės labiau rizikuoją naktį praleisti, sapnuodami košmarus.

„Šis preliminarus mokslinis tyrimas labai įdomus, tačiau reikia tolimesnių tyrimų”, – teigia Jessica Payne, Notre Dame universiteto mokslininkė.

Ankstesni tyrimai rodo, kad apie 80 proc. suaugusiųjų per metus susapnuoja bent vieną košmarą. 5 proc. gyventojus trikdančius sapnus patiria dažniau nei kartą per mėnesį. Naujo tyrimo metu buvo stebimi 264 universiteto studentai, kurių buvo klausta apie miegojimo įpročius ir košmarų dažnį, rašoma livescience.com.

Turkijos Yuzuncu Yil universiteto mokslininkai tyrime naudojo „Van Dream Anxiety” skalę, kad pagal ją būtų nustatytas sapnų emocinis stipris. Tyrimo dalyviai savo sapnus turėjo įvertinti balais nuo 1 iki 4.

Žmonių, kurie save apibūdino kaip „pelėdos”, sapnų surinktas balų skaičius buvo 2,10 (4 balai – baisiausias košmaras), tuo metu „vyturiai” sapnus įvertino vidutiniškai – 1,23 balams.Mokslininkai žavisi atrasta idėja, kad žmogaus gyvenimo ritmas gali turėti įtakos košmarų sapnavimui.

Kodėl „pelėdos” sapnuoja daugiau košmarų dar nepaaiškinta. Svarstoma, ar tam įtakos negali turėti tai, jog vėliau einantys miegoti žmonės dažniau gyvena streso kupiną gyvenimą ir kenčia nuo nuotaikų svyravimo (depresijos, miego sutrikimų).

Taip pat ankstesniuose tyrimuose nustatyta, kad „pelėdos” dažniau prisimena savo sapnus nei „vyturiai”. Swansea universiteto mokslininkai teigia, kad „pelėdų” košmarai gali būti paaiškinti tuo, kad jie daugiau miega savaitgaliais. Kadangi „pelėdos” miegoti eina vėlai, per darbo savaitę susidaro „miego deficitas”, kurį bandoma pašalinti savaitgalio metu. Tuo metu „pelėda” patiria daugiau „REM” (greitas akių judėjimas) miego, kurio metu aktyviau veikia smegenys ir sapnuojami gyvi sapnai.

Mokslinio tyrimo rezultatai kritikuojami dėl to, kad dalyviai patys nusprendė, ar jie yra „pelėdos” ar „vyturiai”. Gali būti, kad kai kurie dalyviai, apibūdinę save kaip „pelėdos”, iš tikrųjų yra anksti besikeliantys asmenys, tačiau naktinėti juos priverčia gyvenimas.


Diena.lt

TAIP PAT SKAITYKITE