Praėjusią savaitę Pasvalio ligoninėje lankėsi „Šiaurės rytai”. Pirmasis įspūdis – šios ligoninės Akušerijos-ginekologijos skyriuje nestinga ne tik modernios aparatūros, bet ir dėmesio bei žmogiškosios šilumos.
„Mes ne dievai, bet mes pasiruošę padėti”, – sako medikai, šalia kurių pasaulį išvysta ir mažieji biržiečiai. Pasvalio medikai įsitikinę, kad jų darbe visų svarbiausios yra gydytojų ir akušerių išmintingos galvos ir rūpestingos rankos.
Pacienčių laukia ir dieną, ir naktį
Vos pravėrus Pasvalio ligoninės duris, ateinantįjį pasitinka graži aplinka ir medikų dėmesys. „Kur jus palydėti?” – klausia besišypsanti seselė. Ir greitai su pacientu ligoninės koridoriais nuskuba į reikiamą kabinetą.
„Sąlygos pas mus tikrai geros, vienos geriausių Lietuvoje”, – tikina vyriausiasis ligoninės gydytojas Rolandas Rastauskas. Ir čia pat pasidžiaugia į gydymo įstaigą atvykstančiais biržiečiais. Paskutiniu metu jų pagausėjo. Biržų ligoninėje uždarius gimdymo skyrių, vaikučių besilaukiančios mamos vis dažniau beldžiasi į Pasvalio ligoninės duris.
Medikai užtikrina – prireikus skubios pagalbos, į ligoninę galima važiuoti be jokio vietinių gydytojų siuntimo nors ir vidurnaktį. Budinti akušerė atvers duris – būtinoji pagalba bus suteikta.
Gydytojas Rolandas Rastauskas pastebi, jog į 2000 metais atidarytą Akušerijos – ginekologijos skyrių investuota labai daug. Bet investicijos, pasak mediko, atsiperka. Pasvalyje kasmet pasaulį išvysta apie tris šimtus kūdikių. Daugiau kaip trečdalis jų mamyčių atvažiuoja iš kitų rajonų – Pakruojo, Kupiškio, Panevėžio, Joniškio, net Vilniaus. Jų būrį dabar papildys ir biržietės.
Vieną parą Pasvalyje gimė net devyni kūdikiai. Jų įamžinti nuotraukose skubėjo pats vyriausiasis gydytojas R. Rastauskas.
Skyriuje – moderni aparatūra ir šiuolaikiškos buitinės sąlygos
Gydytojai teigia, kad akušerija yra tarsi buvimas šalia bombos. Pavojų daug, atsakomybė didžiulė. Kad grėsmių būtų kuo mažiau, pasvališkiai pagalvojo ne tik apie ištiesti pagalbos ranką pasiruošusį puikų medicinos personalą, bet ir apie šiuolaikinius standartus atitinkančią įrangą.
Vyresnioji akušerė Aldona Variakojienė, turinti beveik trisdešimties metų darbo stažą, pastebi, kad kai kuriose palatose stengiamasi sukurti namų aplinką – jos aprūpintos net puikia buitine technika, televizoriais ir t.t.
Iš Biržų kilusi akušerė mielai atveria skyriaus kabinetų bei palatų duris. Ji kviečia pasidairyti po patalpas nuo pat durų, kur pacientes sutinka budinti akušerė. Iš jos būsimosios mamos patenka į skyriuje budinčio gydytojo rankas.
Vėliau pacientės kviečiamos į apžiūros kabinetą, kuriame įvertinami vaisiaus širdies tonai (atliekama vaisiaus kardiotokograma), kiti tyrimai. Šalia – pagalbinis kambarys, moderniai įrengtas dušas. Visur tviska ypatinga tvarka ir švara.
Akušerė laiptais lydi į antrąjį aukštą. Jei būsimai mamai dar nereikia gimdyti, jai pasiūloma dvivietė palata, kurioje naktį atvykus galima palaukti ryto.
Yra mokamų palatų
Gimdyvėms skyriuje paruoštos ir kitos palatos. Yra čia jauki vienutė, dažnai suteikiama po operacijų. Ir dvivietės mokamos palatos, sumaniai padalytos į dvi dalis. Kiekvienoje pusėje motinos lova ir kūdikio lovelė. Prie kiekvienos palatos yra dušo kabina, prie kiekvienos lovos – praustuvas.
Mamytėms po ranka specialus signalizacijos pultelis, kurį spustelėti galima nepakilus iš lovos. Aldonai Variakojienei, pademonstravus šią įrangą, bematant prie palatos durų pasigirsta akušerės žingsniai.
Jei šeima nori, gali likti kartu su gimdyve. Namų šiluma dvelkiančioje patalpoje jų laukia dailiai paklota dvivietė lova, papuošta vaiko lovytė. Galima įsijungti televizorių, naudotis mikrobangų krosnele, maisto produktus pasidėti į šaldytuvą. Spintelėje pakankamai indų. Porai įsikurti vienai parai tokioje palatoje kainuoja 50 litų. Paprastai ligoninėje praleidžiamos dvi paros.
Pasak medikų, jei nėra labai daug gimdyvių, šeima gali apsigyventi ir dvivietėje palatoje, kur pakankamai daug patogumų, o mokestis – tik 30 litų už parą.
Komforto stokos tvirtina nejaučiančios ir tos moterys, kurios į ligoninę atvyksta vienos. Nemokamose palatose irgi jauku.
„Čia nuostabu”, – tvirtino kalbintos kupiškėnės. Jos džiaugėsi, kad savo mažylių sulaukė puikiai įrengtose gimdyklose, kad buvo apgaubtos medikų rūpesčiu.
Pasiruošę netikėtumams
Vyr. akušerė Aldona Variakojienė sako, jog Pasvalio ligoninėje yra dvi gimdyklos, kuriose įrengtas modernus gimdymo stalas ir visa medicininė aparatūra, reikalinga motinai. Šiuolaikiški prietaisai fiksuoja vaisiaus širdies tonus ir gimdymo intensyvumą.
Medikai sako esantys visada pasiruošę įvairiems netikėtumams, gimdymo komplikacijoms. Tam yra motinos ir naujagimio gaivinimui reikalinga įranga. Kitoje gimdymo patalpos pusėje – aparatūra kūdikiui. Šalia – masažo vonia motinai. Vanduo sumažina įtampą, ramina ir atpalaiduoja. Paprastai moterys labai džiaugiasi prie kūno prisitaikančiu sėdmaišiu ir specialiu kamuoliu.
Prireikus Cezario pjūvio, pacientėms visada paruošta operacinė ir reanimacijos palata.
Savo kūdikį pasitikti gali ir tėvelis. Už šią galimybę jis turi sumokėti 10 litų.
Vaikų slaugytoja Rita Mitrienė rodo naujagimių kambarį, kuriame guldomi nuolat stebimi mažyliai. Čia ir modernus kūdikio vystymo staliukas bei šildymo lempa. Skyriaus medikai labai džiaugiasi šildoma lovele, vadinama mamos pilveliu.
Budintis gydytojas Grigorijus Amitinas skuba pridurti, jog 2000 metais duris atvėręs modernus Akušerijos – ginekologijos skyrius – didelis Seimo nario Antano Matulo nuopelnas. „Jis daug padėjo Pasvalio ligoninei ir paprastiems žmonėms”, – sako medikas. Jam pritaria visi šalia esantys.
„Jaučiame atsakomybę”
Akušerijos – ginekologijos skyriaus vedėjas Aurelijus Umantas sako, jog pacientės į ligoninę gali atvažiuoti gerokai prieš gimdymą – pasižiūrėti, pasikalbėti, pasitarti, pasikonsultuoti. „Paslapčių nėra. Viską parodysime”, – kalba medikas, tikindamas, jog Pasvalio ligoninėje pacientas niekada nebus paliktas be pagalbos. „Mes branginame savo gimdyves. Jaučiame atsakomybę už visas pacientes”, – sako vedėjas. Ir priduria, jog daroma viskas, kas įmanoma, kas duota žmogui, nešiojančiam gydytojo vardą. Kalbėdamas apie modernią aparatūrą, kurios ligoninėje tikrai nestinga, gydytojas tvirtina: „Didžiausia aparatūra yra mūsų galvos, mūsų smegenys ir rankos”.
Ką reikia gimdyvėms atsivežti į ligoninę? Žinoma, vertėtų nepamiršti naujagimio paketo. Bet svarbiausia, pasak gydytojo, namuose nepalikti geros nuotaikos. Ir vaistais apsikrauti nevertėtų.
Pasak vedėjo, medikamentų ligoninėje pakanka. O jei ko ypatingo prireiktų, ir Pasvalyje yra vaistinių…
Viena iš Biržų ligoninės Akušerinio skyriaus uždarymo priežasčių buvo gydytojo neonatologo neturėjimas. A. Umantas teigia, jog Pasvalyje šis specialistas tikrai yra, o prireikus sudėtingesnės pagalbos, pasvališkiai medikai palaiko ryšį su Panevėžio neonatologais. Iš ten gali atvykti reanimobilis ir gimdyvę su vaikeliu išsivežti į Panevėžį.
„Mes – ne dievai, mes – tik medikai, tik žmonės. Bet mes galime padėti”, – sako A. Umantas, baigdamas pokalbį, kai išgirsta kvietimą operuoti. Skubėdamas spėja pridurti, jog po įvairiausių sunkumų visada ateina laisvės ir džiugesio banga, kuri nuplauna rūpesčius. Tvirtindamas, jog būsimos mamos gali medikams skambinti net naktį, ant lapelio brūkšteli savo mobiliojo telefono numerį…