Nuo rugsėjo 1-osios visi kontraceptikai bus parduodami tik su receptu, tad lankytis pas gydytoją teks kas mėnesį. Anot Vilniaus gimdymo namų Patalogijos skyriaus vedėjos, gydytoja akušerės-ginekologės Mildos Jaržemskienės, vaistą išrašyti pusmečiui ar metams draudžia įstatymas. „Jokių nurodymų dėl to negavome, juk receptas galioja mėnesį. Galbūt vėliau mums bus leista išrašyti kontraceptikus keliems mėnesiams. Kol kas tik yra gautas nurodymas nuo rugsėjo šių vaistų neparduoti be recepto”, – sakė gydytoja, anot kurios, konsultacija dėl to, kokius kontraceptikus vartoti, būtina.
„Kad ir kaip būtų, kontraceptikai nėra toks jau nekaltas vaistas ir juo piktnaudžiauti negalima. Pas mus įprasta kontraceptikus pirkti pagal draugių ar pažįstamų patarimus, su gydytojais niekas nesitaria. Juk nėra vaisto, kuris tiktų kiekvienai – jų hormoninė sudėtis skirtinga, skiriasi ir moterų amžius, organizmo savybės”, – tikino M. Jaržemskienė. Pasak jos, užsienyje kontraceptikus įsigyti galima tik su tos šalies receptu.
Kils problemų
Gydytoja baiminasi, jog moterims iškils problemų dėl apsilankymo pas ginekologą – juk poliklinikose apžiūrai didesniuose miestuose reikia prisiregistruoti prieš mėnesį, o pinigų privačiai apžiūrai turi ne kiekviena.
„Taip, tai jau kita problema, nes pas gydytoją sunku patekti būtent tada, kai reikia. Tačiau moterys, planuojančios šeimą, žino, kada reikės naujų tablečių, ir tai nėra skubios pagalbos vaistas, kurį reikia įsigyti tuoj pat”, – įsitikinusi ginekologė.
Be recepto
Kalbėdama apie skubiąją kontracepciją, dar vadinamą kitos dienos piliule, M. Jaržemskienė išreiškė kitą nuomonę: „Šios tabletės turėtų būti parduodamos be recepto, tačiau mes kol kas negavo nurodymų, kaip elgtis. Juk taip skubi kontracepcija, todėl turėtų būti parduodama tada, kada reikia, – teigė pašnekovė, bet pridūrė, jog tai turi ir minusų. – Vienos nuomonės, ar juos parduoti su receptu, ar be, dar nėra, nes jų vartojimas turi niuansų – jaunos merginos jais piktnaudžiauja, vartoja keliskart per mėnesį, o tai gali sukelti kraujavimą ar dar rimtesnių komplikacijų. Išprievartavimo atveju medicinos įstaigos duoda vaistų ar bent jau išrašo receptą – laimė, ši problema išspręsta”, – tikino M. Jaržemskienė.
Galima tikėtis, jos paskutinėmis rugpjūčio dienomis vaistinėse bus anšlagas – prieš karą žmonės užsipirkdavo kruopų, o dabar, matyt, reikėtų užsipirkti kontraceptinių tablečių.