Ryte iš užmiesčio važiuojant į centrą virš Vilniaus centro tvyrantys teršalai matosi plika akimi. Šią savaitę didžiuosiuose Lietuvos miestuose – Vilniuje ir Kaune – buvo fiksuojami ypač dideli oro užterštumo kietosiomis dalelėmis lygiai. To pasekmė – chroniška miestiečių sloga, kosulys ir kiti, dar rimtesni negalavimai.
Miestuose – rekordiška tarša
Aplinkos apsaugos agentūra šiomis dienomis fiksuoja didelį oro užterštumą kietosiomis dalelėmis. Fiksuoti duomenys jau nuo savaitės pradžios viršijo sveikatai nepavojingą ribą.
Pagal prognozuojamą trečiadienio oro užterštumo lygio indeksą, blogiausia oro kokybė yra Vilniuje ir Kaune – didžiuosiuose, daugiausiai transporto bei gyventojų turinčiuose miestuose.
Esant tokiam užterštumui rekomenduojama kuo mažiau būti atvirame ore, būnant patalpose neatidaryti langų, o pajutus sveikatos sutrikimus, kreiptis į gydytoją, perspėjo Aplinkos apsaugos agentūra.
Didžiųjų miestų gyventojai jau spėjo pajusti šio reiškinio padarinius. Net ir anksčiau alergijomis nesiskundusius miestiečius pradėjo kankinti užgulta nosis, alerginė sloga. Viena to priežasčių gali būti ir užterštumas, – Zebrai.lt patvirtino gydytoja pulmonologė.
Sunkiųjų dalelių taršos pavojai
Padidėjus aplinkos ore kietųjų dalelių koncentracijai, pastebimi ūminiai sveikatos sutrikimai: dirginami viršutiniai kvėpavimo takai – peršti nosį, gerklę, atsiranda kosulys ir pasunkėjęs kvėpavimas. Be to, kietosios dalelės gali sukelti lėtinius apsinuodijimus, alergines organizmo reakcijas, praneša svetainė sveikaszmogus.lt.
„Pirmiausia tokia tarša veikia plaučius, kietosios dalelės ore dirgina kvėpavimo takus, gali sukelti kosulį. Kankinti gali įvairūs simptomai, pradedant nuo nosies perštėjimo – organizmas ginasi pats savaime. Kai gleivinė pažeista ir infekcija gali lengviau prikibti – ypač tiems žmonėms, kurie serga lėtine obstrukcine plaučių liga. O kiekvienas paūmėjimas visada blogina bendrą plaučių būklę”, – pasakojo gydytoja pulmonologė Živilė Kuzmienė.
Nesaugūs – ne tik plaučiai
Sunkieji metalai pavojingiausi, kai smulkios jų dalelės įkvepiamos į plaučius. Kvėpavimas tokiu oru gali paveikti širdį, inkstus, kepenis, plaučius ir net centrinę nervų sistemą. Paprastai pasitaikantys apsinuodijimo simptomai yra tokie: krūtinės ir galvos skausmai, kosėjimas, sunkumas kvėpuojant, drebulys arba karščiavimas.
Tarp vilniečių pasigirdo ir skundų galvos skausmais, svaigimu. „Tai gali būti susiję su apsinuodijimu kietosiomis dalelėmis, – pritarė gydytoja, – tačiau galvos svaigimas šiuo atveju nėra labai realus padarinys. Nebent tai būtų susiję hiperventiliacija (padažnėjęs paviršinis kvėpavimas – red. past.).”
Pavojingas ir odos kontaktas su kai kuriomis metalo dalelėmis ar garais. Sąlytis gali sukelti odos sudirgimus ir net žaizdas. Todėl atėjus iš lauko, prieš valgant, geriant, rūkant ar net dažantis būtina kruopščiai nusiplauti rankas, naudojant muilu.
Netrukus nešiosime kaukes?
Praeitą savaitę Vilniaus senamiestyje galima buvo pamatyti tokį reginį – po miestą ramiai sau vaikštinėjo vaikinas ir mergina. Pastaroji veidą buvo užsidengusi popierine kauke. Ar tikėtina, kad toks vaizdelis – mūsų ateities pranašystė?
„Šį pasirinkimą reikia pamatuoti, pasverti. Aiškų, rizikos grupėms – žmonėms, sergantiems lėtinėmis plaučių ligomis, ilgai būnant lauke, gal ir vertėtų naudoti kaukes.”
Telieka laukti lietaus, užsimena Ž. Kuzmienė. Jis išvalo orą – nusodina ne tik teršalus bei kietąsias daleles, bet ir žiedadulkes, pavasarį kankinančias ne vieną alergijomis sergantį gyventoją.