Seimas pradėjo svarstyti Nacionalinio vėžio instituto įstatymo projektą, kuriuo siūloma iki šių metų spalio 31 d. įsteigti valstybinį mokslinių tyrimų institutą – Nacionalinį vėžio institutą.
Pasak projektą pateikusios Seimo narės Dangutės Mikutienės, reorganizavus Vilniaus universiteto Onkologijos institutą į valstybinį mokslinių tyrimų institutą – Nacionalinį vėžio institutą – būtų užtikrinta praktikos, mokslo ir studijų vienovė, aukštos kokybės gydymo paslaugų teikimas ir moderniųjų technologijų prieinamumas onkologiniams pacientams.
Tikimasi, kad įsteigus Nacionalinį vėžio institutą bus užtikrinta aukščiausio lygio pacientų sveikatos apsauga, besiremianti naujausiais pasiekimais kovos su vėžinėmis ligomis srityje.
Pagal projektą, Nacionalinis vėžio institutas spręstų sveikatos apsaugai, šalies ūkiui svarbius klausimus, bendradarbiaudamas su verslo, valdžios ir visuomenės atstovais, teiktų mokslinę, medicininę, metodinę, konsultacinę ir kitokią pagalbą onkologijos klausimais, skleistų visuomenėje mokslo žinias ir diegtų jas į švietimą.
Toks institutas keltų gydytojų ir slaugos specialistų kvalifikaciją, rengtų onkologinės chemoterapijos ir radioterapijos specialistus, sudarytų sąlygas rengti gretutinių specialybių rezidentus, rengtų mokslo daktarus, turinčius ne tik onkologijos, bet ir gretimų šakų (molekulinės biologijos, genetikos, medicininės fizikos ir kt.) teorinių žinių bei gebančius atlikti šiandieninio lygio mokslo tiriamuosius darbus, pritaikyti gautus rezultatus gydant sergančiuosius piktybiniais navikais.
Įstatymo projekte pažymima, kad pastaruoju metu piktybiniai navikai yra viena iš svarbiausių medicinos problemų Lietuvoje – kasmet diagnozuojama apie 18 tūkst. naujų susirgimų onkologinėmis ligomis, o mirtingumo ir sergamumo santykis yra vienas didžiausių Europoje.
Už Nacionalinio vėžio instituto įstatymo projektą ir jį lydintį Mokslo ir studijų įstatymo 93 straipsnio papildymo projektą po pateikimo balsavo 71 Seimo narys, prieš balsavo vienas parlamentaras, susilaikė 19.
Pritarus projektams po pateikimo, toliau jie bus svarstomi pagrindiniu paskirtame Sveikatos reikalų komitete, papildomu – Švietimo, mokslo ir kultūros komitete. Preliminariais duomenimis, svarstymo Seimo posėdyje data – birželio 7 d.