Ditel

Panevėžio VSC apie Pasaulinę tuberkuliozės dieną

Visame pasaulyje, taip pat ir Lietuvoje, kovo 24-ąją minima Pasaulinė tuberkuliozės diena. Panevėžio visuomenės sveikatos centro duomenimis, 2012 m. Panevėžio apskrityje sergamumas tuberkulioze siekė 4,2 atvejo/10 000 gyventojų ir viršijo Lietuvos rodiklius 1,3 karto (3,26 atvejo/10 000 gyventojų). Didžiausias sergamumas tuberkulioze praėjusiais metais registruotas Pasvalio rajone (7,2 atvejo/10 000 gyventojų), mažiausias – Rokiškio rajone (2,7 atvejo/10 000 gyventojų).

Tuberkuliozė yra grėsminga infekcinė liga, kurią sukelia oro lašeliniu būdu plintanti tuberkuliozės mikobakterija. Pagrindinis infekcijos šaltinis yra atvira plaučių tuberkulioze sergantis žmogus. Tuberkuliozės mikobakterija gali pažeisti bet kurį organą ir sukelti jo pakenkimą, tačiau dažniausiai plaučius. Ligai būdingas ilgai trunkantis kosulys, skrepliavimas, karščiavimas, prakaitavimas naktimis, svorio kritimas ir nuovargis. Kartais atsikosėjus skrepliuose gali būti kraujo.
Žmogaus organizmo atsparumą tuberkuliozės sukėlėjams silpnina netinkama mityba, nesaikingas alkoholio vartojimas, rūkymas, pervargimas, neigiamos emocijos, lėtinės plaučių, skrandžio ligos, cukrinis diabetas, taip pat netinkama asmens ir aplinkos higiena.
Centro specialistai primena, kad mažinant tuberkuliozės paplitimą labai svarbu yra anksti įtarti ir nustatyti tuberkuliozę. Savo aplinkoje įtarus galimus susirgimus tuberkulioze, turėtumėte nedelsiant kreiptis į savo šeimos gydytoją ir profilaktiškai pasitikrinti sveikatą dėl tuberkuliozės. Ne mažiau svarbu yra naujų tuberkuliozės atvejų savalaikis išgydymas, galintis sumažinti atsparios tuberkuliozės paplitimą. Siekiant apsaugoti vaikus nuo sunkių tuberkuliozės formų, pagal Lietuvos Respublikos vaikų profilaktinių skiepijimų kalendorių (Žin., 2008, Nr. 1-27), kūdikiai nuo tuberkuliozės skiepijami 2 – 3 parą po gimimo. Vadovaujantis Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymu Nr. 399 „Dėl tuberkulino mėginių atlikimo“ (Žin., 2002, Nr.80-3467),  asmens sveikatos priežiūros įstaigose kiekvienais metais tuberkulino mėginiai turi būti atliekami 7 metų amžiaus ir nurodytų rizikos grupių vaikams. Taip pat profilaktiškai pasitikrinti sveikatą dėl tuberkuliozės galima atlikus krūtinės ląstos rentgenologinį tyrimą. Sergantiems atvira tuberkulioze ir atsisakantiems gydytis asmenims gali būti taikomas priverstinis gydymas. Tai reglamentuoja Lietuvos Respublikos Sveikatos apsaugos ministro įsakymas Nr. 258 „Dėl ligonių, asmenų, įtariamų, kad serga užkrečiamosiomis ligomis, turėjusių sąlytį, ir sukėlėjų nešiotojų būtinojo hospitalizavimo ir (ar) būtinojo izoliavimo organizavimo tvarkos patvirtinimo“ (Žin., 2002, Nr.58-2362).
Daugiau informacijos apie Pasaulinę tuberkuliozės dieną rasite Pasaulio sveikatos organizacijos svetainėje, adresu http://www.who.int/en/.
Daugiau informacijos Jums pateiks Panevėžio visuomenės sveikatos centro Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės skyriaus vedėja Dovilė Brajinskienė, tel. (8 45) 596 170, el. paštas: dovile.brajinskiene@paneveziovsc.sam.lt
Panevėžio visuomenės sveikatos centro Darbo organizavimo skyriaus vyriausioji specialistė (ryšiams su visuomene) Vilda Bajoriūnienė, tel. (8 45) 596 173, el. paštas: vilda.bajoriuniene@paneveziovsc.sam.lt

TAIP PAT SKAITYKITE