REXSAN

Pasaulinė tuberkuliozės diena: NVO padeda kovoti su tuberkulioze

Tuberkuliozės ir ŽIV kalėjimuose programos direktorius Lilianas Severinas

Užkirsti kelią tuberkuliozei (TB) yra įmanoma, o dėl prieš 50 metų išrastų vaistų šią ligą galima ir išgydyti. Tačiau net ir šiandien kas valandą tuberkulioze Europoje užsikrečia 49 žmonės, o 7 miršta.

Priežastys, dėl kurių Europos šalys tebėra nepajėgios pažaboti tuberkuliozės, yra gerai žinomos: didėjantis atsparumas vaistams nuo tuberkuliozės, jos paplitimas pažeidžiamuose visuomenės sluoksniuose, staigus tuo pačius metu ŽIV ir tuberkulioze užsikrėtusių žmonių skaičiaus padidėjimas ir t. t.

Labai svarbų vaidmenį kovojant su tuberkulioze atlieka NVO. Jos padeda gydyti ligonius ir rūpinasi, kad tuberkuliozė būtų visiems laikams galutinai išnaikinta. NVO palaiko glaudžius ryšius su įvairių lygmenų veikėjais – vyriausybėmis, medicinos pasaulio atstovais, rizikos grupėmis – ir turi vertingos praktinės patirties.

Mūsų organizacija kuria ir įgyvendina socialinės paramos projektus žmonėms, sergantiems daugeliui vaistų atsparia tuberkuliozės forma. Pastaruoju metu aktyviai darbavomės Moldovoje – šalyje, išgyvenusioje stiprų socialinį šoką po Sovietų Sąjungos žlugimo. NVO „Carlux” tęsia 1999 m. su Liuksemburgo „Caritas” finansine parama pradėtos įgyvendinti Tuberkuliozės ir ŽIV kalėjimuose programos veiklą. Mūsų tikslas – sumažinti TB ir ŽIV infekcijų bei mirties atvejų nuo jų skaičių įgyvendinant paramos priemones, stiprinant pilietinių ir bausmės atlikimo įstaigų pajėgumus ir jose gerinant gydymo sąlygas.

Mūsų darbas ir indėlis kovojant su tuberkulioze 2009 m. buvo įvertintas Europos Komisijos, Europos ligų prevencijos ir kontrolės centro bei Pasaulio sveikatos organizacijos Europos padalinio NVO už kovą su tuberkulioze skiriamu apdovanojimu.

Šiuo apdovanojimu džiaugiamės ne tik asmeniškai, bet ir dėl to, kad juo buvo pripažinta nevyriausybinių organizacijų svarba kovojant su tuberkulioze. Šių organizacijų darbo pripažinimas ir rėmimas yra labai svarbus siekiant galutinai sustabdyti kelią tuberkuliozei.

 Sveikatos ministerija

TAIP PAT SKAITYKITE