Gudručio vaistinė

Pasaulinė širdies diena: gyvensenos įpročiai, kurių privalo imtis visi, norintys išvengti insulto ar miokardito

Pasaulio sveikatos organizacijos duomenimis, kiekvienais metais pasaulyje dėl širdies ir kraujagyslių ligų miršta apie 17 mln. Skaičiuojama, kad Lietuvoje nuo širdies ir kraujagyslių ligų (ŠKL) miršta net kas antras žmogus. Šį sekmadienį, bus minima Pasaulinė širdies diena (rugsėjo 29 d. ), vaistininkai pabrėžia, kad negailestingus ŠKL skaičius būtų galima sumažinti ne tik pakeitus gyvensenos įpročius, bet ir atsižvelgiant į specialistų rekomendacijas kaip vartoti vaistus nuo šių ligų, nes juos vartojant ypač svarbus suderinamumas su kitais vaistais, maisto papildais ir maistu.

„Širdies ir kraujagyslių ligos tikrai neišsivysto per dieną, todėl užsiimti sveika gyvensena, žalingų rizikos faktorių prevencija reikia pradėti dar jaunystėje. Šiurpinanti širdies ir kraujagyslių ligų statistika visame pasaulyje byloja apie tai, kad vis dar per mažai dėmesio kreipiame į savo sveikatą ir ligų profilaktiką. Tyrimai rodo, kad širdies ir kraujagyslių sutrikimų būtų galima išvengti pradėjus nuo paprastų dalyku: pakeitus gyvenseną, metus rūkyti, sumažinus druskos kiekį maiste, vartojant daugiau vaisių ir daržovių, reguliariai sportuojant, sumažinus alkoholio vartojimą. Deja, bet net kas ketvirtas suaugęs žmogus visame pasaulyje nepakankamai užsiima aktyvia fizine veikla, o ką jau kalbėti apie mitybą ir šiandieninio gyvenimo tempo padarinius“, – sako „Gintarinės vaistinės“ vaistininkė Viltė Radzevičiūtė.

Anot jos, dažnai žmonės nuvertina ir retai susimąsto apie svarbų širdies ir kraujagyslių ligų faktorių – stresą.

„Nuolatinis, intensyvus stresas, rodos, jau tapo šiuolaikinių žmonių kasdieniu palydovu. Tačiau pastovus stresas kelia širdies susitraukimų dažnį ir arterinį kraujospūdį bei didina „blogojo“ cholesterolio kiekį kraujyje. Užsiimant lengva mankšta, joga ar ėjimu galima nušauti du zuikius vienu šūviu – tai ir sportas, ir streso valdymas“, – sako vaistininkė.

V. Radzevičiūtės teigimu, taip pat rekomenduojama vartoti kofermentą Q10, kuris organizme veikia kaip stiprus antioksidantas, lėtinantis ląstelių senėjimą ir skatinantis jų atsinaujinimą. Svarbu organizme mažinti trigliceridų kiekį, vartojant Omega 3 rūgščių žuvų taukus. Diskomfortas širdies plote galimas ir dėl per mažo magnio ir kalio kiekio organizme, ypač vasarą, kuomet netenkame jų gausiai prakaituodami.

Ne visi vaistai dera tarpusavyje

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkė pasakoja dažnai susidurianti su situacijomis, kai užėję į vaistinę pacientai skundžiasi maudimu, dūrimu širdies plote, dusuliu ir patys sau nustato diagnozę bei imasi savigydos.

„Žmonės kreipiasi į vaistines dėl pačių įvairiausių nusiskundimų, kurie galimai yra susiję su širdies ligomis, tačiau be gydytojų rekomendacijų įsigyti ir saujomis vartojami vaistai nepadės. Vartojant vaistus nuo širdies ir kraujagyslių ligų, svarbu atkreipti dėmesį į jų suderinamumą su kitais vaistais, nes kai kurios kombinacijos gali būti ypač pavojingos sveikatai. Pavyzdžiui, gydant širdies ir kraujagyslių ligas dažniausiai skiriamas ne vienas vaistinis preparatas, o jeigu dar papildomai geriami vaistai kitoms ligoms gydyti, tuomet reiktų sunerimti. Su vaistais, skirtais širdies ir kraujagyslių ligoms gydyti, taip pat reaguoja ir dažnai perkami priešuždegiminiai vaistai“, – pažymėjo V. Radzevičiūtė.

Taip pat, anot jos, svarbu nevartoti česnako, nakvišų aliejaus, ginkmedžio papildų su kraują skystinančiais vaistais, nes didėja kraujavimo tikimybė. Svarbu atkreipti dėmesį ir į ženšenį, saldymedį, kurie gali padidinti kraujospūdį, todėl jų turėtų vengti žmonės, turintys problemų su kraujospūdžiu.

Svarbu laiku kreiptis pas specialistus

„Gintarinės vaistinės“ vaistininkės teigimu, visos pirminės priežiūros įstaigos gali aptikti padidėjusią širdies priepuolio, insulto, širdies nepakankamumo ir kitų komplikacijų riziką.

„Svarbiausi požymiai, kurių nereiktų ignoruoti, tai skausmas krūtinėje, kurį lydi galvos svaigimas, pykinimas, dusulys, širdies permušimai, kojų tinimas, šaltas prakaitas. Jeigu tokie vienas ar keli simptomai pasikartoja, jų ignoruoti negalima – reikia kreiptis į gydytoją. Pirmosios valandos nuo skausmo pradžios yra labai svarbios, nes kreipiantis ne vėliau kaip per 12 val. galima sumažinti mirties ir invalidumo tikimybę“, – pabrėžė V. Radzevičiūtė.

 

TAIP PAT SKAITYKITE