Hempo

„Pacientų gydymas – vaistininkų rankose”

Sveikatos apsaugos ministerija skelbia, kad vienas iš vaistų prieinamumo gerinimo plano punktų – receptų rašymo taisyklių pakeitimas – turėtų patobulinti gydytojų darbo reglamentavimą.

Etinių farmacijos kompanijų asociacijos (EFA) atstovai įspėja, kad siūlymas recepte nurodyti bendrinį vaisto pavadinimą reiškia, kad pacientui vaistą tiesiogiai parinks ne gydytojas, o  vaistininkas, ir ligonio gydymas taps jo paties rūpesčiu.

„Dabar gydytojas skiria pacientui vaistus, įvertinęs bendrą žmogaus sveikatos būklę, kokiomis ligomis jis dar serga bei kokius vaistinius preparatus vartoja vienu metu,” – teigia EFA direktorė Jolanta Dičkutė. – „Įsigaliojus LR Sveikatos apsaugos ministro įsakymui „Dėl vaistų receptų rašymo ir vaistų išdavimo (pardavimo)” to padaryti bus tiesiog neįmanoma – gydytojai galės išrašyti tik bendrinį vaisto pavadinimą.”

Pasak jos, sergančiam žmogui kompensuojamą vaistą tiesiogiai parinks vaistininkas. Tačiau vaistininkas nežinos ir neturės galimybių kiekvienu atveju gilintis, kiek ir kokius preparatus pacientas jau vartoja, kokių medikamentų jo organizmas netoleruoja. Parenkant vaistą, būtina įvertinti ir tai, kaip jis derės su kitais, jau vartojamais preparatais. Su netinkamų vaisto vartojimo komplikacijomis medikai susidurs kasdien, o prognozuojamos pasekmės – pačios liūdniausios.

Iki 2004 m. Lietuvoje galiojo tvarka, kai vaistai buvo skiriami bendriniu pavadinimu, tačiau įsigaliojus Pacientų teisių ir žalos sveikatai atlyginimo įstatymui, kuris numato gydytojo atsakomybę už ligonio gydymą, tokios praktikos buvo atsisakyta. Pagal šį įstatymą, gydytojas yra atsakingas už paciento ligos gydymo eigą, ir skirdamas tikslaus pavadinimo vaistus, medikas turi būti tikras gydymo rezultatais.

Vaistai bendriniu pavadinimu bus rašomi pagal Vyriausybės nustatytą vaistų grupavimo tvarką. Tai reiškia, kad kompensuojami vaistai, kurie yra to paties terapinio poveikio, skirti toms pačioms indikacijoms ir tai pačiai pacientų grupei, bus priskiriami vienai grupei, nepriklausomai nuo jo kainos ir gamybos būdo. Gali būti, jog  bus pasirinktas pigiausias ir pagal jį nustatytas kompensavimo lygis.

Pagal Sveikatos apsaugos ministerijos nurodymus, vaistininkas privalo pasiūlyti patį pigiausią kompensuojamą vaistą. „Iš pirmo žvilgsnio pacientui jis kainuos mažiau, tačiau ar padės tinkamai gydyti jo ligą – klausimas visai kitas.” – teigia J. Dičkutė. – „Nereikia pamiršti ir to, kad kiekvieno paciento atvejis yra labai individualus, todėl kai kada vieni vaistai tiesiog negali būti keičiami kitais.”

J. Dičkutės teigimu, pacientas, kuriam gydytojas skirs vaistą iš nustatytos grupės bendriniu pavadinimu, vaistinėje turės galimybę pats pasirinkti iš vaistininko siūlomo vaistų sąrašo. Tikėtina, kad jo apsisprendimą nulems vaisto kaina, o ne tinkamumas gydymui. Tokiu būdu ligos gydymas bus atiduotas į vaistininkų rankas ir paliktas pačių sergančiųjų nuožiūrai.

EFA direktorė atkreipia dėmesį ir į tai, kad tiksliai nėra apibrėžta, pagal kokius principus bus grupuojami kompensuojamieji vaistai. O tai jau puiki dirva neskaidrumui ir korupcijai.

Apie Etinių farmacijos kompanijų asociaciją

Etinės farmacijos kompanijos – tai bendrovės, kuriančios naujus, patentinius vaistus bei pripažįstančios Vaistų rinkodaros kodeksą. Asociacija įkurta 1997 m. spalio mėnesį, jos tikslas yra diegti etinio elgesio ir rinkodaros praktikos principus Lietuvos vaistų rinkoje, padėti vystyti organizuotą farmacijos preparatų rinką Lietuvoje bei prisidėti prie šalies gyventojų sveikatos gerinimo. Asociacija vienija 17 užsienio farmacijos įmonių ir nuo 2004 metų yra Europos farmacinių kompanijų ir asociacijų federacijos – EFPIA – narė.


AINA

TAIP PAT SKAITYKITE